Resultat Total - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Farum Cup 2012    Udskriftsdato  30 april 2012   
  Stævne by  Farum    Udskriftstidspunkt  19:40   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  27 april 2012         
 
 
Løb 11, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 14 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 58.71 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 1:03.40 2006-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Philip Greve  1998    512  34.12        1:13.24   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Simon Vingolf Larsen  1998    455  35.68        1:16.17   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Casper Eickhardt  1999    417  36.52        1:18.38   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Jonas Bruun Sleiman  1998    404  36.71        1:19.27   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Rares Oprescu  1999    354  38.78        1:22.81   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Nicolai Grene  1998    346  38.85        1:23.46   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Johan Bragason  1999    328  39.77        1:24.98   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Asbjørn Laksafoss Sparre  1998    320  40.38        1:25.65   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Mikkel Gadgaard  1999    314  40.30        1:26.23   
  West Swim Esbjerg                   
                     
10  Jacob Cheng Milsgaard  1998    312  40.42        1:26.34   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
11  Johan Müller  1998    295  40.91        1:27.98   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
12  Markus Bøjsen  1999    265  42.48        1:31.25   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
13  Sebastian Tullberg  2000    257  46.50        1:32.09   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
14  Alexander Eggers  1999    250  43.52        1:33.04   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
15  Oliver Christiansen  1999    239  44.86        1:34.33   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
16  Mads Thorenfeldt Poulsen  1999    236  45.59        1:34.79   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
17  Jakob Schmidt  1999    227  44.97        1:35.99   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
18  Jacob Friland  1999    225  45.28        1:36.29   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
19  Oliver Schiellerup  2000    223  46.69        1:36.57   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
20  Mikkel Halby  1999    205  46.89        1:39.27   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
21  Frederik Palmø  2000    194  49.32        1:41.21   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
22  Mikkel S. Hansen  2000    191  50.53        1:41.73   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
23  Mads Rishøj  1999    186  50.07        1:42.63   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
24  Malthe Letting  2001    184  49.46        1:42.97   
  Farum Svømmeklub                   
                     
25  Oliver Kaiser  2000    182  49.41        1:43.41   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
26  Niels Paulli Sparholt  2000    172  49.18        1:45.34   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
27  Kristian Torp  2000    161  50.46        1:47.71   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
28  Daniel Johansen  2000    158  51.25        1:48.27   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
29  Daniel Berg Wenk  2000    158  51.94        1:48.47   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
30  Sebastian M. Staal  2002    157  51.46        1:48.63   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
31  Jonas Andersen  2001    153  52.71        1:49.44   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
32  Emil Kvistbo  1999    152  50.44        1:49.74   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
33  Sebastian Ravn Carlsen  1999    147  51.20        1:51.12   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
34  Albert Voldum Krog  2001    145  54.13        1:51.47   
  Vest-Brøndby                   
                     
35  Valdemar Damsø  1999    144  54.63        1:51.81   
  Vest-Brøndby                   
                     
36  Daniel Schwartzbach  1999    140  53.69        1:52.78   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
37  Jakob Forsberg  2000    137  52.85        1:53.64   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
38  Frederik Bornemann  2001    131  54.55        1:55.34   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
39  Frederik Eg Ibsen  2002    122  57.78        1:57.99   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
40  Thor Nielsen  2002    115  58.79        2:00.62   
  Vest-Brøndby                   
                     
41  Rasmus Nielsen  2001    113  58.20        2:01.05   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
42  Sigurd Dybbro Ring  2002    113  57.72        2:01.12   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
43  Andreas Gram Peters  2001    111  58.50        2:01.93   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
44  Jannick Hansen  2001    103  1:00.01        2:05.05   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
45  Malthe Kisbye Rasmussen  2001    102  1:00.81        2:05.28   
  Farum Svømmeklub                   
                     
46  Andreas Brink-Frerup  2001    95  1:01.65        2:08.25   
  Vest-Brøndby                   
                     
47  Marcus G. Gjettermann  2001    91  1:02.21        2:10.45   
  Vest-Brøndby                   
                     
48  Mads Rønn Olesen  2002    86  1:04.05        2:12.94   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
49  Lukas Kyhl  2000    67  1:07.89        2:24.03   
  Vest-Brøndby                   
                     
Marcus Persson-Håkansson  2000              DNS   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
David Grönqvist  2000              DSQ  Tyvstart 
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Frederik J. Neldeberg  2000              DSQ  Tyvstart 
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Johan Joensen  2000              DSQ  Tyvstart 
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Ulrik Blach Petersen  2001              DSQ  Tyvstart 
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 11, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 58.71 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 1:03.40 2006-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Martin Jungersen  1997    414  36.93        1:18.63   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Marcus Roldgaard  1996    382  37.94        1:20.72   
  Albertslund IF                   
                     
Magnus Koch Sonnenborg  1997    358  38.21        1:22.53   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Joachim Frimann  1997    336  39.70        1:24.26   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Rune R. Stensen  1996    292  41.07        1:28.28   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Tobias M. Jensen  1996    254  43.58        1:32.48   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Peter Forsberg  1997    212  46.86        1:38.30   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
 
Løb 11, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 17 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 58.71 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 1:03.40 2006-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Niklas Hedegaard  1990    643  31.42        1:07.86   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Martin Wagner  1991    555  33.88        1:11.29   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Thomas Steenberg  1994    523  33.68        1:12.70   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Rasmus Dufour  1993    521  34.20        1:12.80   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Luke Postema  1995    501  33.60        1:13.78   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Lasse Lykke Nielsen  1995    494  34.88        1:14.09   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Emil Andersen  1992    443  36.02        1:16.84   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Marco Kirketerp  1995    396  37.37        1:19.79   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Karim Møller  1994    395  37.24        1:19.81   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Søren Lund  1995    367  38.35        1:21.81   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Andreas Schiellerup  1993              DNS   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 12, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 12 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller-Pedersen (1989) 1:06.38 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:06.38 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sandra Lendt  2000    479  38.39        1:22.37   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Nadia Nørskov Vogt  2000    431  39.93        1:25.34   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Davilda Lareva  2000    406  41.17        1:27.01   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Ida Rosenius  2000    390  41.34        1:28.19   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
Augusta Marie Christensen  2000    369  42.13        1:29.88   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Josephine G. Lauridsen  2001    362  42.70        1:30.39   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Anna Svensson-Fehér  2000    360  41.80        1:30.60   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Camilla Taylor  2000    329  44.34        1:33.40   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Nicola Parfitt  2000    315  44.72        1:34.71   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
10  Mille Hesselgren Ikov  2000    300  46.21        1:36.23   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Lotte Kraglund Poulsen  2000    283  46.19        1:38.16   
  Farum Svømmeklub                   
                     
12  Sarah Sejr Aagaard  2000    279  46.48        1:38.62   
  Farum Svømmeklub                   
                     
13  Luna Juul Lentoft  2000    278  47.23        1:38.70   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
14  Sofie Steen Petersen  2000    275  47.30        1:39.09   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
15  Nikoline Kraglund Poulsen  2000    274  46.83        1:39.22   
  Farum Svømmeklub                   
                     
16  Caroline Fritzböger  2001    272  48.07        1:39.51   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
17  Emilia Frederiksen  2000    264  48.48        1:40.51   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
18  Amanda Egerod Lund  2000    261  47.87        1:40.86   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
19  Iben Jeppesen  2000    257  48.29        1:41.31   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
20  Helena Berg Wenk  2000    253  48.36        1:41.86   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
21  Maria Møller Glargaard  2001    250  47.28        1:42.36   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
22  Line Hanghøj Kjelgaard  2000    249  48.77        1:42.47   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
23  Alberte Mammen  2001    244  49.07        1:43.08   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
24  Linn Rosenius  2002    237  49.00        1:44.11   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
25  Aida Lottrup  2001    234  51.06        1:44.54   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
26  Emma Walbjørn  2000    231  49.61        1:45.01   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
27  Lovisa Bylund  2001    230  49.45        1:45.20   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
28  Sandra A. Ajslev  2001    229  49.72        1:45.36   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
29  Jannie Eickhardt  2001    228  49.60        1:45.45   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
30  Rositha Christensen  2000    225  48.73        1:45.98   
  Vest-Brøndby                   
                     
31  Sarah Krogh Scott  2000    223  51.04        1:46.26   
  Vest-Brøndby                   
                     
32  Rikke Ross  2002    221  51.00        1:46.54   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
33  Julia Frederiksen  2001    214  52.19        1:47.80   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
34  Julie Stampe Meier  2001    213  51.16        1:47.86   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
35  Olivia Iris Ryding  2001    206  53.56        1:49.09   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
36  Isabella Guldager Jensen  2001    198  51.79        1:50.52   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
37  Victoria Grøn Brandelev  2000    195  52.29        1:51.15   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
38  Line Strandby  2001    193  52.95        1:51.61   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
39  Carolina Sahl Rasmussen  2001    190  55.05        1:52.10   
  Farum Svømmeklub                   
                     
40  Elin Magnusson  2002    190  51.26        1:52.18   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
41  Annie Johansson  2002    189  54.23        1:52.28   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
42  Katrine Jensen  2000    182  52.95        1:53.77   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
43  Freja Schmidt  2001    180  53.20        1:54.22   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
44  Alva Olsson  2001    179  53.91        1:54.32   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
45  Kirstine Duer Thorsen  2001    177  53.28        1:54.89   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
46  Julie Jarlbo Berner  2001    176  53.36        1:54.97   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
47  Isabella Eggers  2001    176  53.66        1:55.11   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
48  Victoria Kappel  2000    170  55.73        1:56.38   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
49  Hannah Olsson-Lindhé  2003    168  56.53        1:56.75   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
50  Laura Janner  2002    162  57.37        1:58.30   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
51  Isabel Abcell  2001    156  56.74        1:59.82   
  Vest-Brøndby                   
                     
52  Ann Sophie Bill  2001    146  58.81        2:02.48   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
53  Sophie Hyldahl  2002    143  58.72        2:03.12   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
54  Amalie K. Jacobsen  2000    126  1:00.90        2:08.42   
  Vest-Brøndby                   
                     
55  Tine Østergaard  2000    125  59.07        2:09.00   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
56  Ida Holm Hansen  2002    123  1:01.06        2:09.63   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
57  Cecilie Porsdal  2002    122  1:01.82        2:09.90   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
58  Sofie Nording-Grooss  2001    112  1:03.26        2:13.62   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Camilla Husegaard  2002              DSQ  Asyn ben v.50 m 
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 12, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller-Pedersen (1989) 1:06.38 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:06.38 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Simone H. Lauridsen  1999    548  37.23        1:18.75   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Anna C. Lange  1998    462  39.66        1:23.39   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Emma Lyngby Larsen  1998    442  39.68        1:24.60   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Helene Qvist-Pedersen  1998    397  41.41        1:27.72   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Sofie Strandby  1999    383  41.29        1:28.73   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Cecilie Reesbøll  1999    373  42.43        1:29.56   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Frederikke Hansen  1998    337  44.89        1:32.64   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Nicoline Clement  1999    322  45.22        1:34.01   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Ditte Friis  1999    303  45.77        1:35.99   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
10  Maria Buch  1999    302  45.50        1:36.03   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Hannah Karin Wood-Kurland  1998    294  46.77        1:36.95   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
12  Alberte Mantzius Heerwage  1999    290  46.33        1:37.35   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
13  Ingrid Jørgensen  1999    249  48.56        1:42.46   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
14  Emilie Poulsson  1998    249  49.43        1:42.48   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
15  Nikoline Holde-Jensen  1999    219  49.70        1:46.87   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
16  Frederikke Amund Nielsen  1999    199  51.79        1:50.42   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
17  Emelie Briskog  1999    190  52.78        1:52.15   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
18  Vibe Raaby Laursen  1998    146  56.87        2:02.44   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
 
Løb 12, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 15 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller-Pedersen (1989) 1:06.38 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:06.38 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Linda Fagermar  1989    518  37.12        1:20.25   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Minna Fagermar  1993    508  38.45        1:20.77   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    503  38.30        1:21.03   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Maj Howardsen  1997    460  39.55        1:23.49   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Mathilde Hallgren  1997    431  39.78        1:25.30   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Bolette Thomsen  1997    428  39.24        1:25.49   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Mette Jensen  1997    392  41.83        1:28.04   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Emma Mattsson  1992    365  42.77        1:30.22   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
Louise Lynæs Larsen  1997    356  41.99        1:30.94   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
10  Sissel Gro Peltz Bloch  1995    355  43.34        1:31.01   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
11  Emma Vanggård  1996    328  43.95        1:33.42   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
12  Carina Christiansen  1995    326  43.55        1:33.62   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
13  Josefin Hansson  1993    258  46.44        1:41.27   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
14  Ida Johansson  1997    227  49.41        1:45.72   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
15  Sabrina Techt  1997    212  47.24        1:48.09   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Christine Jørgensen  1997              DNS   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Anna Deleuran  1995              DSQ  Tyvstart 
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
 
Løb 13, 200m Frisvømning Herrer, Finaler 14 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Simon Vingolf Larsen  1998    476  29.49  1:03.45  1:38.01    2:10.67   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Casper Eickhardt  1999    472  29.91  1:03.41  1:37.87    2:10.96   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Cebastian Christensen  1998    457  29.48  1:03.22  1:38.10    2:12.47   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Anton Borring Andersen  1999    453  30.49  1:04.50  1:39.24    2:12.81   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Marcus Dan Hansen  1999    450  31.52  1:04.86  1:38.72    2:13.11   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Lasse Kriegel Skovrup  1998    413  31.34  1:06.41  1:41.74    2:16.93   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Nicolai Grene  1998    405  31.69  1:06.24  1:42.13    2:17.81   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Niels Ottosen  1998    380  31.20  1:06.44  1:43.55    2:20.81   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Christian Kaul  1998    360  31.37  1:07.71  1:46.44    2:23.40   
  West Swim Esbjerg                   
                     
10  Kasper Holst Hansen  1998    354  32.07  1:08.86  1:47.25    2:24.16   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
11  Emil Engels Henriksen  1999    353  33.09  1:10.76  1:49.05    2:24.35   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
12  Mads Fredbo  1999    351  32.86  1:09.31  1:47.48    2:24.57   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
13  Matthias Spring Granhøj  1999    345  32.99  1:10.04  1:48.58    2:25.39   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
14  Magnus Grundesen  1998    339  31.86  1:08.19  1:47.31    2:26.26   
  Farum Svømmeklub                   
                     
15  Mikkel Gadgaard  1999    334  33.05  1:10.33  1:49.32    2:27.00   
  West Swim Esbjerg                   
                     
16  Kasper Jeppsson  1999    323  34.33  1:13.24  1:52.26    2:28.69   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
17  Tobias Andersen  1998    322  33.69  1:12.82  1:52.23    2:28.76   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
18  Alexander Eggers  1999    277  36.42  1:17.61  1:57.75    2:36.50   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
19  Jakob Schmidt  1999    270  34.42  1:15.67  1:58.91    2:37.88   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
20  Mathias Elmholdt  1999    261  35.73  1:17.60  1:59.88    2:39.69   
  Farum Svømmeklub                   
                     
21  Markus Julian Lange  2000    252  36.72  1:18.91  2:01.80    2:41.54   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
22  Johan Joensen  2000    251  36.68  1:18.36  2:01.94    2:41.60   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
23  Lars Hallberg  2001    243  37.33  1:20.82  2:04.06    2:43.55   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
24  Viktor Als-Nielsen  1998    241  37.18  1:20.14  2:03.89    2:43.92   
  Farum Svømmeklub                   
                     
25  Jonas Gielstrup  1998    235  37.10  2:04.24  2:45.40    2:45.40   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
26  Ulrik Blach Petersen  2001    218  38.57  1:22.46  2:06.86    2:49.51   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
27  Andreas Foverskov  1999    203  39.60  1:25.00  2:11.09    2:53.55   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
28  Jakob Hjalgrim  1999    202  39.57  1:24.74  2:10.84    2:53.75   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
29  Kristian Torp  2000    195  41.14  1:27.92  2:12.12    2:55.96   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
30  Sebastian Ravn Carlsen  1999    192  38.56  1:25.06  2:12.26    2:56.87   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
31  Mads Raaby Jensen  2001    191  36.78  1:22.01  2:10.01    2:57.26   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
32  Jacob Krog Christoffersen  2000    186  41.95  1:29.23  2:14.64    2:58.79   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
33  Emil Kildahl Døssing  2002    180  39.61  1:26.59  2:13.67    3:00.67   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
34  Mikkel S. Hansen  2000    174  42.77  1:31.75  2:21.20    3:02.73   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
35  Andreas Thybo Ganzhorn  2001    170  41.75  1:28.52  2:17.49    3:04.11   
  Vest-Brøndby                   
                     
36  Simon Brixner  2000    166  41.83  1:29.98  2:17.70    3:05.50   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
37  Christian Ong Hansen  2001    162  43.47  1:32.20  2:21.16    3:07.22   
  Farum Svømmeklub                   
                     
38  Edwin Marjanovic  2001    160  43.07  1:32.94  2:20.92    3:08.00   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
39  Frederik Røginnd  2001    159  45.10  1:35.01  2:25.41    3:08.30   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
40  Mikkel Eg Ibsen  2002    158  43.41  1:32.92  2:24.69    3:08.62   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
41  Valdemar Damsø  1999    158  42.70  1:31.40  2:21.99    3:08.81   
  Vest-Brøndby                   
                     
42  Daniel Johansen  2000    156  42.19  1:31.73  2:22.27    3:09.36   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
43  Daniel Schwartzbach  1999    155  43.26  1:34.13  2:25.87    3:09.97   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
44  Emil Kvistbo  1999    155  42.98  1:32.67  2:23.51    3:10.00   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
45  Viktor Nysøe Rehling  2001    144  44.91  1:34.84  2:26.77    3:14.69   
  Farum Svømmeklub                   
                     
46  Albert Voldum Krog  2001    141  44.08  1:35.50  2:26.89    3:15.75   
  Vest-Brøndby                   
                     
47  Frederik Eg Ibsen  2002    138  45.14  1:35.48  2:28.11    3:17.16   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
48  Thor Nielsen  2002    135  45.53  1:36.75  2:31.15    3:18.70   
  Vest-Brøndby                   
                     
49  Mathias Riff Alexandersen  2001    130  45.76  1:38.04  2:29.43    3:21.22   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
50  Andreas Brink-Frerup  2001    122  45.11  2:36.68  3:25.73    3:25.73   
  Vest-Brøndby                   
                     
51  Mads Rønn Olesen  2002    117  44.89  1:38.33  2:35.35    3:28.30   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
52  Asterix Brüggemann  2001    106  48.87  1:44.36  2:41.15    3:35.43   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
53  Magnus Vejgaard  2000    104  47.21  1:42.35  2:40.00    3:36.95   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
54  David Grönqvist  2000    93  48.52  1:50.72  2:49.47    3:44.83   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
55  Jakob Forsberg  2000    86  50.45  1:48.69  2:50.49    3:51.15   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
56  Marcus G. Gjettermann  2001    82  51.73  2:55.43  3:54.72    3:54.72   
  Vest-Brøndby                   
                     
57  Lukas Kyhl  2000    74  51.05  1:55.83  3:01.71    4:02.42   
  Vest-Brøndby                   
                     
Marcus Persson-Håkansson  2000              DNS   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Sigurd Dybbro Ring  2002              DNS   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Sebastian M. Staal  2002              DSQ  Tyvstart 
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Sophus Rensch Vinterberg  1998              DSQ  Tyvstart 
  Allerød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 13, 200m Frisvømning Herrer, Finaler 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mikkel Rathschau Sørensen  1996    527  29.48  1:01.21  1:33.77    2:06.27   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Rasmus Larsen  1997    473  30.59  1:04.51  1:37.81    2:10.92   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Mathias Brændholt  1996    468  29.55  1:02.65  1:36.69    2:11.39   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Mads Steen Petersen  1997    466  30.71  1:02.61  1:37.07    2:11.60   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Jonas Hansen  1996    446  30.30  1:03.45  1:38.60    2:13.52   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Benjamin Kâhler  1997    418  30.49  1:05.28  1:41.42    2:16.40   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Mikkel Pedersen  1997    398  31.78  1:08.18  1:43.91    2:18.64   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Mads Ottosen  1997    395  31.52  1:06.35  1:43.53    2:19.02   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Tobias M. Jensen  1996    379  31.46  1:07.78  1:45.77    2:20.92   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
10  Johan Johnsen  1997    321  32.94  1:10.13  1:50.44    2:28.99   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
11  Victor L. Munch-Jensen  1996    317  34.20  1:13.00  1:52.34    2:29.65   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
12  Peter Forsberg  1997    193  40.08  1:25.33  2:12.20    2:56.45   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
 
Løb 13, 200m Frisvømning Herrer, Finaler 17 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Thomas Steenberg  1994    630  27.96  57.67  1:28.64    1:59.01   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Frederik Gustafsson  1993    592  28.68  59.58  1:31.18    2:01.49   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Emil K. Mortensen  1993    587  29.05  59.91  1:30.75    2:01.84   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Niels Breum Hansen  1994    515  29.65  1:01.91  1:34.65    2:07.23   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Mark H. Østermann  1995    494  29.54  1:02.05  1:36.06    2:09.07   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Andreas Olczyk  1992    429  29.81  1:03.13  1:39.23    2:15.20   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Kim Henriksen  1989    408  29.13  1:02.91  1:39.49    2:17.50   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Denniz Sabo  1995    394  30.81  1:05.17  1:41.83    2:19.10   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
Morten Jung Westermann  1993    389  32.87  1:07.54  1:43.87    2:19.77   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
 
Løb 14, 200m Frisvømning Damer, Finaler 12 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mette Jacobsen (1973) 2:01.80 1988-09-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Amanda Duus  2000    497  32.30  1:09.09  1:46.77    2:22.61   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Sandra Lendt  2000    446  32.72  1:49.63  2:27.85    2:27.85   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Victoria Bierre  2000    437  33.96  1:12.00  1:51.05    2:28.91   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Luna Juul Lentoft  2000    387  34.47  1:14.00  1:55.34    2:35.09   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Josephine G. Lauridsen  2001    362  35.79  1:17.01  2:00.37    2:38.52   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Mia Steen Duus  2001    355  38.21  1:18.35  1:59.46    2:39.49   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Noa Turin  2000    355  35.68  1:15.51  1:57.73    2:39.50   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Andrea M. Lang Bolvig  2000    337  36.56  1:18.07  2:01.03    2:42.43   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Kathrine Pii Frederiksen  2000    334  38.20  1:20.57  2:02.65    2:42.90   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
10  Ida Maria Nielsen  2000    300  37.90  1:20.75  2:06.74    2:48.70   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
11  Karina Garne Larsen  2000    300  39.42  1:22.84  2:07.08    2:48.73   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
12  Line Hanghøj Kjelgaard  2000    296  39.24  1:23.31  2:07.78    2:49.55   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
13  Line Refsgaard  2000    295  38.33  1:22.20  2:06.92    2:49.67   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
14  Olivia Iris Ryding  2001    287  40.83  1:26.94  2:08.60    2:51.23   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
15  Mai Andersen  2000    284  38.61  1:22.96  2:10.00    2:51.87   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
16  Lina Friis  2001    282  37.72  1:23.08  2:08.33    2:52.34   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
17  Jannie Eickhardt  2001    278  38.86  1:21.52  2:08.06    2:53.15   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
18  Frederikke Jensen  2000    273  39.72  2:12.27  2:54.20    2:54.20   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
19  Katrine Jensen  2000    272  39.88  1:24.54  2:11.03    2:54.30   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
20  Freja Schmidt  2001    264  40.52  1:26.43  2:12.70    2:56.11   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
21  Alice Holmdahl  2002    255  39.51  1:25.53  2:13.34    2:58.18   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
22  Esther Øksnebjerg  2000    253  36.51  1:20.83  2:10.20    2:58.65   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
23  Anne Føyn  2002    251  40.87  1:27.60  2:14.80    2:59.12   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
24  Alberte Mammen  2001    249  41.37  1:27.24  2:14.18    2:59.49   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
25  Emilia Frederiksen  2000    248  41.97  1:28.70  2:15.05    2:59.71   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
26  Maria Euström  2000    241  41.60  1:29.40  2:16.37    3:01.54   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
27  Julia Frederiksen  2001    239  43.57  1:30.32  2:17.01    3:01.96   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
28  Clara Gjerløv  2002    238  41.13  1:28.45  2:16.73    3:02.23   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
29  Josefine H. Lundstrøm  2001    232  42.89  1:30.73  2:18.75    3:03.77   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
30  Isabella Guldager Jensen  2001    230  41.28  1:28.75  2:17.74    3:04.31   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
31  Johanne Vium-Heinesen  2000    221  42.30  1:30.73  2:20.22    3:06.78   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
32  Rositha Christensen  2000    221  41.71  1:32.29  2:22.44    3:07.00   
  Vest-Brøndby                   
                     
33  Isabel Abcell  2001    216  41.97  1:33.30  2:19.70    3:08.36   
  Vest-Brøndby                   
                     
34  Sarah Krogh Scott  2000    213  41.97  1:30.54  2:21.11    3:09.06   
  Vest-Brøndby                   
                     
35  Emma Walbjørn  2000    203  41.83  2:25.57  3:12.37    3:12.37   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
36  Lavanya Michaelsen  2000    189  41.62  1:33.25  2:25.26    3:17.00   
  Farum Svømmeklub                   
                     
37  Rikke Ross  2002    182  46.60  1:38.64  2:29.87    3:19.23   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
38  Annie Johansson  2002    179  43.47  1:35.03  2:27.74    3:20.39   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
39  Cecilie Porsdal  2002    167  46.53  1:40.12  2:33.35    3:24.97   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
40  Kirstine Duer Thorsen  2001    165  46.95  1:40.35  2:35.26    3:26.19   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
41  Emilie Stilling Sørensen  2000    164  45.60  1:39.92  2:34.74    3:26.32   
  Vest-Brøndby                   
                     
42  Vanja Marjanovic  2001    162  43.02  1:37.35  2:32.42    3:27.09   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
43  Malene Tilsted Knudsen  2000    158  45.80  1:39.80  2:35.94    3:28.99   
  Vest-Brøndby                   
                     
44  Laura Rosenørn Sandell  2000    152  46.28  1:41.56  2:38.97    3:31.58   
  Farum Svømmeklub                   
                     
45  Isabella Eggers  2001    148  46.94  1:43.95  2:39.12    3:33.73   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
46  Alberte Andersen  2001    144  48.78  1:44.37  2:41.95    3:35.51   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
47  Ida Holm Hansen  2002    144  2:39.89  3:35.53      3:35.53   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
48  Alva Olsson  2001    142  45.05  1:39.99  2:39.24    3:36.62   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
49  Elin Magnusson  2002    141  44.66  1:41.61  2:41.11    3:37.20   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
50  Amalie K. Jacobsen  2000    138  48.21  1:45.14  2:44.91    3:38.46   
  Vest-Brøndby                   
                     
51  Mia Krüger  2002    133  49.76  1:47.65  2:48.57    3:41.39   
  Farum Svømmeklub                   
                     
52  Stine Saaby Schmidt  2002    130  46.55  1:43.11  2:43.78    3:43.02   
  Farum Svømmeklub                   
                     
53  Sofie Nording-Grooss  2001    124  48.69  1:49.83  2:52.89    3:46.35   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
54  Emma Eistrup Crow  2002    109  50.11  1:49.27  2:53.54    3:56.18   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Sophie Hyldahl  2002              DNS   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 14, 200m Frisvømning Damer, Finaler 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mette Jacobsen (1973) 2:01.80 1988-09-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Cecilie Jørgensen  1998    544  32.96  1:07.56  1:43.05    2:18.36   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Katrine B. Hansen  1999    539  32.18  1:07.23  1:43.42    2:18.81   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Tanja Lylloff  1998    485  32.97  1:08.86  1:46.85    2:23.84   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Emily Gantriis  1999    481  31.74  1:08.29  1:46.66    2:24.22   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Anne Sofie Nielsen  1999    473  33.39  1:09.73  1:47.30    2:24.96   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Nanna Sonne  1999    429  34.11  1:12.08  1:51.23    2:29.83   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Nicoline Clement  1999    424  33.95  1:12.32  1:51.66    2:30.42   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Stine Mathiasen  1998    364  36.21  1:17.95  1:58.75    2:38.20   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Hannah Karin Wood-Kurland  1998    342  36.70  1:17.90  2:01.16    2:41.62   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
10  Alberte Mantzius Heerwage  1999    320  38.85  1:21.04  2:03.50    2:45.17   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Pernille Jensen  1998    302  37.04  1:20.86  2:05.55    2:48.34   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
12  Simone Jørgensen  1999    291  39.11  1:22.78  2:07.57    2:50.48   
  Farum Svømmeklub                   
                     
13  Nikoline Holde-Jensen  1999    267  39.08  1:23.62  2:10.59    2:55.44   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
14  Emma Magnusson  1999    263  36.06  1:20.11  2:09.85    2:56.43   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
15  Nikoline Victoria Sass  1999    257  39.96  1:26.26  2:13.91    2:57.76   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
16  Cathrine Lauritsen  1999    203  41.41  1:32.24  2:24.57    3:12.19   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
17  Vibe Raaby Laursen  1998    171  44.08  1:34.31  2:28.29    3:23.47   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
18  Frederikke Amund Nielsen  1999    168  45.85  1:38.93  2:34.18    3:24.89   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Jasmin Koefoed Jacobsen  1998              DNF   
  West Swim Esbjerg                   
                     
 
Løb 14, 200m Frisvømning Damer, Finaler 15 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mette Jacobsen (1973) 2:01.80 1988-09-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Ida Marie Vedel  1994    654  31.06  1:03.84  1:37.27    2:10.16   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Julie Schmidt  1995    623  30.45  1:03.63  1:38.45    2:12.28   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Maria Bastiansen  1995    601  31.76  1:05.98  1:40.57    2:13.87   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Lisa Steen Duus  1997    572  32.35  1:06.95  1:42.15    2:16.13   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Naja Ishøj Nielsen  1996    562  31.07  1:05.31  1:40.85    2:16.87   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Hanna Cronqvist  1996    562  31.56  1:05.33  1:40.95    2:16.89   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Julia Lisakowski  1994    561  31.60  1:06.01  1:41.86    2:17.01   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Helene Dahl  1996    500  33.24  1:09.59  1:47.09    2:22.35   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Elizabeth May  1983    495  33.11  1:09.17  1:46.52    2:22.84   
  Farum Svømmeklub                   
                     
10  Martina Lomnitz  1995    472  33.34  1:10.17  1:47.77    2:25.12   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
11  Lærke Dideriksen  1984    460  34.41  1:11.65  1:49.51    2:26.40   
  Farum Svømmeklub                   
                     
12  Cecilie Kristiansen  1997    454  34.36  1:12.46  1:51.37    2:27.01   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
13  Louise Lynæs Larsen  1997    453  34.20  1:12.05  1:50.30    2:27.13   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
14  Line Jensen  1993    440  34.21  1:12.17  1:51.61    2:28.52   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
15  Louise Jørgensen  1995    432  35.22  1:12.80  1:51.24    2:29.49   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
16  Camilla Westermann  1997    422  34.86  1:11.90  1:50.97    2:30.65   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
17  Josefine Palmø  1997    420  33.85  1:12.06  1:52.36    2:30.84   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
18  Helena Marmetschke  1997    402  34.85  1:14.05  1:54.90    2:33.08   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
19  Lina Hörnbäck  1996    382  34.17  1:13.13  1:54.55    2:35.66   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
20  Sanna Briskog  1997    338  36.11  1:17.73  2:00.75    2:42.20   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
21  Katrine Feld  1993    309  37.92  1:20.64  2:04.37    2:47.09   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
22  Rikke Heinemann  1997    276  37.23  1:21.02  2:08.38    2:53.45   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Christine Jørgensen  1997              DNS   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Celina Hansen Larsen  1997              DSQ  Tyvstart 
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Karoline Bødker  1997              DSQ  Tyvstart 
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Sabrina Techt  1997              DSQ  Tyvstar 
  Solrød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 15, 200m Medley Herrer, Finaler 14 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 1:58.16 1994-09-11 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Daniel Christian  1998    536  29.84  1:05.99  1:47.03    2:20.37   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Marcus Dan Hansen  1999    448  32.11  1:11.43  1:54.72    2:28.96   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Jonas Bruun Sleiman  1998    430  32.84  1:14.15  1:56.62    2:31.05   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Mads Jørner  1998    418  32.10  1:11.43  1:57.33    2:32.51   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Simon Lundby Pedersen  1998    415  32.22  1:13.20  1:58.46    2:32.89   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Johan Bragason  1999    400  33.42  1:14.13  2:01.63    2:34.71   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Marius Møldrup  1999    384  32.96  1:16.96  2:03.10    2:36.86   
  Albertslund IF                   
                     
Mikkel Gadgaard  1999    342  36.54  1:17.79  2:05.30    2:42.99   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Rares Oprescu  1999    329  35.17  1:20.37  2:08.43    2:45.07   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
10  Sebastian Tullberg  2000    312  36.83  1:20.01  2:10.89    2:48.17   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
11  Jakob Schmidt  1999    297  35.85  1:21.86  2:11.41    2:50.78   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
12  Jacob Cheng Milsgaard  1998    277  37.49  1:25.68  2:13.16    2:54.80   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
13  Oliver Christiansen  1999    273  37.71  1:24.46  2:15.48    2:55.83   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
14  Oliver Schiellerup  2000    262  41.07  1:25.06  2:18.51    2:58.27   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
15  Tobias Andersen  1998    261  39.97  1:25.40  2:20.82    2:58.38   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
16  Johan Joensen  2000    254  39.20  1:25.52  2:22.00    3:00.09   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
17  Daniel Berg Wenk  2000    240  39.47  1:26.15  2:23.75    3:03.33   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
18  Lars Hallberg  2001    239  41.42  1:29.55  2:24.16    3:03.72   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
19  Mikkel Halby  1999    233  44.13  1:31.90  2:27.24    3:05.18   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
20  Jeppe Hygum  1998    228  42.44  1:33.75  2:26.98    3:06.72   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
21  Mads Rishøj  1999    218  42.54  1:34.09  2:30.96    3:09.42   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
22  Niels Paulli Sparholt  2000    194  47.40  1:37.10  2:33.66    3:17.00   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
23  Mads Raaby Jensen  2001    186  42.74  1:32.24  2:34.45    3:19.81   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
24  Jacob Krog Christoffersen  2000    174  44.66  1:36.77  2:37.35    3:24.39   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
25  Emil Kildahl Døssing  2002    173  49.25  1:40.14  2:39.34    3:24.47   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
26  Jonas Andersen  2001    167  48.48  1:41.41  2:44.28    3:27.10   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
27  Simon Brixner  2000    165  47.02  1:39.44  2:41.91    3:27.77   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
28  Emil Kvistbo  1999    159  52.10  1:44.71  2:43.19    3:30.43   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
29  Daniel Johansen  2000    157  51.07  1:44.69  2:43.00    3:31.49   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
30  Albert Voldum Krog  2001    143  52.75  1:51.11  2:52.09    3:38.02   
  Vest-Brøndby                   
                     
31  Mikkel Eg Ibsen  2002    137  48.21  1:46.79  2:52.07    3:40.96   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
32  Frederik Røginnd  2001    137  1:49.99  2:54.66  3:41.19    3:41.19   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
33  Valdemar Damsø  1999    136  58.29  1:51.91  2:55.39    3:41.50   
  Vest-Brøndby                   
                     
34  Andreas Thybo Ganzhorn  2001    118  55.74  1:54.22  3:04.18    3:52.22   
  Vest-Brøndby                   
                     
35  Mathias Riff Alexandersen  2001    116  57.62  1:58.21  3:00.35    3:53.71   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Lasse Jagd-Nygaard  2001              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Rasmus Haugaard  2002              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Anders Christian Damgaard  2000              DSQ  Asyn arme 
  Farum Svømmeklub                   
                     
Frederik Palmø  2000              DSQ  Asyn ben ved 50m 
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Markus Bøjsen  1999              DSQ  Tyvstart 
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Viktor Nysøe Rehling  2001              DSQ  1 hånd i vend 150m 
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 15, 200m Medley Herrer, Finaler 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 1:58.16 1994-09-11 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Victor Lloyd  1996    481  30.91  1:09.73  1:53.11    2:25.50   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Lars Breum Hansen  1997    450  31.93  1:08.71  1:53.53    2:28.74   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Martin Jungersen  1997    447  30.77  1:10.10  1:54.49    2:29.09   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Mikkel Rathschau Sørensen  1996    441  31.70  1:09.99  1:56.77    2:29.77   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Nicolai Løwenstein  1997    440  30.90  1:09.87  1:55.66    2:29.83   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Marcus Roldgaard  1996    428  32.17  1:12.53  1:56.39    2:31.31   
  Albertslund IF                   
                     
Rasmus Larsen  1997    424  32.96  1:12.56  1:58.25    2:31.75   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Rune R. Stensen  1996    325  33.10  1:18.15  2:06.76    2:45.87   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Jeff Larsen  1996    296  34.81  1:16.75  2:09.29    2:51.07   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
10  Victor L. Munch-Jensen  1996    289  37.33  1:24.07  2:12.59    2:52.35   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Lars Emil Villa  1997              DNS   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
 
Løb 15, 200m Medley Herrer, Finaler 17 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 1:58.16 1994-09-11 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Niklas Hedegaard  1990    659  27.56  1:01.61  1:38.58    2:11.00   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Martin Wagner  1991    599  28.73  1:04.19  1:43.61    2:15.27   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Karsten Vedel  1992    553  28.86  1:05.62  1:48.40    2:18.92   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Bjarke Schäfer  1993    522  29.95  1:06.97  1:48.31    2:21.58   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Emil Andersen  1992    452  33.17  1:12.06  1:54.97    2:28.52   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Miki Mørck Taagholt  1994    420  31.69  1:12.62  1:57.97    2:32.19   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Kim Henriksen  1989    396  32.07  1:12.69  1:58.59    2:35.26   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Søren Lund  1995    358  33.35  1:16.74  2:02.78    2:40.53   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Rasmus Dufour  1993              DNS   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
 
Løb 16, 200m Medley Damer, Finaler 12 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Davilda Lareva  2000    411  37.97  1:20.43  2:09.42    2:49.71   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Anna Svensson-Fehér  2000    389  38.88  1:22.18  2:12.92    2:52.80   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Mille Hesselgren Ikov  2000    375  37.13  1:21.73  2:13.42    2:54.89   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Ida Rosenius  2000    372  39.85  1:26.18  2:15.00    2:55.36   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
Nadia Nørskov Vogt  2000    356  42.47  1:29.48  2:17.85    2:57.99   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Augusta Marie Christensen  2000    356  43.74  1:32.75  2:19.65    2:58.06   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Josephine G. Lauridsen  2001    355  44.45  1:28.25  2:20.11    2:58.13   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Mia Steen Duus  2001    351  40.47  1:29.40  2:18.45    2:58.88   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Caroline Fritzböger  2001    325  38.10  1:25.62  2:21.49    3:03.54   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
10  Nicola Parfitt  2000    318  42.06  1:29.53  2:23.17    3:04.84   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
11  Helena Berg Wenk  2000    313  41.01  1:28.09  2:24.46    3:05.77   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
12  Amanda Egerod Lund  2000    308  44.20  1:33.80  2:26.03    3:06.70   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
13  Andrea M. Lang Bolvig  2000    307  40.19  1:31.64  2:27.34    3:07.09   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
14  Clara Marie Juhlert  2000    294  39.54  1:30.32  3:09.72    3:09.72   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
15  Line Refsgaard  2000    290  44.99  1:35.89  2:26.33    3:10.50   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
16  Maria Møller Glargaard  2001    274  43.25  1:33.30  2:28.40    3:14.16   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
17  Julie Jarlbo Berner  2001    272  40.53  1:29.01  2:31.63    3:14.63   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
18  Katharina Nekhorochko  2000    266  43.02  1:31.14  2:34.58    3:16.16   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
19  Lina Friis  2001    256  47.29  1:37.19  2:35.90    3:18.58   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
20  Olivia Iris Ryding  2001    256  47.51  1:37.73  2:37.50    3:18.60   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
21  Frederikke Jensen  2000    237  48.45  1:38.18  2:39.45    3:23.77   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
22  Emilia Frederiksen  2000    235  50.82  1:44.07  2:38.45    3:24.32   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
23  Frida Sidenius Jensen  2001    230  49.58  1:42.23  2:41.34    3:26.00   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
24  Katrine Jensen  2000    229  49.28  1:39.90  2:41.27    3:26.27   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
25  Clara Gjerløv  2002    225  50.59  1:43.12  2:41.17    3:27.50   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
26  Josefine H. Lundstrøm  2001    224  48.59  1:37.20  2:41.42    3:27.83   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
27  Sarah Krogh Scott  2000    221  48.02  1:40.21  2:42.28    3:28.54   
  Vest-Brøndby                   
                     
28  Julia Frederiksen  2001    217  52.01  1:47.73  2:45.13    3:29.98   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
29  Rositha Christensen  2000    216  53.29  1:49.06  2:45.43    3:30.38   
  Vest-Brøndby                   
                     
30  Anne Føyn  2002    215  47.27  1:41.09  2:43.18    3:30.47   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
31  Laura Janner  2002    214  48.87  1:44.80  2:46.47    3:31.03   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
32  Lotte Kraglund Poulsen  2000    213  51.72  1:44.14  2:41.08    3:31.13   
  Farum Svømmeklub                   
                     
33  Line Strandby  2001    212  52.55  1:42.58  2:45.35    3:31.51   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
34  Victoria Grøn Brandelev  2000    207  49.47  1:42.32  2:46.69    3:33.10   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
35  Johanne Vium-Heinesen  2000    200  49.23  1:44.76  2:46.02    3:35.83   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
36  Nikoline Kraglund Poulsen  2000    181  57.52  1:51.33  2:50.39    3:42.93   
  Farum Svømmeklub                   
                     
37  Alva Olsson  2001    179  49.64  1:48.66  2:53.53    3:43.80   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
38  Isabel Abcell  2001    177  49.99  1:47.31  2:53.50    3:44.47   
  Vest-Brøndby                   
                     
39  Annie Johansson  2002    173  55.58  1:54.26  2:55.29    3:46.28   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
40  Lovisa Bylund  2001    169  52.91  1:53.41  2:50.61    3:47.97   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
41  Maria Euström  2000    161  58.47  1:55.30  3:01.75    3:51.82   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
42  Emilie Stilling Sørensen  2000    158  53.53  1:51.85  3:00.40    3:53.15   
  Vest-Brøndby                   
                     
43  Aparjita Michaelsen  2001    153  53.53  1:54.21  3:01.40    3:55.81   
  Farum Svømmeklub                   
                     
44  Malene Tilsted Knudsen  2000    147  1:02.15  1:59.24  3:07.61    3:58.79   
  Vest-Brøndby                   
                     
45  Amalie K. Jacobsen  2000    119  1:03.75  2:09.42  3:21.47    4:16.38   
  Vest-Brøndby                   
                     
Tine Østergaard  2000              DNF   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Linn Rosenius  2002              DSQ  Ryg afl.på mave 100m 
  Karlshamns Simklubb                   
                     
Sandra A. Ajslev  2001              DSQ  afl. på ryg ved 100 
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Sandra Lendt  2000              DSQ  afl. ryg på mave 100 
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Victoria Kappel  2000              DSQ  Ryg afs. v. 100 m 
  Solrød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 16, 200m Medley Damer, Finaler 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Simone H. Lauridsen  1999    524  35.74  1:18.25  2:00.18    2:36.51   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Emma Lyngby Larsen  1998    514  34.38  1:16.15  2:00.39    2:37.46   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Katrine B. Hansen  1999    505  35.38  1:18.50  2:01.64    2:38.38   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Caroline Amalie Duus  1998    425  35.38  1:14.89  2:06.05    2:47.81   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Laura Weinreich  1998    403  35.67  1:20.29  2:11.01    2:50.72   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Helene Qvist-Pedersen  1998    402  36.56  1:22.06  2:11.00    2:50.87   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Nanna Sonne  1999    401  36.74  1:19.92  2:12.74    2:51.04   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Ditte Friis  1999    399  36.72  1:23.41  2:15.45    2:51.36   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Nicoline Clement  1999    385  35.65  1:22.27  2:15.57    2:53.44   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Cecilie Reesbøll  1999    383  36.80  1:24.57  2:13.85    2:53.75   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
11  Sofie Strandby  1999    330  41.31  1:29.86  2:19.26    3:02.59   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
12  Maria Buch  1999    306  41.34  1:31.59  2:24.47    3:07.27   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
13  Pernille Jensen  1998    293  40.49  1:30.83  2:26.16    3:10.03   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
14  Ingrid Jørgensen  1999    262  44.66  1:38.48  2:33.98    3:17.27   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
15  Emma Magnusson  1999    233  47.07  1:41.96  2:41.54    3:25.15   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
16  Nikoline Victoria Sass  1999    232  51.16  1:40.69  2:40.98    3:25.37   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
17  Katrine Høyer Tindbæk  1999    220  45.49  1:39.98  2:42.92    3:29.00   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
18  Cathrine Lauritsen  1999    161  53.72  1:54.06  3:01.40    3:51.80   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Anna C. Lange  1998              DSQ  afl. på mave 100 m 
  Swim Team Esbjerg                   
                     
 
Løb 16, 200m Medley Damer, Finaler 15 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Julie Aglund Lauridsen  1996    680  31.26  1:08.47  1:50.38    2:23.45   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    622  30.87  1:08.49  1:52.52    2:27.82   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Ida Marie Vedel  1994    557  32.94  1:13.57  1:59.76    2:33.30   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Maria Bastiansen  1995    521  34.63  1:15.16  2:02.37    2:36.78   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Emilie Riisberg  1996    516  34.13  1:15.30  2:01.03    2:37.27   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Lærke Dideriksen  1984    469  34.50  1:17.40  2:04.61    2:42.34   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Majbrit Rosin  1996    446  35.87  1:22.34  2:10.40    2:45.06   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Anna Deleuran  1995    437  37.15  1:20.53  2:06.97    2:46.25   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Mette Jensen  1997    415  36.40  1:19.93  2:10.44    2:49.08   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
10  Maja Hjuler  1997    415  36.12  1:20.02  2:10.05    2:49.17   
  Farum Svømmeklub                   
                     
11  Sissel Gro Peltz Bloch  1995    404  38.63  1:23.77  2:12.61    2:50.68   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
12  Bolette Thomsen  1997    403  35.91  1:23.00  2:09.88    2:50.77   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
13  Cecilie Kristiansen  1997    387  38.24  1:25.80  2:14.48    2:53.10   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
14  Katrine Feld  1993    294  40.79  1:31.11  2:24.91    3:09.74   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
15  Josefin Hansson  1993    290  40.36  1:29.85  2:25.77    3:10.48   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
 
Løb 17, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 14 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.66 2010-04-02 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.66 2010-04-02 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Simon Vingolf Larsen  1998    518  31.27        1:04.66   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Johan Müller  1998    426  33.66        1:09.04   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Jonas Bruun Sleiman  1998    383  35.47        1:11.54   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Anton Borring Andersen  1999    364  35.92        1:12.74   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Christian Sejr Aagaard  1998    363  36.09        1:12.78   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Christian Kaul  1998    345  36.19        1:14.05   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Simon Lundby Pedersen  1998    318  36.63        1:16.06   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Kasper Holst Hansen  1998    305  37.36        1:17.16   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Emil Engels Henriksen  1999    304  38.05        1:17.28   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
10  Alexander Eggers  1999    299  37.35        1:17.65   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
11  Mikkel Gadgaard  1999    299  37.83        1:17.67   
  West Swim Esbjerg                   
                     
12  Asbjørn Laksafoss Sparre  1998    294  38.05        1:18.10   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
13  Markus Bøjsen  1999    291  37.90        1:18.38   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
14  Nicolai Grene  1998    287  38.35        1:18.71   
  West Swim Esbjerg                   
                     
15  Sophus Rensch Vinterberg  1998    282  38.43        1:19.21   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
16  Oliver Schiellerup  2000    280  38.39        1:19.42   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
17  Matthias Spring Granhøj  1999    279  39.21        1:19.52   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
18  Sebastian Tullberg  2000    273  40.17        1:20.03   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
19  Malthe Letting  2001    269  38.65        1:20.45   
  Farum Svømmeklub                   
                     
20  Jakob Schmidt  1999    262  40.74        1:21.15   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
21  Rares Oprescu  1999    257  1:21.72        1:21.72   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
22  Magnus Grundesen  1998    253  40.66        1:22.11   
  Farum Svømmeklub                   
                     
23  Kasper Jeppsson  1999    246  40.56        1:22.88   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
24  Niels Ottosen  1998    239  40.24        1:23.65   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
25  Tobias Andersen  1998    232  41.20        1:24.51   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
26  Frederik J. Neldeberg  2000    227  41.69        1:25.11   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
27  Johan Joensen  2000    227  42.40        1:25.18   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
28  Mads Fredbo  1999    226  41.96        1:25.30   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
29  Mikkel Halby  1999    217  41.57        1:26.43   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
30  Ulrik Blach Petersen  2001    209  42.47        1:27.46   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
31  Markus Julian Lange  2000    208  43.06        1:27.64   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
32  Jacob Friland  1999    205  43.55        1:28.11   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
33  Mathias Elmholdt  1999    201  42.63        1:28.62   
  Farum Svømmeklub                   
                     
34  Andreas Foverskov  1999    186  45.87        1:30.99   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
35  Mads Raaby Jensen  2001    185  44.20        1:31.22   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
36  Jonas Gielstrup  1998    182  1:31.67        1:31.67   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
37  Mikkel S. Hansen  2000    175  45.98        1:32.82   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
38  Jacob Krog Christoffersen  2000    170  47.32        1:33.79   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
39  Mads Thorenfeldt Poulsen  1999    165  47.26        1:34.65   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
40  Jeppe Hygum  1998    162  46.44        1:35.36   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
41  Frederik Eg Ibsen  2002    161  46.62        1:35.54   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
42  Niels Paulli Sparholt  2000    160  46.31        1:35.59   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
43  Viktor Als-Nielsen  1998    159  47.33        1:35.97   
  Farum Svømmeklub                   
                     
44  Kristian Torp  2000    158  48.86        1:35.99   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
45  Emil Kildahl Døssing  2002    154  46.63        1:36.98   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
46  Frederik Bornemann  2001    150  47.73        1:37.71   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
47  Frederik Palmø  2000    146  47.65        1:38.64   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
48  Emil Kvistbo  1999    146  47.56        1:38.73   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
49  Jakob Hjalgrim  1999    144  47.57        1:39.18   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
50  Daniel Johansen  2000    140  48.87        1:40.12   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
51  Dan Krume  2001    137  49.56        1:40.78   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
52  Christian Ong Hansen  2001    135  49.90        1:41.27   
  Farum Svømmeklub                   
                     
53  Frederik Røginnd  2001    135  50.06        1:41.28   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
54  Mikkel Eg Ibsen  2002    134  48.84        1:41.49   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
55  Edwin Marjanovic  2001    132  51.55        1:42.00   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
56  Andreas Gram Peters  2001    129  52.18        1:42.90   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
57  Simon Brixner  2000    128  49.71        1:43.02   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
58  Albert Voldum Krog  2001    128  50.50        1:43.05   
  Vest-Brøndby                   
                     
59  Mads Rønn Olesen  2002    125  51.34        1:43.99   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
60  Andreas Thybo Ganzhorn  2001    125  50.23        1:44.01   
  Vest-Brøndby                   
                     
61  David Grönqvist  2000    112  1:47.67        1:47.67   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
62  Daniel Schwartzbach  1999    109  53.69        1:48.65   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
63  Andreas Brink-Frerup  2001    109  53.96        1:48.66   
  Vest-Brøndby                   
                     
64  Anders Christian Damgaard  2000    109  51.81        1:48.70   
  Farum Svømmeklub                   
                     
65  Rasmus Haugaard  2002    104  54.73        1:50.37   
  Farum Svømmeklub                   
                     
66  Thor Nielsen  2002    104  54.62        1:50.49   
  Vest-Brøndby                   
                     
67  Sebastian M. Staal  2002    101  53.90        1:51.46   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
68  Mathias Riff Alexandersen  2001    99  56.38        1:52.23   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
69  Marcus G. Gjettermann  2001    75  59.99        2:03.30   
  Vest-Brøndby                   
                     
70  Lukas Kyhl  2000    72  1:01.47        2:04.99   
  Vest-Brøndby                   
                     
Lasse Jagd-Nygaard  2001              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Marcus Persson-Håkansson  2000              DNS   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Sigurd Dybbro Ring  2002              DNS   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Magnus Vejgaard  2000              DSQ  svæm på mave v 50m 
  Værløse Svømmeklub                   
                     
 
Løb 17, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.66 2010-04-02 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.66 2010-04-02 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Lars Breum Hansen  1997    448  33.54        1:07.87   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Mathias Brændholt  1996    418  33.69        1:09.46   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Bjørn H. Bremholm Hansen  1996    408  34.89        1:10.04   
  Albertslund IF                   
                     
Mikkel Pedersen  1997    407  34.28        1:10.09   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Mikkel Rathschau Sørensen  1996    404  34.24        1:10.26   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Benjamin Kâhler  1997    367  35.34        1:12.52   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Rasmus Larsen  1997    363  36.15        1:12.80   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Magnus Koch Sonnenborg  1997    362  35.11        1:12.87   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Emil Brohus Nielsen  1997    355  35.62        1:13.34   
  Farum Svømmeklub                   
                     
10  Marcus Roldgaard  1996    353  35.49        1:13.51   
  Albertslund IF                   
                     
11  Johan Johnsen  1997    350  35.66        1:13.71   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
12  Mads Ottosen  1997    337  35.96        1:14.66   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
13  Patrick Rasmussen  1997    298  37.26        1:17.78   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
14  Mads Steen Petersen  1997    293  38.42        1:18.17   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
15  Victor L. Munch-Jensen  1996    246  1:22.88        1:22.88   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Lars Emil Villa  1997              DNS   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
 
Løb 17, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 17 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.66 2010-04-02 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.66 2010-04-02 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Karim Møller  1994    534  31.36        1:04.01   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Patrick Højbøge  1992    534  30.41        1:04.04   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Niels Breum Hansen  1994    393  34.30        1:10.90   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Denniz Sabo  1995    373  34.26        1:12.13   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
Kim Henriksen  1989    367  35.17        1:12.53   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Tom Postema  1994    316  35.94        1:16.26   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Morten Jung Westermann  1993    313  37.77        1:16.53   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
 
Løb 18, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 12 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Victoria Bierre  2000    419  37.87        1:17.67   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Davilda Lareva  2000    404  38.07        1:18.60   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Sandra Lendt  2000    390  38.75        1:19.58   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Mille Hesselgren Ikov  2000    386  38.73        1:19.83   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Anna Svensson-Fehér  2000    351  38.88        1:22.41   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Josephine G. Lauridsen  2001    349  39.90        1:22.57   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Sofie Steen Petersen  2000    339  40.26        1:23.33   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Sarah Sejr Aagaard  2000    317  41.42        1:25.24   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Luna Juul Lentoft  2000    314  41.20        1:25.49   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
10  Nadia Nørskov Vogt  2000    314  41.44        1:25.53   
  West Swim Esbjerg                   
                     
11  Katharina Nekhorochko  2000    309  42.65        1:25.94   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
12  Camilla Taylor  2000    303  42.18        1:26.57   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
13  Nicola Parfitt  2000    298  42.70        1:27.05   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
14  Kathrine Pii Frederiksen  2000    290  1:27.77        1:27.77   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
15  Caroline Fritzböger  2001    284  42.44        1:28.41   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
16  Karina Garne Larsen  2000    279  44.64        1:28.92   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
17  Julie Stampe Meier  2001    269  43.33        1:30.08   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
18  Josefine H. Lundstrøm  2001    268  45.20        1:30.17   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
19  Frederikke Jensen  2000    261  1:30.92        1:30.92   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
20  Line Refsgaard  2000    261  44.78        1:31.00   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
21  Clara Marie Juhlert  2000    256  44.93        1:31.52   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
22  Mai Andersen  2000    253  1:31.94        1:31.94   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
23  Lina Friis  2001    251  44.88        1:32.11   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
24  Augusta Marie Christensen  2000    243  45.66        1:33.19   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
25  Esther Øksnebjerg  2000    231  1:34.71        1:34.71   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
26  Alice Holmdahl  2002    230  46.45        1:34.90   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
27  Iben Jeppesen  2000    229  1:35.05        1:35.05   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
28  Hannah Olsson-Lindhé  2003    226  47.00        1:35.41   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
29  Line Strandby  2001    223  47.45        1:35.90   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
30  Ida Maria Nielsen  2000    220  47.15        1:36.34   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
31  Alberte Mammen  2001    215  47.57        1:37.01   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
32  Clara Gjerløv  2002    213  48.14        1:37.30   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
33  Nikoline Kraglund Poulsen  2000    213  47.66        1:37.35   
  Farum Svømmeklub                   
                     
34  Emilia Frederiksen  2000    212  48.35        1:37.49   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
35  Freja Schmidt  2001    209  48.36        1:37.94   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
36  Anne Føyn  2002    209  1:37.95