Resultat Total - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Farum Cup 2011    Udskriftsdato  01 maj 2011   
  Stævne by  Farum    Udskriftstidspunkt  17:49   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  29 april 2011         
 
 
Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 16 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Stefan Blidarevic  1996    541  1:39.00  3:57.04      4:30.07   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Sebastian Kempff-Andersen  1996    461  1:07.21  2:20.41  3:33.12    4:44.84   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Philip Greve  1998    434  1:11.32  2:26.38  3:39.73    4:50.64   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Frederik Høst Lorenzen  1996    414  1:11.60  2:27.25  3:41.63    4:55.22   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Jonas Lagerbon Olsson  1995    392  1:07.57  2:23.59  3:42.26    5:00.63   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Mads Steen Petersen  1997    386  1:12.27  2:30.52  3:47.68    5:02.26   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Jonas Nervic Kistorp  1997    360  1:13.04  2:32.22  3:49.84    5:09.32   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Lasse Kriegel Skovrup  1998    356  1:15.12  2:36.74  3:56.61    5:10.52   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Mads Fredbo  1999    284  1:17.92  2:43.87  4:10.42    5:34.74   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
10  Magnus Grundesen  1998    276  1:21.65  2:47.47  4:16.06    5:38.17   
  Farum Svømmeklub                   
                     
11  Jeppe Skov Jensen  1999    266  1:20.32  2:48.82  4:18.00    5:42.02   
  Farum Svømmeklub                   
                     
12  Matthias Spring Granhøj  1999    254  1:22.98  2:53.55  4:22.79    5:47.45   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
 
Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 17 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Frederik Siem Pedersen  1991    687  59.69  2:04.14  3:07.79    4:09.45   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Thomas Steenberg  1994    575  1:02.36  2:09.77  3:17.52    4:24.59   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Mads Kildholt  1994    528  1:05.36  2:14.61  3:24.40    4:32.32   
  GTI                   
                     
Miki Mørck Taagholt  1994    525  1:05.26  2:14.62  3:24.59    4:32.82   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Andreas Olczyk  1992    454  1:06.93  2:20.19  3:33.89    4:46.43   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Oliver Grodt  1994    423  1:08.11  2:22.54  3:37.75    4:53.25   
  GTI                   
                     
Thorbjørn T. Peltz Bloch  1993    385  1:12.58  2:29.62  3:46.24    5:02.41   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
 
Løb 2, 400m Frisvømning Damer, Finaler 14 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:05.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Helena Daugbjerg Petersen  1997    513  1:12.85  2:29.20  3:45.07    4:58.65   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Maja Hjuler  1997    506  1:50.03  3:06.36  4:23.16    5:00.03   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Amanda Højberg  1998    453  1:12.50  2:31.52  3:50.20    5:11.30   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Martine Mørck Taagholt  1997    433  1:18.32  2:39.08  3:58.17    5:16.10   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Nicoline Fie Jeppsson  1997    388  1:17.88  2:42.82  4:06.52    5:27.92   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Anne Sofie Gadfelt  1999    375  1:19.45  2:45.96  4:10.03    5:31.58   
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 2, 400m Frisvømning Damer, Finaler 15 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:05.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Maria Bastiansen  1995    629  1:07.72  2:19.34  3:30.10    4:39.18   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Marina Heller Hansen  1994    583  1:06.06  2:17.35  3:30.87    4:46.24   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Sara Krog Christoffersen  1996    582  1:10.40  2:24.19  3:35.48    4:46.37   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Bolette Schjønning  1993    543  1:10.22  2:24.83  3:40.12    4:53.05   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Isabella Wedel Hansen  1996    528  1:10.36  2:25.71  3:41.23    4:55.90   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Kathrine Barrett  1996    508  1:10.16  2:27.16  3:44.11    4:59.72   
  GTI                   
                     
Karoline Hauerbach  1995    500  1:10.73  2:27.37  3:44.65    5:01.37   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Louise Jørgensen  1995    464  1:13.79  2:34.42  3:53.42    5:08.86   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Nicoline Jacobsen  1996    452  1:14.28  2:34.51  3:53.62    5:11.72   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
10  Rikke Willumsen  1996    410  1:15.35  2:38.12  4:41.62    5:21.81   
  GTI                   
                     
11  Clara Petersen  1996    362  1:18.93  2:44.97  4:11.56    5:35.64   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
12  Caroline S. Korch  1996    351  1:19.34  2:46.10  4:12.38    5:38.92   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Julie Marie Gadfelt  1996              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 3, 200m Rygsvømning Herrer, Finaler 16 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Andreas Gerlach  1995    472  31.89  1:08.36  1:46.24    2:23.77   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Lars Breum Hansen  1997    426  34.27  1:51.24      2:28.77   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Mads Jørner  1998    362  37.28  1:17.04  1:57.83    2:37.11   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Andreas Kaas Elmgreen  1999    338  36.35  1:17.22  1:59.01    2:40.65   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Benjamin Kâhler  1997    262  41.16  1:26.68  2:11.66    2:54.94   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Malthe Letting  2001    246  41.58  1:27.32  2:14.76    2:58.54   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Markus Bøjsen  1999    246  41.73  1:28.00  2:13.45    2:58.54   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Mads Ottosen  1997    243  42.55  1:29.18  2:16.03    2:59.47   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Gustav Pedersen  1997    213  43.97  1:31.57  2:20.36    3:07.43   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
10  Peter Torp Eklund  1997    206  45.86  1:34.24  2:23.08    3:09.38   
  Farum Svømmeklub                   
                     
11  Niels Ottosen  1998    187  45.95  1:36.15  2:26.76    3:15.79   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Jonas Gielstrup  1998              DSQ  svømning på maven 
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
 
Løb 3, 200m Rygsvømning Herrer, Finaler 17 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Nicolaj Kildevang Nielsen  1994    578  31.48  1:05.36  1:40.75    2:14.36   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Emil Møhl  1994    403  34.93  1:13.98  1:52.91    2:31.51   
  GTI                   
                     
Kim Henriksen  1989    390  35.62  1:13.69  1:53.46    2:33.22   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 4, 200m Rygsvømning Damer, Finaler 14 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Louise Ørnstedt (1985) 2:13.61 2000-09-21 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Anna Brandt Nielsen  1998    484  37.21  1:17.45  1:58.84    2:38.97   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Mette Jensen  1997    418  39.05  1:20.92      2:46.91   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Sophie Amalie Schøn  1999    398  39.91  1:24.12      2:49.68   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Cecilie Jørgensen  1998    391  40.95  1:24.73      2:50.69   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Karoline Bødker  1997    358  41.53  1:27.27      2:55.81   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Louise Bromose  1999    356  41.82  1:26.42      2:56.05   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Josefine Palmø  1997    342  42.93  1:28.75  2:14.81    2:58.45   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Helene Qvist-Pedersen  1998    336  42.13  1:28.35  2:14.49    2:59.51   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Laura Buchwald  1998    274  43.97  1:32.60  2:23.11    3:12.11   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
 
Løb 4, 200m Rygsvømning Damer, Finaler 15 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Louise Ørnstedt (1985) 2:13.61 2000-09-21 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Ida Marie Vedel  1994    502  38.65  1:17.90  1:58.06    2:37.09   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Karina Sørensen Gosvig  1996    471  38.77  1:21.12  2:00.69    2:40.41   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Stephanie Hansen  1996    452  38.90  1:20.29  2:01.82    2:42.69   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Line Jensen  1993    403  39.55  1:21.95  2:05.73    2:49.02   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Olivia Burmester  1993    397  38.58  2:05.41  2:49.87    2:49.87   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Serina P. Snellman Floris  1995    368  40.54  1:24.53  2:10.29    2:54.11   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Katrine Feld  1993    298  44.40  1:32.25      3:06.93   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 5, 200m Butterfly Herrer, Finaler 16 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Benny Nielsen (1966) 1:57.74 1987-08-22 
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jakob Klint Axelsen  1996    351  33.41  1:13.32  1:55.31    2:38.01   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Jonas Nervic Kistorp  1997    345  32.96  1:13.35  1:56.61    2:39.00   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Daniel Christian  1998    338  34.34  1:15.10  1:57.60    2:40.16   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Laurits Mathiassen  1997    254  34.01  1:15.36  2:03.30    2:56.04   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Mikkel Henriksen  1999    99  49.95  1:52.13  2:56.20    4:00.97   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
 
Løb 5, 200m Butterfly Herrer, Finaler 17 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Benny Nielsen (1966) 1:57.74 1987-08-22 
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Martin Dolang  1994    535  30.31  1:05.58  1:42.32    2:17.33   
  GTI                   
                     
 
Løb 6, 200m Butterfly Damer, Finaler 14 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Mette Jacobsen (1973) 2:15.60 1988-09-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Laura Weinreich  1998    383  36.84  1:18.96  2:03.28    2:47.72   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Thea Laurberg Simonsen  1997    348  35.48  1:19.30  2:05.41    2:53.21   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Anna Brandt Nielsen  1998    279  37.20  1:23.73  2:15.14    3:06.52   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Amanda Højberg  1998    193  39.68  2:28.68      3:30.72   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Marie Skov Andersen  1998    169  41.81  1:38.50  2:39.32    3:40.17   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
 
Løb 7, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler 16 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Lasse Lykke Nielsen  1995    477  37.72  1:20.16  2:02.04    2:42.89   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Jakob Klint Axelsen  1996    475  37.05  1:18.82  2:01.67    2:43.16   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Søren Lund  1995    342  41.56  1:28.95  2:16.52    3:02.04   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Joachim Frimann  1997    282  44.09  1:34.28  2:24.89    3:14.15   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Tobias M. Jensen  1996    223  46.54  1:39.97  2:35.02    3:29.85   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
 
Løb 7, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler 17 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jon Pommersgaard  1990    556  34.31  1:13.68  1:54.00    2:34.79   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Niels Breum Hansen  1994    515  35.53  1:15.45  1:56.27    2:38.84   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Karsten Vedel  1992    432  37.81  1:21.22  2:04.63    2:48.42   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Kim Henriksen  1989    385  38.55  1:23.74  2:09.76    2:55.04   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 8, 200m Brystsvømning Damer, Finaler 14 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:23.34 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Katrine Holm Sørensen (1990) 2:35.77 2008-07-31 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Freja Englund  1997    535  39.66  1:23.87  2:08.57    2:52.57   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Julie Leth-Petersen  1997    481  40.49  1:26.48  2:12.70    2:58.81   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Josefine B. Pedersen  1999    371  45.12  1:35.65  2:26.12    3:14.94   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Cecilie Kristiansen  1997    350  45.10  1:36.81  2:29.14    3:18.89   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Sofie Steen Petersen  2000    256  51.16  1:47.13  2:44.58    3:40.79   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Amalie Sophia Skou  1997    198  54.98  1:57.14  2:58.44    4:00.22   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 8, 200m Brystsvømning Damer, Finaler 15 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:23.34 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Katrine Holm Sørensen (1990) 2:35.77 2008-07-31 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Julie Lamberth  1996    575  38.48  1:20.98  2:04.45    2:48.53   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Clara Amalie Lisbjerg  1996    554  38.80  1:21.82  2:05.85    2:50.64   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Rikke Mundt Lohse  1996    532  39.96  1:24.65  2:08.94    2:52.89   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Majbrit Rosin  1996    381  44.26  1:33.36  2:23.83    3:13.29   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Sissel Gro Peltz Bloch  1995    359  45.44  1:36.36  2:27.49    3:17.22   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Anna Okkels  1996    268  47.50  1:43.89  2:41.05    3:37.37   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
 
Løb 9, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 16 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Mathias Gydesen (1988) 26.44 2006-07-06 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Andreas Gerlach  1995    541          29.50   
  Hillerød Svømmeklub                   
Lars Breum Hansen  1997    388          32.97   
  Helsinge Skytte & IF                   
Laurits Mathiassen  1997    365          33.63   
  Lyngby Svømmeklub                   
Andreas Kaas Elmgreen  1999    352          34.06   
  Lyngby Svømmeklub                   
Philip Greve  1998    282          36.64   
  Farum Svømmeklub                   
Lasse Sieben  1997    275          36.97   
  Lyngby Svømmeklub                   
Frederik Høst Lorenzen  1996    272          37.09   
  Hillerød Svømmeklub                   
Mads Ottosen  1997    239          38.73   
  Holbæk Svømme Klub                   
Joachim Frimann  1997    216          40.09   
  Helsinge Skytte & IF                   
10  Lucas A. Jakobsen  1997    215          40.11   
  Værløse Svømmeklub                   
11  Emil Brohus Nielsen  1997    213          40.23   
  Farum Svømmeklub                   
12  Gustav Pedersen  1997    212          40.29   
  Helsinge Skytte & IF                   
13  Mikkel Halby  1999    212          40.32   
  Holbæk Svømme Klub                   
14  Morten Vindberg  1998    208          40.55   
  Værløse Svømmeklub                   
15  Matthias Spring Granhøj  1999    206          40.70   
  Helsinge Skytte & IF                   
16  Mads Fredbo  1999    180          42.55   
  Helsinge Skytte & IF                   
17  Magnus Grundesen  1998    174          43.07   
  Farum Svømmeklub                   
18  Mikkel Henriksen  1999    173          43.17   
  Holbæk Svømme Klub                   
19  Alexander Barholm-Hansen  1997    164          43.93   
  Værløse Svømmeklub                   
20  Oliver Christiansen  1999    153          44.97   
  Helsinge Skytte & IF                   
21  Markus Julian Lange  2000    152          45.00   
  Værløse Svømmeklub                   
22  Mark Pavon Olesen  1999    122          48.53   
  Værløse Svømmeklub                   
23  Malte Pavon Olesen  2000    118          49.05   
  Værløse Svømmeklub                   
24  Carl-Emil Auguestesen  1998    114          49.60   
  Værløse Svømmeklub                   
25  Andreas Foverskov  1999    97          52.25   
  Holbæk Svømme Klub                   
26  Viktor Nysøe Rehling  2001    93          53.07   
  Farum Svømmeklub                   
27  William Kristiansen  2001    84          54.95   
  Holbæk Svømme Klub                   
28  Rasmus Schrøder  2000    69          58.68   
  Holbæk Svømme Klub                   
29  Simon Drøgemüller  2002    58          1:02.00   
  Farum Svømmeklub                   
Frederik Husegaard  1998              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
 
Løb 9, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 17 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Mathias Gydesen (1988) 26.44 2006-07-06 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Niklas Hedegaard  1990    524          29.81   
  Farum Svømmeklub                   
Nikolai Ammekilde  1990    524          29.82   
  Farum Svømmeklub                   
Martin Dolang  1994    480          30.70   
  GTI                   
Christian Petersen  1993    461          31.12   
  GTI                   
Emil Møhl  1994    455          31.25   
  GTI                   
Simon E. Christensen  1992    347          34.20   
  Helsinge Skytte & IF                   
 
Løb 10, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 14 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Louise Ørnstedt (1985) 28.63 2003-04-16 
Dansk Rekord Junior: Louise Ørnstedt (1985) 29.37 2000-07-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sophie Amalie Schøn  1999    400          36.72   
  Lyngby Svømmeklub                   
Julie Leth-Petersen  1997    374          37.55   
  Hillerød Svømmeklub                   
Cecilie Jørgensen  1998    348          38.46   
  Helsinge Skytte & IF                   
Louise Bromose  1999    341          38.75   
  Lyngby Svømmeklub                   
Karoline Bødker  1997    330          39.15   
  Holbæk Svømme Klub                   
Laura Weinreich  1998    329          39.19   
  Holbæk Svømme Klub                   
Josefine Palmø  1997    317          39.70   
  Holbæk Svømme Klub                   
Emily Gantriis  1999    310          39.97   
  Helsinge Skytte & IF                   
Cecilie Kristiansen  1997    300          40.44   
  Holbæk Svømme Klub                   
10  Victoria Bierre  2000    299          40.46   
  Værløse Svømmeklub                   
11  Mia Ishøj Nielsen  2000    285          41.14   
  Farum Svømmeklub                   
12  Mathilde Norup  1998    262          42.31   
  Solrød Svømmeklub                   
13  Clara Kall  1999    224          44.56   
  Farum Svømmeklub                   
14  Emilie Buurgaard Westh  1999    205          45.92   
  Farum Svømmeklub                   
15  Celina Hansen Larsen  1997    202          46.11   
  Værløse Svømmeklub                   
16  Alberte Christiansen  1999    192          46.87   
  Holbæk Svømme Klub                   
17  Mai Andersen  2000    179          47.98   
  Holbæk Svømme Klub                   
18  Ida Maria Nielsen  2000    169          48.95   
  Holbæk Svømme Klub                   
19  Simone Jørgensen  1999    166          49.23   
  Farum Svømmeklub                   
20  Hannah Karin Wood-Kurland  1998    163          49.58   
  Solrød Svømmeklub                   
21  Maja Lauritsen  1999    160          49.80   
  Holbæk Svømme Klub                   
22  Cecilie Kirstine Skou  2000    147          51.29   
  Solrød Svømmeklub                   
23  Emma Lyse  2000    145          51.56   
  Holbæk Svømme Klub                   
24  Katrine Høyer Tindbæk  1999    138          52.36   
  Værløse Svømmeklub                   
25  Lavanya Michaelsen  2000    135          52.71   
  Farum Svømmeklub                   
26  Kristhine Andersen  2002    134          52.87   
  Holbæk Svømme Klub                   
27  Aparjita Michaelsen  2001    122          54.62   
  Farum Svømmeklub                   
28  Lea Hasselstrøm  1999    97          58.95   
  Farum Svømmeklub                   
29  Mia Krüger  2002    74          1:04.33   
  Farum Svømmeklub                   
Sara-Louise Bro Dal  1998              DNS   
  Værløse Svømmeklub                   
Amalie Sophia Skou  1997              DSQ  afsl på maven 
  Solrød Svømmeklub                   
 
Løb 10, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 15 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Louise Ørnstedt (1985) 28.63 2003-04-16 
Dansk Rekord Junior: Louise Ørnstedt (1985) 29.37 2000-07-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mie Refn  1993    606          31.97   
  Farum Svømmeklub                   
Olivia Burmester  1993    535          33.33   
  Farum Svømmeklub                   
Camilla Tschikai Pedersen  1991    527          33.51   
  Farum Svømmeklub                   
Karina Sørensen Gosvig  1996    494          34.24   
  Hillerød Svømmeklub                   
Amalie Wied-Christiansen  1996    432          35.79   
  Farum Svømmeklub                   
Karoline Hauerbach  1995    430          35.85   
  Hillerød Svømmeklub                   
Serina P. Snellman Floris  1995    420          36.14   
  Helsinge Skytte & IF                   
Majbrit Rosin  1996    393          36.94   
  Holbæk Svømme Klub                   
Emily Ellekær  1994    391          37.01   
  Holbæk Svømme Klub                   
10  Anna Henriksen  1994    375          37.52   
  Solrød Svømmeklub                   
11  Alexandra Munch  1996    280          41.36   
  Solrød Svømmeklub                   
Sissel Gro Peltz Bloch  1995              DSQ  tyvstart 
  Helsinge Skytte & IF                   
 
Løb 11, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 16 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 23.49 2009-04-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Lasse Lykke Nielsen  1995    535          25.76   
  Helsinge Skytte & IF                   
Sebastian Kempff-Andersen  1996    449          27.31   
  Hillerød Svømmeklub                   
Stefan Blidarevic  1996    442          27.45   
  Hillerød Svømmeklub                   
Jakob Klint Axelsen  1996    440          27.49   
  Lyngby Svømmeklub                   
Jonas Lagerbon Olsson  1995    421          27.90   
  Hillerød Svømmeklub                   
Jonas Nervic Kistorp  1997    404          28.28   
  Lyngby Svømmeklub                   
Lars Breum Hansen  1997    397          28.44   
  Helsinge Skytte & IF                   
Mads Steen Petersen  1997    342          29.91   
  Helsinge Skytte & IF                   
Thomas Bech  1998    324          30.45   
  Værløse Svømmeklub                   
10  Mathias Petersen  1995    320          30.58   
  Værløse Svømmeklub                   
11  Søren Lund  1995    316          30.71   
  Helsinge Skytte & IF                   
12  Emil Toft  1998    300          31.24   
  Holbæk Svømme Klub                   
13  Victor L. Munch-Jensen  1996    296          31.37   
  Solrød Svømmeklub                   
14  Joachim Frimann  1997    292          31.53   
  Helsinge Skytte & IF                   
15  Oliver Neumann  1998    289          31.62   
  Værløse Svømmeklub                   
16  Markus Bøjsen  1999    283          31.83   
  Holbæk Svømme Klub                   
17  Emil Grovn  1998    281          31.93   
  Farum Svømmeklub                   
18  Lasse Kriegel Skovrup  1998    280          31.95   
  Farum Svømmeklub                   
19  Benjamin Kâhler  1997    280          31.98   
  Holbæk Svømme Klub                   
20  Christian Sejr Aagaard  1998    259          32.80   
  Farum Svømmeklub                   
20  Niels Ottosen  1998    259          32.80   
  Holbæk Svømme Klub                   
22  Morten Vindberg  1998    257          32.87   
  Værløse Svømmeklub                   
23  Mads Fredbo  1999    248          33.27   
  Helsinge Skytte & IF                   
24  Lucas A. Jakobsen  1997    243          33.49   
  Værløse Svømmeklub                   
25  Jacob Cheng Milsgaard  1998    239          33.70   
  Værløse Svømmeklub                   
26  Jeppe Hygum  1998    234          33.95   
  Holbæk Svømme Klub                   
27  Matthias Spring Granhøj  1999    216          34.85   
  Helsinge Skytte & IF                   
28  Gustav Pedersen  1997    212          35.05   
  Helsinge Skytte & IF                   
29  Jeppe Skov Jensen  1999    191          36.29   
  Farum Svømmeklub                   
30  Frederik Palmø  2000    190          36.39   
  Holbæk Svømme Klub                   
31  Mikkel Henriksen  1999    185          36.71   
  Holbæk Svømme Klub                   
32  Jonas Gielstrup  1998    176          37.34   
  Helsinge Skytte & IF                   
33  Mathias Elmholdt  1999    175          37.41   
  Farum Svømmeklub                   
34  Carl-Emil Auguestesen  1998    172          37.62   
  Værløse Svømmeklub                   
35  Alexander Barholm-Hansen  1997    170          37.72   
  Værløse Svømmeklub                   
36  Markus Julian Lange  2000    170          37.77   
  Værløse Svømmeklub                   
37  Andreas Foverskov  1999    156          38.86   
  Holbæk Svømme Klub                   
38  Viktor Als-Nielsen  1998    152          39.18   
  Farum Svømmeklub                   
39  Mark Pavon Olesen  1999    148          39.49   
  Værløse Svømmeklub                   
40  Jonas Andersen  2001    141          40.19   
  Holbæk Svømme Klub                   
41  Nicolas L Munch-Jensen  1999    119          42.52   
  Solrød Svømmeklub                   
42  William Kristiansen  2001    104          44.53   
  Holbæk Svømme Klub                   
43  Rasmus Schrøder  2000    97          45.46   
  Holbæk Svømme Klub                   
44  Viktor Nysøe Rehling  2001    92          46.24   
  Farum Svømmeklub                   
45  Malte Pavon Olesen  2000    90          46.69   
  Værløse Svømmeklub                   
46  Simon Drøgemüller  2002    77          49.20   
  Farum Svømmeklub                   
Frederik Husegaard  1998              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
Tobias M. Jensen  1996              DNS   
  Helsinge Skytte & IF                   
Mikkel Halby  1999              DSQ  tyvstart 
  Holbæk Svømme Klub                   
Simon Kjær Knudsen  1999              DSQ  tyvstart 
  Solrød Svømmeklub                   
Theodor Palmø  2002              DSQ  tyvstart 
  Holbæk Svømme Klub                   
 
Løb 11, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 17 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 23.49 2009-04-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Frederik Siem Pedersen  1991    643          24.23   
  Farum Svømmeklub                   
Jon Pommersgaard  1990    568          25.25   
  Hillerød Svømmeklub                   
Niels Breum Hansen  1994    530          25.84   
  Helsinge Skytte & IF                   
Martin Wagner  1991    521          25.98   
  Farum Svømmeklub                   
Nicolaj Kildevang Nielsen  1994    520          26.01   
  Helsinge Skytte & IF                   
Kim Henriksen  1989    500          26.35   
  Solrød Svømmeklub                   
Simon E. Christensen  1992    450          27.28   
  Helsinge Skytte & IF                   
Lars Elsborg  1994    449          27.31   
  Værløse Svømmeklub                   
Rasmus Ærenlund  1992    403          28.31   
  Værløse Svømmeklub                   
10  Philip Nielsen  1991    391          28.59   
  Værløse Svømmeklub                   
 
Løb 12, 50m Frisvømning Damer, Finaler 14 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.62 2009-08-01 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 26.14 2003-06-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Thea Laurberg Simonsen  1997    524          29.43   
  Lyngby Svømmeklub                   
Amanda Højberg  1998    488          30.15   
  Lyngby Svømmeklub                   
Anna Brandt Nielsen  1998    477          30.37   
  Lyngby Svømmeklub                   
Sif Vange  1997    473          30.45   
  Lyngby Svømmeklub                   
Louise Lynæs Larsen  1997    450          30.96   
  Holbæk Svømme Klub                   
Mette Jensen  1997    444          31.11   
  Holbæk Svømme Klub                   
Helene Vistisen  1997    438          31.25   
  Lyngby Svømmeklub                   
Helena Daugbjerg Petersen  1997    423          31.60   
  Hillerød Svømmeklub                   
Nikoline Svensson  1998    413          31.86   
  Lyngby Svømmeklub                   
10  Martine Mørck Taagholt  1997    390          32.49   
  Farum Svømmeklub                   
11  Karoline Bødker  1997    388          32.53   
  Holbæk Svømme Klub                   
12  Cecilie Kristiansen  1997    383          32.68   
  Holbæk Svømme Klub                   
13  Sofie Steen Petersen  2000    378          32.81   
  Helsinge Skytte & IF                   
14  Cecilie Jørgensen  1998    374          32.94   
  Helsinge Skytte & IF                   
15  Nicoline Fie Jeppsson  1997    349          33.69   
  Helsinge Skytte & IF                   
16  Helene Qvist-Pedersen  1998    344          33.88   
  Holbæk Svømme Klub                   
17  Victoria Bierre  2000    339          34.02   
  Værløse Svømmeklub                   
18  Josefine Palmø  1997    339          34.04   
  Holbæk Svømme Klub                   
18  Laura Buchwald  1998    339          34.04   
  Holbæk Svømme Klub                   
20  Ida Maria Nielsen  2000    275          36.50   
  Holbæk Svømme Klub                   
21  Sarah Sejr Aagaard  2000    246          37.85   
  Farum Svømmeklub                   
22  Mai Andersen  2000    229          38.79   
  Holbæk Svømme Klub                   
23  Emma Lyse  2000    204          40.29   
  Holbæk Svømme Klub                   
24  Celina Hansen Larsen  1997    192          41.10   
  Værløse Svømmeklub                   
25  Johanne Vium-Heinesen  2000    173          42.61   
  Solrød Svømmeklub                   
26  Alberte Christiansen  1999    170          42.87   
  Holbæk Svømme Klub                   
27  Lavanya Michaelsen  2000    167          43.07   
  Farum Svømmeklub                   
28  Nikoline Kraglund Poulsen  2000    154          44.28   
  Farum Svømmeklub                   
29  Katrine Høyer Tindbæk  1999    145          45.15   
  Værløse Svømmeklub                   
30  Maja Lauritsen  1999    141          45.57   
  Holbæk Svømme Klub                   
31  Aparjita Michaelsen  2001    140          45.71   
  Farum Svømmeklub                   
32  Cecilie Kirstine Skou  2000    134          46.34   
  Solrød Svømmeklub                   
33  Lotte Kraglund Poulsen  2000    127          47.23   
  Farum Svømmeklub                   
34  Victoria Kappel  2000    106          50.09   
  Solrød Svømmeklub                   
35  Kristhine Andersen  2002    95          52.06   
  Holbæk Svømme Klub                   
36  Lea Hasselstrøm  1999    86          53.78   
  Farum Svømmeklub                   
37  Anna Mikkelsen  2000    85          54.01   
  Solrød Svømmeklub                   
38  Mia Krüger  2002    66          58.76   
  Farum Svømmeklub                   
Anne Sofie Gadfelt  1999              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
Mathilde Norup  1998              DNS   
  Solrød Svømmeklub                   
 
Løb 12, 50m Frisvømning Damer, Finaler 15 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.62 2009-08-01 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 26.14 2003-06-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Julie Marie Gadfelt  1996    565          28.71   
  Farum Svømmeklub                   
Naja Ishøj Nielsen  1996    552          28.93   
  Farum Svømmeklub                   
Ida Marie Vedel  1994    545          29.05   
  Farum Svømmeklub                   
Isabella Wedel Hansen  1996    522          29.47   
  Hillerød Svømmeklub                   
Maria Bastiansen  1995    488          30.14   
  Farum Svømmeklub                   
Bolette Schjønning  1993    479          30.32   
  Helsinge Skytte & IF                   
Marie-Louise Wibom  1996    478          30.35   
  Hillerød Svømmeklub                   
Emily Ellekær  1994    477          30.38   
  Holbæk Svømme Klub                   
Clara Amalie Lisbjerg  1996    470          30.53   
  Hillerød Svømmeklub                   
Majbrit Rosin  1996    470          30.53   
  Holbæk Svømme Klub                   
11  Julia Lisakowski  1994    468          30.56   
  Svømmeklubben MK 31                   
12  Helene Hupfeldt Nielsen  1994    467          30.58   
  Værløse Svømmeklub                   
13  Rikke Mundt Lohse  1996    465          30.63   
  Hillerød Svømmeklub                   
14  Line Jensen  1993    464          30.66   
  Holbæk Svømme Klub                   
15  Rikke Willumsen  1996    461          30.71   
  GTI                   
16  Serina P. Snellman Floris  1995    448          31.02   
  Helsinge Skytte & IF                   
17  Louise Jørgensen  1995    415          31.81   
  Helsinge Skytte & IF                   
18  Clara Petersen  1996    328          34.42   
  Svømmeklubben MK 31                   
19  Anna Henriksen  1994    324          34.54   
  Solrød Svømmeklub                   
20  Katrine Feld  1993    320          34.68   
  Solrød Svømmeklub                   
21  Signe Hjort  1995    185          41.63   
  Solrød Svømmeklub                   
 
Løb 13, 400m Medley Herrer, Finaler 16 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Christian Røssel  1995    512  1:46.51  3:11.42  4:31.88    5:04.71   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Daniel Christian  1998    460  1:55.09  4:04.47  5:15.90    5:15.90   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Mads Jørner  1998    359  1:16.07  2:39.33  4:25.94    5:43.10   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Emil Brohus Nielsen  1997    257  1:25.18  3:05.76  5:04.66    6:23.51   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Victor L. Munch-Jensen  1996    201  2:41.23  4:28.35  6:11.82    6:56.05   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Emil Grovn  1998              DSQ  en hånd v. vending 
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 13, 400m Medley Herrer, Finaler 17 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Niklas Broch Thielemann  1994    608  1:06.96  2:26.35  3:43.71    4:47.84   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Marcus Bak  1991    601  1:02.90  2:11.97  3:44.50    4:48.87   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Andreas Ortmann  1991    572  1:03.55  2:21.26  3:45.50    4:53.73   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Karsten Vedel  1992    549  1:05.54  2:23.63  3:53.05    4:57.87   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Christian Petersen  1993    513  1:47.85  3:11.28  4:32.26    5:04.56   
  GTI                   
                     
Jonas Olczyk  1994    473  1:07.59  2:34.64  3:59.26    5:12.98   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Miki Mørck Taagholt  1994    458  1:57.75  3:22.90  4:43.51    5:16.44   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Bjarke Schäfer  1993    443  1:54.59  3:19.28  4:42.66    5:19.76   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Frederik Gustafsson  1993              DSQ  en hånd i vending 
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 14, 400m Medley Damer, Finaler 14 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Junior: Katrine Holm Sørensen (1992) 4:57.25 2008-07-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Anne Sofie Gadfelt  1999    332  1:41.41  3:14.43  5:05.48    6:29.20   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Mia Ishøj Nielsen  2000    310  1:39.13  3:19.22  5:13.82    6:38.20   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Emily Gantriis  1999    279  1:44.05  3:28.83  5:27.96    6:52.55   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Clara Kall  1999    276  1:43.03  3:26.33  5:23.86    6:53.63   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Sarah Sejr Aagaard  2000    207  1:56.03  3:44.02  5:59.48    7:35.83   
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 14, 400m Medley Damer, Finaler 15 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Junior: Katrine Holm Sørensen (1992) 4:57.25 2008-07-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Tone Laksafoss Sparre  1996    606  1:12.37  2:37.25  4:08.95    5:18.42   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Henriette Stuhr  1996    561  1:14.36  2:39.25  4:12.53    5:26.78   
  GTI                   
                     
Nicoline Jacobsen  1996    485  1:18.37  2:53.37  4:22.30    5:42.98   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Julie Schmidt  1995              DNS   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 15, 100m Butterfly Herrer, Finaler 16 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Morten Klarskov (1992) 54.71 2009-04-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Victor Drevskich  1996    359  32.16        1:10.11   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Laurits Mathiassen  1997    286  33.35        1:15.66   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Mads Steen Petersen  1997    269  35.66        1:17.14   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Thomas Bech  1998    269  36.15        1:17.15   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Christian Sejr Aagaard  1998    204  38.33        1:24.62   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Joachim Frimann  1997    199  37.88        1:25.27   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Mads Ottosen  1997    199  38.91        1:25.33   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Markus Bøjsen  1999    179  38.81        1:28.39   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Niels Ottosen  1998    176  38.62        1:28.87   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
10  Malthe Letting  2001    168  41.41        1:30.32   
  Farum Svømmeklub                   
                     
11  Morten Vindberg  1998    136  44.70        1:36.80   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
12  Alexander Barholm-Hansen  1997    109  45.21        1:44.18   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
13  Peter Torp Eklund  1997    106  46.78        1:45.16   
  Farum Svømmeklub                   
                     
14  Jonas Andersen  2001    89  51.00        1:51.44   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Frederik Palmø  2000              DSQ  crawl ben v.75m 
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
 
Løb 15, 100m Butterfly Herrer, Finaler 17 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Morten Klarskov (1992) 54.71 2009-04-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mads Jensen  1991    645  26.86        57.67   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Martin Dolang  1994    547  28.89        1:00.93   
  GTI                   
                     
Martin Wagner  1991    528  29.16        1:01.63   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Oliver Grodt  1994    350  30.92        1:10.70   
  GTI                   
                     
Philip Nielsen  1991    248  35.96        1:19.34   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
 
Løb 16, 100m Butterfly Damer, Finaler 14 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 57.58 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 1:00.98 2003-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Laura Weinreich  1998    425  34.60        1:14.59   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Freja Englund  1997    387  35.80        1:16.95   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Nicoline Fie Jeppsson  1997    290  38.68        1:24.65   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Louise Lynæs Larsen  1997    265  37.29        1:27.27   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Victoria Bierre  2000    183  42.45        1:38.66   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Marie Skov Andersen  1998    180  38.04        1:39.32   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
 
Løb 16, 100m Butterfly Damer, Finaler 15 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 57.58 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 1:00.98 2003-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mie Refn  1993    631  31.19        1:05.37   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Olivia Burmester  1993    604  30.17        1:06.32   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Cecilie Lagerbon Olsson  1991    492  32.58        1:11.00   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Kathrine Barrett  1996    487  32.96        1:11.24   
  GTI                   
                     
Karina Sørensen Gosvig  1996    487  32.80        1:11.27   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Julie Lamberth  1996    446  34.50        1:13.39   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Amalie Wied-Christiansen  1996    433  33.91        1:14.12   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Naja Ishøj Nielsen  1996    432  32.99        1:14.16   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Bolette Schjønning  1993    426  34.83        1:14.51   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
10  Helene Hupfeldt Nielsen  1994    418          1:14.98   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
11  Rikke Mundt Lohse  1996    394  34.68        1:16.46   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
12  Line Jensen  1993    389  34.64        1:16.82   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
13  Julia Lisakowski  1994    323  36.76        1:21.68   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
14  Katrine Feld  1993    195  43.87        1:36.64   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 17, 800m Frisvømning Herrer, Finaler 16 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 7:52.18 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 8:10.74 2006-04-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m       











 
Lasse Lykke Nielsen  1995    559  1:04.69  2:13.46  3:22.77  4:31.70  9:08.78   
  Helsinge Skytte & IF        5:41.08  6:50.96  8:00.80       
                     
 
Løb 17, 800m Frisvømning Herrer, Finaler 17 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 7:52.18 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 8:10.74 2006-04-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m       











 
Mads Kildholt  1994    454  1:05.68  2:16.67  3:28.42  4:42.76  9:48.19   
  GTI        5:57.75  7:12.71  8:30.03       
                     
 
Løb 18, 1500m Frisvømning Damer, Finaler 15 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:46.30 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 16:38.02 2004-07-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Stephanie Hansen  1996    592  1:10.85  2:26.20  3:41.34  4:57.55  18:42.68   
  Hillerød Svømmeklub        6:12.78  7:28.40  8:44.04  9:59.62     
          11:14.37  12:29.22  13:44.63  14:59.34     
          16:14.48  17:29.16         
                     
Thea Mundt Lohse  1994    560  1:10.96  2:27.52  3:44.08  5:01.12  19:03.84   
  Hillerød Svømmeklub        6:15.58  7:31.74  8:47.50  10:03.82     
          11:20.60  12:38.34  13:56.12  15:14.48     
          16:31.81  17:48.58         
                     
Caroline S. Korch  1996              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
                     
                     
 
Løb 19, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 16 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 1:03.40 2006-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jakob Klint Axelsen  1996    507  35.00        1:13.46   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Daniel Christian  1998    382  38.45        1:20.72   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Søren Lund  1995    358  39.02        1:22.48   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Philip Greve  1998    348  39.33        1:23.30   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Andreas Kaas Elmgreen  1999    307  41.23        1:26.84   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Mathias Petersen  1995    293  41.41        1:28.19   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Emil Toft  1998    289  41.29        1:28.56   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Mads Jørner  1998    262  43.39        1:31.56   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Tobias M. Jensen  1996    247  42.95        1:33.42   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
10  Oliver Neumann  1998    243  43.93        1:33.86   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
11  Jacob Cheng Milsgaard  1998    238  44.29        1:34.47   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
12  Benjamin Kâhler  1997    175  49.75        1:44.64   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
13  Jeppe Hygum  1998    164  50.36        1:47.10   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
14  Frederik Palmø  2000    158  53.36        1:48.32   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
15  Alexander Barholm-Hansen  1997    158  50.95        1:48.34   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
16  Carl-Emil Auguestesen  1998    155  51.16        1:49.01   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
17  Oliver Christiansen  1999    152  52.40        1:49.74   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Frederik Husegaard  1998              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Mikkel Halby  1999              DSQ  tyvstart 
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
 
Løb 19, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 17 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 1:03.40 2006-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Niklas Hedegaard  1990    617  31.94        1:08.80   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Christian Petersen  1993    412  37.16        1:18.75   
  GTI                   
                     
Rasmus Ærenlund  1992    383  36.52        1:20.65   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Lars Elsborg  1994    383  38.90        1:20.69   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Miki Mørck Taagholt  1994    375  38.10        1:21.22   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Kim Henriksen  1989    374  37.40        1:21.34   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 20, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 14 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:06.38 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Thea Laurberg Simonsen  1997    486  38.83        1:21.95   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Mette Jensen  1997    340  43.99        1:32.37   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Emilie Buurgaard Westh  1999    201  51.55        1:50.03   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Alberte Christiansen  1999    200  52.35        1:50.25   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Lotte Kraglund Poulsen  2000    182  51.96        1:53.72   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Victoria Bierre  2000    175  51.80        1:55.33   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Nikoline Kraglund Poulsen  2000    165  54.68        1:57.46   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Anna Mikkelsen  2000    165  56.12        1:57.55   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Celina Hansen Larsen  1997    164  56.74        1:57.82   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
10  Thea Sthude  1999    140  58.91        2:03.99   
  Farum Svømmeklub                   
                     
11  Aparjita Michaelsen  2001    119  1:01.55        2:11.08   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Amalie Sophia Skou  1997              DSQ  1 hånd v. vending 
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Hannah Karin Wood-Kurland  1998              DSQ  tyvstart 
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Helene Qvist-Pedersen  1998              DSQ  tyvstart 
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
 
Løb 20, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 15 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:06.38 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Clara Amalie Lisbjerg  1996    560  36.61        1:18.17   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Julie Lamberth  1996    524  37.83        1:19.95   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Henriette Stuhr  1996    460  38.76        1:23.48   
  GTI                   
                     
Cecilie Lagerbon Olsson  1991    456  38.52        1:23.71   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Emily Ellekær  1994    389  40.20        1:28.32   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Majbrit Rosin  1996    351  43.65        1:31.36   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Signe Hjort  1995    221  49.81        1:46.63   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 21, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 16 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 50.76 2011-04-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Christian Røssel  1995    506  28.52        58.85   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Stefan Blidarevic  1996    497  29.35        59.22   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Sebastian Kempff-Andersen  1996    474  29.42        1:00.16   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Lars Breum Hansen  1997    443  29.58        1:01.53   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Jonas Nervic Kistorp  1997    425  29.31        1:02.39   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Jonas Lagerbon Olsson  1995    399  30.09        1:03.71   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Victor Drevskich  1996    385  31.02        1:04.46   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Mads Steen Petersen  1997    357  31.86        1:06.11   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Frederik Høst Lorenzen  1996    345  32.30        1:06.88   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
10  Mathias Petersen  1995    339  32.53        1:07.30   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
11  Søren Lund  1995    326  32.64        1:08.13   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
12  Emil Toft  1998    325  33.29        1:08.21   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
13  Lasse Sieben  1997    316  32.41        1:08.90   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
14  Lasse Kriegel Skovrup  1998    315  32.94        1:08.96   
  Farum Svømmeklub                   
                     
15  Thomas Bech  1998    314  33.02        1:09.05   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
16  Mads Ottosen  1997    305  33.40        1:09.69   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
17  Emil Grovn  1998    302  33.34        1:09.94   
  Farum Svømmeklub                   
                     
18  Victor L. Munch-Jensen  1996    292  34.32        1:10.74   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
19  Emil Brohus Nielsen  1997    291  33.75        1:10.79   
  Farum Svømmeklub                   
                     
20  Tobias M. Jensen  1996    286  34.33        1:11.19   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
21  Magnus Grundesen  1998    283  35.97        1:11.44   
  Farum Svømmeklub                   
                     
22  Lucas A. Jakobsen  1997    281  35.12        1:11.66   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
23  Oliver Neumann  1998    274  33.71        1:12.19   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
24  Mads Fredbo  1999    263  35.49        1:13.19   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
25  Niels Ottosen  1998    263  35.04        1:13.23   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
26  Christian Sejr Aagaard  1998    254  35.80        1:14.05   
  Farum Svømmeklub                   
                     
27  Markus Bøjsen  1999    244  35.33        1:15.12   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
28  Benjamin Kâhler  1997    230  36.49        1:16.60   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
29  Matthias Spring Granhøj  1999    227  37.90        1:16.94   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
30  Jacob Cheng Milsgaard  1998    223  36.71        1:17.31   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
31  Morten Vindberg  1998    221  36.18        1:17.55   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
32  Jeppe Hygum  1998    218  37.42        1:17.97   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
33  Gustav Pedersen  1997    213  36.80        1:18.52   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
34  Jeppe Skov Jensen  1999    212  38.10        1:18.63   
  Farum Svømmeklub                   
                     
35  Malthe Letting  2001    209  37.84        1:19.08   
  Farum Svømmeklub                   
                     
36  Peter Torp Eklund  1997    199  37.84        1:20.35   
  Farum Svømmeklub                   
                     
37  Mikkel Henriksen  1999    186  38.64        1:22.25   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
38  Jonas Gielstrup  1998    177  39.63        1:23.57   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
39  Markus Julian Lange  2000    173  39.22        1:24.17   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
40  Mathias Elmholdt  1999    168  39.17        1:25.04   
  Farum Svømmeklub                   
                     
41  Viktor Als-Nielsen  1998    163  40.98        1:25.79   
  Farum Svømmeklub                   
                     
42  Mark Pavon Olesen  1999    138  43.43        1:30.75   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
43  Jonas Andersen  2001    137  44.05        1:31.00   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
44  Andreas Foverskov  1999    135  44.18        1:31.55   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
45  Nicolas L Munch-Jensen  1999    121  46.20        1:34.84   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
46  Malte Pavon Olesen  2000    89  48.37        1:44.93   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
47  William Kristiansen  2001    88  53.04        1:45.65   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
48  Rasmus Schrøder  2000    87  51.58        1:45.99   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
49  Viktor Nysøe Rehling  2001    77  51.84        1:50.06   
  Farum Svømmeklub                   
                     
50  Simon Drøgemüller  2002    66  54.09        1:56.15   
  Farum Svømmeklub                   
                     
51  Simon Kjær Knudsen  1999    64  53.36        1:57.25   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Frederik Husegaard  1998              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Carl-Emil Auguestesen  1998              DSQ  tyvstart 
  Værløse Svømmeklub                   
                     
 
Løb 21, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 17 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 50.76 2011-04-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Frederik Siem Pedersen  1991    698  25.49        52.88   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Karsten Vedel  1992    622  26.65        54.94   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Nicolaj Kildevang Nielsen  1994    612  27.10        55.25   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Nikolai Ammekilde  1990    610  27.07        55.31   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Martin Wagner  1991    604  27.18        55.49   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Jon Pommersgaard  1990    599  27.20        55.66   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Niels Breum Hansen  1994    580  27.38        56.25   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Emil Møhl  1994    488  28.34        59.58   
  GTI                   
                     
Kim Henriksen  1989    488  28.46        59.59   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
10  Oliver Grodt  1994    487  28.41        59.63   
  GTI                   
                     
11  Lars Elsborg  1994    477  29.45        1:00.05   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
12  Rasmus Ærenlund  1992    395  30.48        1:03.95   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
13  Philip Nielsen  1991    376  30.84        1:04.97   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Jonas Hansen  1991              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 22, 100m Frisvømning Damer, Finaler 14 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Ø. Nielsen (1996) 56.40 2011-03-31 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sif Vange  1997    484  31.42        1:06.31   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Amanda Højberg  1998    462  31.92        1:07.36   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Anna Brandt Nielsen  1998    443  32.33        1:08.32   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Helena Daugbjerg Petersen  1997    439  33.70        1:08.50   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Nikoline Svensson  1998    429  32.81        1:09.05   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Karoline Bødker  1997    423  33.47        1:09.34   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Mette Jensen  1997    423  32.89        1:09.34   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Cecilie Jørgensen  1998    422  33.85        1:09.41   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Julie Leth-Petersen  1997    404  33.94        1:10.45   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
10  Louise Lynæs Larsen  1997    396  33.31        1:10.93   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
11  Helene Vistisen  1997    390  32.33        1:11.29   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
12  Cecilie Kristiansen  1997    388  34.77        1:11.37   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
13  Josefine Palmø  1997    378  34.49        1:12.04   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
14  Marie Skov Andersen  1998    374  33.57        1:12.28   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
15  Laura Weinreich  1998    369  34.51        1:12.62   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
16  Nicoline Fie Jeppsson  1997    367  35.41        1:12.76   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
17  Louise Bromose  1999    363  35.54        1:13.00   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
18  Emily Gantriis  1999    341  35.10        1:14.52   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
19  Mia Ishøj Nielsen  2000    337  36.47        1:14.79   
  Farum Svømmeklub                   
                     
20  Helene Qvist-Pedersen  1998    329  35.61        1:15.44   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
21  Sofie Steen Petersen  2000    326  36.99        1:15.67   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
22  Anne Sofie Gadfelt  1999    313  36.80        1:16.69   
  Farum Svømmeklub                   
                     
23  Sophie Amalie Schøn  1999    310  36.09        1:16.96   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
24  Laura Buchwald  1998    282  38.22        1:19.45   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
25  Victoria Bierre  2000    270  36.39        1:20.52   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
26  Emilie Buurgaard Westh  1999    226  40.07        1:25.48   
  Farum Svømmeklub                   
                     
27  Hannah Karin Wood-Kurland  1998    224  40.16        1:25.80   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
28  Sarah Sejr Aagaard  2000    214  40.69        1:27.02   
  Farum Svømmeklub                   
                     
29  Mai Andersen  2000    204  42.12        1:28.48   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
30  Ida Maria Nielsen  2000    201  41.83        1:28.87   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
31  Emma Lyse  2000    194  41.65        1:29.93   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
32  Amalie Sophia Skou  1997    178  43.99        1:32.50   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
33  Lavanya Michaelsen  2000    152  44.63        1:37.62   
  Farum Svømmeklub                   
                     
34  Simone Jørgensen  1999    148  45.52        1:38.41   
  Farum Svømmeklub                   
                     
35  Johanne Vium-Heinesen  2000    134  50.18        1:41.86   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
36  Maja Lauritsen  1999    129  49.30        1:42.98   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
37  Cecilie Kirstine Skou  2000    107  49.72        1:49.85   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
38  Frederikke Amund Nielsen  1999    93  52.25        1:54.95   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
39  Kristhine Andersen  2002    86  54.20        1:57.80   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
40  Victoria Kappel  2000    73  56.93        2:04.44   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Martine Mørck Taagholt  1997              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Sara-Louise Bro Dal  1998              DNS   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Mathilde Norup  1998              DSQ  tyvstart 
  Solrød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 22, 100m Frisvømning Damer, Finaler 15 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Ø. Nielsen (1996) 56.40 2011-03-31 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Olivia Burmester  1993    588  30.01        1:02.15   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Julie Marie Gadfelt  1996    550  31.39        1:03.56   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Bolette Schjønning  1993    540  31.33        1:03.93   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Cecilie Lagerbon Olsson  1991    537  30.79        1:04.07   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Maria Bastiansen  1995    533  31.55        1:04.21   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Isabella Wedel Hansen  1996    533  30.87        1:04.22   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Naja Ishøj Nielsen  1996    528  32.25        1:04.42   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Kathrine Barrett  1996    521  30.70        1:04.71   
  GTI                   
                     
Amalie Wied-Christiansen  1996    504  31.36        1:05.41   
  Farum Svømmeklub                   
                     
10  Helene Hupfeldt Nielsen  1994    489  32.29        1:06.07   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
11  Julia Lisakowski  1994    485  32.25        1:06.28   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
12  Rikke Willumsen  1996    470  32.84        1:06.98   
  GTI                   
                     
13  Line Jensen  1993    446  32.39        1:08.16   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
14  Serina P. Snellman Floris  1995    442  32.66        1:08.38   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
15  Marie-Louise Wibom  1996    431  32.39        1:08.92   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
16  Louise Jørgensen  1995    420  33.94        1:09.54   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
17  Karoline Hauerbach  1995    409  33.37        1:10.17   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
18  Nicoline Jacobsen  1996    381  34.36        1:11.85   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
19  Sissel Gro Peltz Bloch  1995    371  34.05        1:12.45   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
20  Clara Petersen  1996    349  35.22        1:13.98   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
21  Anna Henriksen  1994    340  36.59        1:14.62   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
22  Katrine Feld  1993    282  37.39        1:19.39   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
23  Signe Hjort  1995    148  47.38        1:38.39   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 23, 4X100m Medley Herrer, Finaler 0 år og ældre 
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 3:44.77 2009-04-12 
Dansk Rekord Junior: Sigma NS (1988) 3:53.45 2006-04-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m      Opnået  Status 
  Klub                   











 
Farum Herrer 1  1990    565          4:10.79   
  Farum Svømmeklub                   
  Niklas Hedegaard  1990      31.28  1:05.33      1:05.33   
  Martin Wagner  1991      33.95  1:12.35      2:17.68   
  Karsten Vedel  1992      27.67  1:00.53      3:18.21   
  Frederik Siem Pedersen  1991      25.08  52.58      4:10.79   
                     
Lyngby Drenge  1995    374          4:47.74   
  Lyngby Svømmeklub                   
  Andreas Kaas Elmgreen  1999      35.28  1:14.82      1:14.82   
  Jakob Klint Axelsen  1996      34.42  1:14.49      2:29.31   
  Laurits Mathiassen  1997      33.30  1:15.87      3:45.18   
  Jonas Nervic Kistorp  1997      29.32  1:02.56      4:47.74   
                     
Holbæk Pack  1996    249          5:29.61   
  Holbæk Svømme Klub                   
  Benjamin Kâhler  1997      40.38  1:24.08      1:24.08   
  Emil Toft  1998      41.64  1:30.45      2:54.53   
  Niels Ottosen  1998      38.33  1:25.56      4:20.09   
  Mads Ottosen  1997      32.13  1:09.52      5:29.61   
                     
 
Løb 24, 4X100m Medley Damer, Finaler 0 år og ældre 
Dansk Rekord Senior: STO95 (1900) 4:12.15 2009-04-12 
Dansk Rekord Junior: Aalborg Piger (1900) 4:24.19 2010-04-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m      Opnået  Status 
  Klub                   











 
Farum Damer  1993    521          4:48.55   
  Farum Svømmeklub                   
  Julie Marie Gadfelt  1996      36.07  1:13.45      1:13.45   
  Ida Marie Vedel  1994      40.73  1:25.57      2:39.02   
  Olivia Burmester  1993      31.19  1:07.66      3:46.68   
  Mie Refn  1993      29.49  1:01.87      4:48.55   
                     
Farum Piger 1  1995    456          5:01.58   
  Farum Svømmeklub                   
  Amalie Wied-Christiansen  1996      38.59  1:18.83      1:18.83   
  Martine Mørck Taagholt  1997      41.40  1:59.98      3:18.81   
  Naja Ishøj Nielsen  1996      38.37  1:08.74      4:27.55   
  Maria Bastiansen  1995      34.03  34.03      5:01.58   
                     
Lyngby Piger  1996    420          5:10.06   
  Lyngby Svømmeklub                   
  Anna Brandt Nielsen  1998      36.55  1:16.59      1:16.59   
  Thea Laurberg Simonsen  1997      38.52  1:22.38      2:38.97   
  Nikoline Svensson  1998      36.93  1:24.31      4:03.28   
  Amanda Højberg  1998      31.39  1:06.78      5:10.06   
                     
Holbæk Angels  1993    405          5:13.88   
  Holbæk Svømme Klub                   
  Mette Jensen  1997      39.11  1:21.36      1:21.36   
  Emily Ellekær  1994      40.78  1:28.60      2:49.96   
  Line Jensen  1993      34.79  1:18.54      4:08.50   
  Majbrit Rosin  1996      31.08  1:05.38      5:13.88   
                     
Holbæk Kittens  1997    321          5:39.12   
  Holbæk Svømme Klub                   
  Josefine Palmø  1997      42.08  1:28.54      1:28.54   
  Helene Qvist-Pedersen  1998      44.43  1:35.99      3:04.53   
  Laura Weinreich  1998      35.81  1:18.98      4:23.51   
  Louise Lynæs Larsen  1997      34.15  1:15.61      5:39.12   
                     
Solrød Sælerne 1  1995    230          6:19.20   
  Solrød Svømmeklub                   
  Katrine Feld  1993      43.56  1:29.32      1:29.32   
  Signe Hjort  1995      51.16  1:50.39      3:19.71   
  Anna Henriksen  1994      44.07  1:37.12      4:56.83   
  Alexandra Munch  1996      38.70  1:22.37      6:19.20   
                     
 
Løb 25, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 16 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Mathias Andersen (1991) 29.05 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Mathias Andersen (1991) 29.05 2009-04-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jakob Klint Axelsen  1996    497          33.67   
  Lyngby Svømmeklub                   
Søren Lund  1995    349          37.88   
  Helsinge Skytte & IF                   
Philip Greve  1998    344          38.08   
  Farum Svømmeklub                   
Lasse Sieben  1997    306          39.57   
  Lyngby Svømmeklub                   
Andreas Kaas Elmgreen  1999    303          39.69   
  Lyngby Svømmeklub                   
Mathias Petersen  1995    276          40.94   
  Værløse Svømmeklub                   
Mads Jørner  1998    276          40.95   
  Farum Svømmeklub                   
Joachim Frimann  1997    256          42.00   
  Helsinge Skytte & IF                   
Jacob Cheng Milsgaard  1998    248          42.47   
  Værløse Svømmeklub                   
10  Tobias M. Jensen  1996    230          43.53   
  Helsinge Skytte & IF                   
11  Oliver Neumann  1998    210          44.89   
  Værløse Svømmeklub                   
12  Markus Bøjsen  1999    195          46.00   
  Holbæk Svømme Klub                   
13  Emil Brohus Nielsen  1997    181          47.14   
  Farum Svømmeklub                   
14  Emil Grovn  1998    175          47.72   
  Farum Svømmeklub                   
15  Alexander Barholm-Hansen  1997    161          48.99   
  Værløse Svømmeklub                   
16  Carl-Emil Auguestesen  1998    161          49.07   
  Værløse Svømmeklub                   
17  Martin Stengelshøj  1999    139          51.53   
  Holbæk Svømme Klub                   
18  Robin Olufsen  1998    137          51.75   
  Holbæk Svømme Klub                   
19  Jeppe Skov Jensen  1999    132          52.32   
  Farum Svømmeklub                   
20  Peter Torp Eklund  1997    118          54.36   
  Farum Svømmeklub                   
21  Simon Kjær Knudsen  1999    113          55.11   
  Solrød Svømmeklub                   
22  Mark Pavon Olesen  1999    109          55.83   
  Værløse Svømmeklub                   
23  Mikkel Henriksen  1999    86          1:00.34   
  Holbæk Svømme Klub                   
24  Malte Pavon Olesen  2000    79          1:02.07   
  Værløse Svømmeklub                   
Frederik Husegaard  1998              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
Simon Drøgemüller  2002              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
 
Løb 25, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 17 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Mathias Andersen (1991) 29.05 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Mathias Andersen (1991) 29.05 2009-04-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Niklas Hedegaard  1990    635          31.03   
  Farum Svømmeklub                   
Emil Møhl  1994    454          34.71   
  GTI                   
Rasmus Ærenlund  1992    396          36.32   
  Værløse Svømmeklub                   
Simon E. Christensen  1992    394          36.39   
  Helsinge Skytte & IF                   
Lars Elsborg  1994    371          37.13   
  Værløse Svømmeklub                   
Sebastian Kristiansen  1993    366          37.30   
  Holbæk Svømme Klub                   
 
Løb 26, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 14 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 31.10 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Freja Englund  1997    490          37.81   
  Hillerød Svømmeklub                   
Julie Leth-Petersen  1997    481          38.04   
  Hillerød Svømmeklub                   
Martine Mørck Taagholt  1997    419          39.82   
  Farum Svømmeklub                   
Cecilie Kristiansen  1997    353          42.17   
  Holbæk Svømme Klub                   
Josefine B. Pedersen  1999    349          42.34   
  Svømmeklubben MK 31                   
Mette Jensen  1997    341          42.67   
  Holbæk Svømme Klub                   
Josefine Palmø  1997    328          43.22   
  Holbæk Svømme Klub                   
Laura Weinreich  1998    316          43.73   
  Holbæk Svømme Klub                   
Emily Gantriis  1999    285          45.28   
  Helsinge Skytte & IF                   
10  Sarah Brylov  1997    262          46.55   
  Svømmeklubben MK 31                   
11  Rikke Ferdinansen  1997    260          46.70   
  Svømmeklubben MK 31                   
12  Hannah Karin Wood-Kurland  1998    248          47.42   
  Solrød Svømmeklub                   
13  Anne Sofie Gadfelt  1999    232          48.49   
  Farum Svømmeklub                   
13  Karoline Bødker  1997    232          48.49   
  Holbæk Svømme Klub                   
15  Lotte Kraglund Poulsen  2000    221          49.28   
  Farum Svømmeklub                   
16  Clara Kall  1999    217          49.56   
  Farum Svømmeklub                   
17  Victoria Bierre  2000    204          50.62   
  Værløse Svømmeklub                   
18  Anna Mikkelsen  2000    194          51.48   
  Solrød Svømmeklub                   
19  Nikoline Kraglund Poulsen  2000    182          52.59   
  Farum Svømmeklub                   
20  Simone Jørgensen  1999    169          53.85   
  Farum Svømmeklub                   
21  Celina Hansen Larsen  1997    164          54.48   
  Værløse Svømmeklub                   
22  Thea Sthude  1999    155          55.50   
  Farum Svømmeklub                   
23  Cecilie Kirstine Skou  2000    128          59.09   
  Solrød Svømmeklub                   
24  Victoria Kappel  2000    89          1:06.85   
  Solrød Svømmeklub                   
25  Lea Hasselstrøm  1999    86          1:07.64   
  Farum Svømmeklub                   
26  Mia Krüger  2002    24          1:43.34   
  Farum Svømmeklub                   
Camilla Westermann  1997              DNS   
  Helsinge Skytte & IF                   
Sara-Louise Bro Dal  1998              DNS   
  Værløse Svømmeklub                   
 
Løb 26, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 15 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 31.10 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Julie Lamberth  1996    507          37.37   
  Hillerød Svømmeklub                   
Nicoline Jacobsen  1996    488          37.85   
  Hillerød Svømmeklub                   
Rikke Mundt Lohse  1996    462          38.56   
  Hillerød Svømmeklub                   
Marie-Louise Wibom  1996    433          39.38   
  Hillerød Svømmeklub                   
Emily Ellekær  1994    422          39.74   
  Holbæk Svømme Klub                   
Thea Mundt Lohse  1994    404          40.30   
  Hillerød Svømmeklub                   
Julia Lisakowski  1994    369          41.54   
  Svømmeklubben MK 31                   
Sissel Gro Peltz Bloch  1995    322          43.46   
  Helsinge Skytte & IF                   
Anna Okkels  1996    276          45.77   
  Holbæk Svømme Klub                   
10  Alexandra Munch  1996    219          49.47   
  Solrød Svømmeklub                   
Caroline S. Korch  1996              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
 
Løb 27, 50m Butterfly Herrer, Finaler 16 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.29 2003-06-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Daniel Christian  1998    368          31.31   
  Farum Svømmeklub                   
Laurits Mathiassen  1997    332          32.38   
  Lyngby Svømmeklub                   
Thomas Bech  1998    313          33.05   
  Værløse Svømmeklub                   
Joachim Frimann  1997    284          34.11   
  Helsinge Skytte & IF                   
Victor L. Munch-Jensen  1996    183          39.50   
  Solrød Svømmeklub                   
Malthe Letting  2001    180          39.76   
  Farum Svømmeklub                   
Morten Vindberg  1998    177          39.93   
  Værløse Svømmeklub                   
Mads Fredbo  1999    161          41.26   
  Helsinge Skytte & IF                   
Alexander Barholm-Hansen  1997    152          42.05   
  Værløse Svømmeklub                   
10  Gustav Pedersen  1997    147          42.52   
  Helsinge Skytte & IF                   
11  Oliver Christiansen  1999    139          43.31   
  Helsinge Skytte & IF                   
12  Mikkel Henriksen  1999    127          44.63   
  Holbæk Svømme Klub                   
Frederik Husegaard  1998              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
Nicolas L Munch-Jensen  1999              DNS   
  Solrød Svømmeklub                   
Mark Pavon Olesen  1999              DSQ  asynkrone arme 
  Værløse Svømmeklub                   
Martin Stengelshøj  1999              DSQ  tyvstart 
  Holbæk Svømme Klub                   
 
Løb 27, 50m Butterfly Herrer, Finaler 17 - 99 år 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.29 2003-06-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jon Pommersgaard  1990    564          27.15   
  Hillerød Svømmeklub                   
Martin Wagner  1991    498          28.30   
  Farum Svømmeklub                   
Niels Breum Hansen  1994    489          28.48   
  Helsinge Skytte & IF                   
Christian Petersen  1993    442          29.44   
  GTI                   
Oliver Grodt  1994    425          29.83   
  GTI                   
Simon E. Christensen  1992    391          30.67   
  Helsinge Skytte & IF                   
Kristian M. Wood-Kurland  1994              DSQ  tyvstart 
  Solrød Svømmeklub                   
 
Løb 28, 50m Butterfly Damer, Finaler 14 år og yngre 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.69 2010-08-10 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Maja Hjuler  1997    525          31.07   
  Farum Svømmeklub                   
Thea Laurberg Simonsen  1997    487          31.86   
  Lyngby Svømmeklub                   
Anna Brandt Nielsen  1998    417          33.55   
  Lyngby Svømmeklub                   
Helene Vistisen  1997    394          34.20   
  Lyngby Svømmeklub                   
Nikoline Svensson  1998    374          34.81   
  Lyngby Svømmeklub                   
Laura Weinreich  1998    360          35.23   
  Holbæk Svømme Klub                   
Louise Lynæs Larsen  1997    335          36.09   
  Holbæk Svømme Klub                   
Marie Skov Andersen  1998    329          36.31   
  Lyngby Svømmeklub                   
Nicoline Fie Jeppsson  1997    320          36.66   
  Helsinge Skytte & IF                   
10  Sophie Amalie Schøn  1999    316          36.79   
  Lyngby Svømmeklub                   
11  Karoline Bødker  1997    287          37.99   
  Holbæk Svømme Klub                   
12  Sofie Steen Petersen  2000    285          38.09   
  Helsinge Skytte & IF                   
13  Josefine Palmø  1997    284          38.12   
  Holbæk Svømme Klub                   
14  Mia Ishøj Nielsen  2000    277          38.48   
  Farum Svømmeklub                   
15  Cecilie Kristiansen  1997    274          38.58   
  Holbæk Svømme Klub                   
16  Louise Bromose  1999    237          40.49   
  Lyngby Svømmeklub                   
17  Josefine B. Pedersen  1999    233          40.73   
  Svømmeklubben MK 31                   
18  Victoria Bierre  2000    233          40.76   
  Værløse Svømmeklub                   
19  Laura Buchwald  1998    193          43.38   
  Holbæk Svømme Klub                   
20  Mathilde Norup  1998    161