Resultat Total - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Farum Cup 2012    Udskriftsdato  30 april 2012   
  Stævne by  Farum    Udskriftstidspunkt  19:41   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  27 april 2012         
 
 
Løb 25, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler 14 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 2:09.68 2010-08-12 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Marcus Dan Hansen  1999    414  37.12  1:20.25  2:05.20    2:50.82   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Emil Toft  1998    400  38.18  1:22.26  2:07.84    2:52.78   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Jonas Bruun Sleiman  1998    395  38.64  1:22.87  2:08.21    2:53.53   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Mads Ørsted Nielsen  1999    360  40.94  1:26.94  2:13.11    2:59.00   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Nicolai Grene  1998    339  40.99  1:26.95  2:14.71    3:02.67   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Johan Bragason  1999    328  41.36  1:29.76  2:19.05    3:04.61   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Rares Oprescu  1999    327  40.22  1:28.44  2:17.81    3:04.85   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Kasper Holst Hansen  1998    322  40.48  1:27.01  2:15.45    3:05.67   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Johan Müller  1998    289  42.40  1:31.93  2:22.74    3:12.55   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Oliver Christiansen  1999    252  45.16  1:36.87  2:30.58    3:21.67   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
11  Mads Thorenfeldt Poulsen  1999    248  45.91  1:36.90  2:29.84    3:22.52   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
12  Viktor Als-Nielsen  1998    228  48.46  1:41.91  2:35.48    3:28.37   
  Farum Svømmeklub                   
                     
13  Oliver Schiellerup  2000    225  48.20  1:41.59  2:35.68    3:29.38   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
14  Ulrik Blach Petersen  2001    220  49.58  1:44.30  2:37.65    3:30.75   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
15  Mikkel S. Hansen  2000    208  51.52  1:46.95  2:42.83    3:35.01   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
16  Malthe Letting  2001    200  49.73  1:44.87  2:41.37    3:37.78   
  Farum Svømmeklub                   
                     
17  Johan Joensen  2000    197  50.98  1:46.92  2:44.60    3:38.94   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
18  Mads Rishøj  1999    182  51.76  1:49.23  2:48.59    3:44.51   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
19  Daniel Berg Wenk  2000    173  52.75  1:51.03  2:50.90    3:48.48   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
20  Daniel Johansen  2000    169  52.50  1:51.44  2:50.47    3:50.39   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
21  David Grönqvist  2000    166  52.84  2:54.33  3:51.53    3:51.53   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
22  Valdemar Damsø  1999    158  54.40  1:55.00  2:57.13    3:55.55   
  Vest-Brøndby                   
                     
Jacob Cheng Milsgaard  1998      40.78  1:29.04  2:20.97    3:09.86  EXTRA 
  Værløse Svømmeklub                   
                     
 
Løb 25, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 2:09.68 2010-08-12 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mathias Brændholt  1996    497  35.82  1:16.34  1:58.68    2:40.70   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Magnus Koch Sonnenborg  1997    361  39.70  1:25.93  2:12.12    2:58.87   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Marco Brander  1996    353  41.04  1:26.01  2:12.86    3:00.13   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Lasse Jørgensen  1996    290  42.64  1:30.33  2:20.75    3:12.33   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
 
Løb 25, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler 17 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 2:09.68 2010-08-12 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Niklas Hedegaard  1990    585  32.86  1:11.90  1:51.43    2:32.21   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Luke Postema  1995    459  35.34  1:17.20  2:00.79    2:45.10   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Martin Weberg  1994    416  38.59  1:22.56  2:06.50    2:50.49   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Karsten Vedel  1992    412  38.71  1:23.02  2:08.06    2:51.10   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Thomas Broe Christensen  1958    154  51.29  1:52.19  2:55.92    3:57.26   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Kenneth Johansen  1963    148  54.59  1:54.93  2:58.25    4:00.95   
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 26, 200m Brystsvømning Damer, Finaler 12 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Joline Höstmann (1988) 2:22.24 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:23.34 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Cecilie Holten (1996) 2:33.79 2011-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sandra Lendt  2000    500  38.55  1:23.19  2:09.86    2:56.52   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Nadia Nørskov Vogt  2000    410  41.91  1:30.14  2:20.41    3:08.65   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Augusta Marie Christensen  2000    408  43.78  1:32.74  2:22.39    3:08.96   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Mia Steen Duus  2001    404  44.41  1:32.92  2:21.40    3:09.59   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Ida Rosenius  2000    397  42.04  1:30.96  2:21.16    3:10.60   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
Nicola Parfitt  2000    339  45.01  1:36.66  2:28.74    3:20.91   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Amanda Duus  2000    337  42.41  1:33.43  2:27.49    3:21.27   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Emilia Frederiksen  2000    307  48.32  1:41.54  2:35.12    3:27.76   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Helena Berg Wenk  2000    281  48.73  1:43.29  2:38.55    3:34.04   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Maria Møller Glargaard  2001    280  47.96  1:42.83  2:38.50    3:34.25   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
11  Alberte Mammen  2001    252  50.87  1:47.39  2:44.64    3:41.73   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
12  Julia Frederiksen  2001    252  51.06  1:47.94  2:45.14    3:41.75   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
13  Lovisa Bylund  2001    243  51.16  1:47.64  2:46.91    3:44.64   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
14  Rositha Christensen  2000    237  50.91  1:49.30  2:49.19    3:46.52   
  Vest-Brøndby                   
                     
15  Sarah Krogh Scott  2000    228  53.47  1:51.81  2:51.96    3:49.26   
  Vest-Brøndby                   
                     
16  Line Strandby  2001    214  55.05  1:55.49  2:55.93    3:54.39   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
17  Katrine Jensen  2000    212  52.86  1:53.05  2:55.10    3:54.99   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
18  Frederikke Jensen  2000    212  53.90  1:54.48  2:54.91    3:55.10   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
19  Isabella Guldager Jensen  2001    212  51.83  1:53.07  2:53.40    3:55.14   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
20  Annie Johansson  2002    194  55.32  1:56.57  3:00.23    4:02.07   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
21  Camilla Husegaard  2002    192  55.61  1:59.60  3:02.19    4:02.98   
  Farum Svømmeklub                   
                     
22  Elin Magnusson  2002    185  53.48  1:57.04  3:00.89    4:05.70   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
23  Katrine Buhl Schrøder  2002    185  56.20  1:59.98  3:03.26    4:05.83   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
24  Laura Janner  2002    185  58.19  2:01.80  3:04.95    4:05.96   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
25  Freja Schmidt  2001    183  56.99  1:59.92  3:04.12    4:06.89   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
26  Alva Olsson  2001    177  56.47  2:00.73  3:06.04    4:09.64   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
27  Victoria Kappel  2000    162  58.74  2:05.62  3:13.95    4:17.09   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
28  Caroline Bjergager  2001    150  57.45  2:05.13  3:15.23    4:23.95   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
29  Vanja Marjanovic  2001    146  58.52  2:07.47  3:16.44    4:26.11   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
Jannie Eickhardt  2001              DNS   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Klara Persson  2002              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Victoria Grøn Brandelev  2000              DSQ  Tyvstart 
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
 
Løb 26, 200m Brystsvømning Damer, Finaler 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Joline Höstmann (1988) 2:22.24 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:23.34 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Cecilie Holten (1996) 2:33.79 2011-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Simone H. Lauridsen  1999    550  38.54  1:21.81  2:06.46    2:50.98   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Emma Lyngby Larsen  1998    539  38.67  1:23.37  2:08.20    2:52.17   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Anna C. Lange  1998    488  40.65  1:26.12  2:12.49    2:57.94   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Diana Jacobsen  1998    368  43.83  1:34.18  2:24.87    3:15.54   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Laura Weinreich  1998    347  45.13  1:35.72  2:28.03    3:19.34   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Maria Buch  1999    322  47.48  1:39.57  2:33.00    3:24.47   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Alberte Mantzius Heerwage  1999    318  47.56  1:40.72  2:33.58    3:25.37   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Laura Buchwald  1998    299  47.40  1:41.36  2:35.06    3:29.45   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Nikoline Victoria Sass  1999    231  51.69  1:50.01  2:49.18    3:48.37   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
10  Simone Jørgensen  1999    219  52.53  1:52.83  2:54.24    3:52.45   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Sofie Strandby  1999              DSQ  Tyvstart 
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
 
Løb 26, 200m Brystsvømning Damer, Finaler 15 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Joline Höstmann (1988) 2:22.24 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:23.34 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Cecilie Holten (1996) 2:33.79 2011-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Tone Laksafoss Sparre  1996    529  40.04  1:24.47  2:09.12    2:53.21   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    524  40.00  1:23.78  2:08.88    2:53.84   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Mathilde Hallgren  1997    445  41.40  1:27.96  2:15.97    3:03.60   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Anna Deleuran  1995    443  41.74  1:28.53  2:16.63    3:03.87   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Melissa Brander  1994    416  43.02  1:30.52  2:19.23    3:07.71   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Emma Mattsson  1992    337  44.01  1:34.35  2:27.28    3:21.45   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
Ida Johansson  1997    232  50.66  1:49.06  2:48.80    3:48.14   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
Amalie Sophia Skou  1997    200  53.46  1:56.01  2:59.77    3:59.70   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 27, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 14 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 50.54 2011-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Daniel Christian  1998    504  28.40        58.96   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Simon Vingolf Larsen  1998    497  28.36        59.23   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Emil Toft  1998    490  29.15        59.50   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Anton Borring Andersen  1999    453  29.29        1:01.09   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Jonas Bruun Sleiman  1998    417  29.92        1:02.77   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Simon Lundby Pedersen  1998    416  30.60        1:02.84   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Nicolai Grene  1998    403  30.53        1:03.51   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Christian Sejr Aagaard  1998    392  31.06        1:04.09   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Asbjørn Laksafoss Sparre  1998    390  31.17        1:04.21   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
10  Magnus Grundesen  1998    386  30.63        1:04.41   
  Farum Svømmeklub                   
                     
11  Sebastian Tullberg  2000    384  31.10        1:04.55   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
12  Niels Ottosen  1998    370  31.31        1:05.37   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
13  Christian Kaul  1998    347  31.23        1:06.77   
  West Swim Esbjerg                   
                     
14  Alexander Eggers  1999    339  32.04        1:07.27   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
15  Jeppe Hygum  1998    337  32.01        1:07.43   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
16  Tobias Andersen  1998    335  34.05        1:07.54   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
17  Mads Fredbo  1999    335  31.99        1:07.57   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
18  Rares Oprescu  1999    333  32.96        1:07.69   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
19  Kasper Jeppsson  1999    330  32.69        1:07.87   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
20  Markus Bøjsen  1999    330  32.02        1:07.88   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
21  Matthias Spring Granhøj  1999    318  33.14        1:08.76   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
22  Mads Lünell Bruhn  1998    306  32.72        1:09.61   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
23  Oliver Schiellerup  2000    299  33.48        1:10.17   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
24  Jacob Cheng Milsgaard  1998    286  34.00        1:11.21   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
25  Jakob Schmidt  1999    284  33.98        1:11.38   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
26  Mathias Elmholdt  1999    281  34.09        1:11.65   
  Farum Svømmeklub                   
                     
27  Martin Stengelshøj  1999    274  34.12        1:12.21   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
28  Lars Hallberg  2001    256  36.54        1:13.88   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
29  Markus Julian Lange  2000    254  35.85        1:14.08   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
30  Johan Joensen  2000    248  35.25        1:14.62   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
31  Jonas Gielstrup  1998    247  35.44        1:14.75   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
32  Ulrik Blach Petersen  2001    216  36.70        1:18.19   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
33  Mads Rishøj  1999    215  38.49        1:18.35   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
34  Mikkel S. Hansen  2000    214  38.87        1:18.44   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
35  Frederik Bornemann  2001    204  37.88        1:19.73   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
36  Jacob Aaboe Jensen  2000    193  39.49        1:21.14   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
37  Edwin Marjanovic  2001    187  38.51        1:22.07   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
38  Andreas Thybo Ganzhorn  2001    178  40.19        1:23.41   
  Vest-Brøndby                   
                     
39  Valdemar Damsø  1999    171  40.69        1:24.49   
  Vest-Brøndby                   
                     
40  Oliver Kaiser  2000    171  39.24        1:24.57   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
41  Jens Gustav Nielson  1999    164  42.60        1:25.71   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
42  Christian Ong Hansen  2001    163  41.65        1:25.88   
  Farum Svømmeklub                   
                     
43  Viktor Nysøe Rehling  2001    155  43.35        1:27.36   
  Farum Svømmeklub                   
                     
44  Daniel Johansen  2000    153  41.63        1:27.65   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
45  Thor Nielsen  2002    140  43.66        1:30.27   
  Vest-Brøndby                   
                     
46  Nikolaj F. Kristensen  2000    138  42.72        1:30.81   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
47  David Grönqvist  2000    133  42.71        1:31.90   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
48  Andreas Brink-Frerup  2001    129  43.92        1:32.93   
  Vest-Brøndby                   
                     
49  Frederik Borg  2000    125  41.97        1:33.79   
  Vest-Brøndby                   
                     
50  Lasse Jagd-Nygaard  2001    123  45.37        1:34.27   
  Farum Svømmeklub                   
                     
51  Alens Daugelis  2002    113  44.62        1:37.06   
  Farum Svømmeklub                   
                     
52  Asterix Brüggemann  2001    109  47.32        1:38.09   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
53  Marcus G. Gjettermann  2001    82  48.58        1:47.84   
  Vest-Brøndby                   
                     
54  Lukas Kyhl  2000    73  50.53        1:52.37   
  Vest-Brøndby                   
                     
55  Anders Christian Damgaard  2000    62  52.62        1:58.64   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Mads Jørner  1998              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Malthe Kisbye Rasmussen  2001              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Oliver Neumann  1998              DNS   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Casper Eickhardt  1999              DSQ  Hoved ikke brudt 15m 
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Cebastian Christensen  1998              DSQ  Tyvstart 
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
 
Løb 27, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 50.54 2011-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Johannes E. Mariegaard  1997    521  28.63        58.30   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Victor Lloyd  1996    518  28.36        58.42   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Lars Breum Hansen  1997    511  28.37        58.69   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Nicolai Løwenstein  1997    502  28.01        59.04   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Mikkel Rathschau Sørensen  1996    495  28.28        59.29   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Mathias Brændholt  1996    457  29.05        1:00.88   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Jonas Hansen  1996    443  29.55        1:01.54   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Rasmus Larsen  1997    441  29.22        1:01.63   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Mikkel Pedersen  1997    416  30.12        1:02.82   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
10  Patrick Rasmussen  1997    400  29.61        1:03.66   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
11  Mads Ottosen  1997    397  30.48        1:03.85   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
12  Emil Brohus Nielsen  1997    393  30.85        1:04.06   
  Farum Svømmeklub                   
                     
13  Joachim Frimann  1997    389  31.00        1:04.27   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
14  Lucas A. Jakobsen  1997    380  31.16        1:04.74   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
15  Jeff Larsen  1996    339  31.63        1:07.28   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
16  Johan Johnsen  1997    326  31.54        1:08.13   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Rune R. Stensen  1996              DSQ  Tyvstart 
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
 
Løb 27, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 17 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 50.54 2011-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Lasse Lykke Nielsen  1995    652  26.46        54.09   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Nicolaj Kildevang Nielsen  1994    652  26.77        54.11   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Jonas Olczyk  1994    599  26.07        55.64   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Emil K. Mortensen  1993    577  27.44        56.35   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Bjarke Schäfer  1993    530  27.50        57.96   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Mark H. Østermann  1995    528  28.01        58.04   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Niels Breum Hansen  1994    504  27.82        58.94   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Kim Henriksen  1989    486  27.78        59.65   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Emil Andersen  1992    461  28.53        1:00.73   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Denniz Sabo  1995    440  29.43        1:01.69   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
11  Morten Jung Westermann  1993    412  30.59        1:03.03   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
12  Tom Postema  1994    406  29.67        1:03.35   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
13  Søren Lund  1995    383  30.40        1:04.61   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
14  Marco Kirketerp  1995    347  31.30        1:06.77   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
15  Thomas Broe Christensen  1958    117  43.66        1:35.79   
  Farum Svømmeklub                   
                     
16  Kenneth Johansen  1963    87  50.26        1:45.87   
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 28, 100m Frisvømning Damer, Finaler 12 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 53.05 2011-12-04 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sandra Lendt  2000    492  31.02        1:05.94   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Victoria Bierre  2000    466  32.63        1:07.17   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Anna Svensson-Fehér  2000    408  33.30        1:10.21   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Luna Juul Lentoft  2000    391  33.81        1:11.22   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Caroline Fritzböger  2001    386  33.78        1:11.51   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Noa Turin  2000    376  33.77        1:12.16   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Davilda Lareva  2000    372  34.04        1:12.43   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Augusta Marie Christensen  2000    364  35.18        1:12.92   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Nadia Nørskov Vogt  2000    352  35.22        1:13.72   
  West Swim Esbjerg                   
                     
10  Andrea M. Lang Bolvig  2000    343  35.78        1:14.39   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
11  Katharina Nekhorochko  2000    342  35.67        1:14.47   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
12  Camilla Taylor  2000    341  35.75        1:14.55   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
13  Nicola Parfitt  2000    335  36.46        1:14.98   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
14  Kathrine Pii Frederiksen  2000    325  36.27        1:15.72   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
15  Julie Stampe Meier  2001    311  36.19        1:16.87   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
16  Thit Bondo  2000    302  37.31        1:17.59   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
17  Line Refsgaard  2000    274  38.27        1:20.14   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
18  Jannie Eickhardt  2001    272  38.34        1:20.34   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
19  Linn Rosenius  2002    265  37.82        1:21.02   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
20  Aida Lottrup  2001    265  38.75        1:21.07   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
21  Katrine Jensen  2000    261  39.26        1:21.47   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
22  Frederikke Jensen  2000    258  39.92        1:21.81   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
23  Freja Schmidt  2001    257  39.62        1:21.85   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
24  Alice Holmdahl  2002    256  38.74        1:21.97   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
24  Olivia Iris Ryding  2001    256  39.25        1:21.97   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
26  Alberte Mammen  2001    243  39.85        1:23.49   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
27  Anne Føyn  2002    241  40.16        1:23.67   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
28  Maria Møller Glargaard  2001    238  38.66        1:24.00   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
29  Emilia Frederiksen  2000    233  40.57        1:24.63   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
30  Mille Graasbøll  2002    222  40.34        1:25.93   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
31  Victoria Grøn Brandelev  2000    221  41.85        1:26.11   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
32  Johanne Vium-Heinesen  2000    220  40.33        1:26.20   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
33  Frida Buusmann  2001    219  39.87        1:26.32   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
34  Josefine H. Lundstrøm  2001    218  41.59        1:26.52   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
35  Lotte Kraglund Poulsen  2000    214  41.46        1:27.06   
  Farum Svømmeklub                   
                     
36  Isabella Guldager Jensen  2001    213  40.31        1:27.20   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
37  Line Strandby  2001    212  41.44        1:27.33   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
38  Hannah Olsson-Lindhé  2003    203  41.46        1:28.54   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
39  Laura Janner  2002    203  42.61        1:28.63   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
40  Rositha Christensen  2000    202  41.39        1:28.78   
  Vest-Brøndby                   
                     
41  Nikoline Kraglund Poulsen  2000    198  41.65        1:29.33   
  Farum Svømmeklub                   
                     
42  Julia Frederiksen  2001    194  42.61        1:29.95   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
43  Maria Euström  2000    193  41.98        1:30.12   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
44  Lavanya Michaelsen  2000    193  41.43        1:30.18   
  Farum Svømmeklub                   
                     
45  Sarah Krogh Scott  2000    185  43.37        1:31.38   
  Vest-Brøndby                   
                     
46  Victoria Kappel  2000    178  45.53        1:32.62   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
47  Emilie Stilling Sørensen  2000    172  44.39        1:33.58   
  Vest-Brøndby                   
                     
48  Laura Rosenørn Sandell  2000    171  43.74        1:33.82   
  Farum Svømmeklub                   
                     
49  Malene Tilsted Knudsen  2000    168  43.24        1:34.35   
  Vest-Brøndby                   
                     
50  Aparjita Michaelsen  2001    168  42.89        1:34.43   
  Farum Svømmeklub                   
                     
51  Carolina Sahl Rasmussen  2001    158  44.42        1:36.26   
  Farum Svømmeklub                   
                     
52  Stine Saaby Schmidt  2002    151  44.50        1:37.89   
  Farum Svømmeklub                   
                     
53  Elin Magnusson  2002    143  43.99        1:39.65   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
54  Lovisa Bylund  2001    130  49.91        1:42.76   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
55  Mia Krüger  2002    129  48.14        1:42.97   
  Farum Svømmeklub                   
                     
56  Katrine Buhl Schrøder  2002    124  47.12        1:44.54   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
57  Camilla Aalling Blicher  2001    120  51.24        1:45.50   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
58  Camilla Husegaard  2002    120  49.16        1:45.51   
  Farum Svømmeklub                   
                     
59  Emma Eistrup Crow  2002    117  49.37        1:46.45   
  Farum Svømmeklub                   
                     
60  Caroline Bjergager  2001    99  52.43        1:52.60   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
61  Amalie Julia Moresco  2003    89  52.89        1:56.61   
  Farum Svømmeklub                   
                     
62  Klara Persson  2002    88  53.19        1:57.18   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Vanja Marjanovic  2001              DSQ  Tyvstart 
  Karlshamns Simklubb                   
                     
 
Løb 28, 100m Frisvømning Damer, Finaler 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 53.05 2011-12-04 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Cecilie Jørgensen  1998    529  31.43        1:04.37   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Frederikke Hansen  1998    522  31.78        1:04.65   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Katrine B. Hansen  1999    511  31.49        1:05.14   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Ditte Friis  1999    507  31.28        1:05.31   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Emily Gantriis  1999    490  30.99        1:06.05   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Tanja Lylloff  1998    454  32.63        1:07.73   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Nicoline Clement  1999    446  33.10        1:08.14   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Ida Petersen  1998    443  32.05        1:08.30   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Cecilie Reesbøll  1999    427  33.97        1:09.14   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
10  Nanna Sonne  1999    423  33.35        1:09.37   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Jasmin Koefoed Jacobsen  1998    387  32.63        1:11.48   
  West Swim Esbjerg                   
                     
12  Diana Jacobsen  1998    380  34.13        1:11.90   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
13  Hannah Karin Wood-Kurland  1998    372  35.15        1:12.39   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
14  Stine Mathiasen  1998    360  35.42        1:13.21   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
15  Alberte Mantzius Heerwage  1999    333  36.21        1:15.15   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
16  Sofie Strandby  1999    329  35.75        1:15.44   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
17  Maria Buch  1999    305  37.32        1:17.39   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
18  Emma Magnusson  1999    282  36.52        1:19.38   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
19  Rebekka Bernhard  1999    273  38.51        1:20.22   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
20  Nikoline Victoria Sass  1999    246  40.39        1:23.05   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
21  Cathrine Lauritsen  1999    231  39.07        1:24.92   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
22  Emelie Briskog  1999    219  40.48        1:26.38   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
23  Frederikke Amund Nielsen  1999    171  45.00        1:33.87   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 28, 100m Frisvømning Damer, Finaler 15 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 53.05 2011-12-04 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Julie Schmidt  1995    651  29.40        1:00.09   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Helene Dahl  1996    575  29.97        1:02.63   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Julia Lisakowski  1994    574  30.33        1:02.65   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Sara Krog Christoffersen  1996    571  30.33        1:02.75   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Tove Andersson  1995    557  30.17        1:03.28   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Karoline Bødker  1997    541  30.55        1:03.89   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Didde Karstensen  1996    522  30.76        1:04.68   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Simone Nielsen  1996    518  30.70        1:04.82   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Sara Fogh Myrup  1997    515  30.90        1:04.95   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
10  Carina Christiansen  1995    489  31.41        1:06.07   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
11  Cecilie Kristiansen  1997    472  31.73        1:06.90   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
12  Josefine Palmø  1997    452  32.67        1:07.86   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
13  Martina Lomnitz  1995    444  32.47        1:08.25   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
14  Louise Jørgensen  1995    436  32.71        1:08.68   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
15  Melissa Brander  1994    433  32.85        1:08.82   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
16  Lina Hörnbäck  1996    432  31.39        1:08.88   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
17  Mathilde Hallgren  1997    413  33.38        1:09.94   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
18  Bolette Thomsen  1997    390  33.63        1:11.25   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
19  Sissel Gro Peltz Bloch  1995    389  33.95        1:11.33   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
20  Camilla Westermann  1997    382  33.81        1:11.79   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
21  Sanna Briskog  1997    370  34.52        1:12.53   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
22  Emma Mattsson  1992    304  35.33        1:17.47   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
23  Josefin Hansson  1993    301  36.03        1:17.69   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
24  Rikke Heinemann  1997    273  37.41        1:20.23   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
25  Celina Hansen Larsen  1997    271  38.84        1:20.48   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
26  Amalie Sophia Skou  1997    209  42.31        1:27.76   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
27  Ida Johansson  1997    178  42.63        1:32.50   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
Hanna Cronqvist  1996              DNS   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Julia Ström  1997              DNS   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Serina P. Snellman Floris  1995              DNS   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
 
Løb 29, 400m Medley Herrer, Finaler 14 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Philip Greve  1998    450  1:22.10  2:39.98  4:07.74    5:18.13   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Jonas Bruun Sleiman  1998    420  1:16.14  2:40.20  4:12.71    5:25.60   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Nikolai Hougaard  1999    343  1:25.73  2:50.26  4:32.97    5:48.18   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Thomas Bech  1998    325  1:22.81  2:57.28  4:39.79    5:54.75   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Sebastian Tullberg  2000    306  1:33.14  3:02.97  4:46.90    6:01.74   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Jakob Schmidt  1999    277  1:27.20  3:03.92  4:51.05    6:14.03   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Alexander Eggers  1999    273  1:35.21  3:05.45  4:55.79    6:15.71   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Daniel Berg Wenk  2000    246  1:31.46  3:08.37  5:06.91    6:29.10   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
 
Løb 29, 400m Medley Herrer, Finaler 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Victor Lloyd  1996    503  1:09.78  2:29.40  3:58.12    5:06.66   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Benjamin S. Tollundgaard  1996    451  1:10.04  2:30.31  4:03.89    5:18.08   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Rasmus Larsen  1997    442  1:16.02  2:35.79  4:10.83    5:20.18   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Marco Brander  1996    331  1:23.00  2:54.15  4:31.99    5:52.55   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
 
Løb 29, 400m Medley Herrer, Finaler 17 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Martin Wagner  1991    596  1:04.60  2:20.93  3:44.48    4:49.79   
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 30, 400m Medley Damer, Finaler 12 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Junior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 4:53.45 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Helena Berg Wenk  2000    349  1:33.21  3:07.34  4:58.03    6:22.84   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Mia Steen Duus  2001    347  1:32.95  3:12.38  4:55.70    6:23.27   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Sarah Sejr Aagaard  2000    337  1:37.35  3:09.14  4:59.50    6:27.04   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Andrea M. Lang Bolvig  2000    324  1:34.36  3:18.13  5:10.70    6:32.26   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Julie Stampe Meier  2001    288  1:41.01  3:21.36  5:21.61    6:47.94   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Julie Jarlbo Berner  2001    287  1:34.75  3:15.08  5:20.31    6:48.32   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Maria Euström  2000              DSQ  Tyvstart 
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
 
Løb 30, 400m Medley Damer, Finaler 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Junior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 4:53.45 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Katrine B. Hansen  1999    536  1:17.66  2:45.30  4:15.24    5:31.75   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Emma Lyngby Larsen  1998    525  1:18.62  2:46.44  4:16.51    5:33.93   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Simone H. Lauridsen  1999    448  1:22.34  2:53.05  4:28.47    5:52.07   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Anna C. Lange  1998    440  1:23.94  2:57.52  4:30.87    5:54.33   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Caroline Amalie Duus  1998    435  1:22.77  2:47.89  4:32.20    5:55.71   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Anne Sofie Gadfelt  1999    420  1:28.58  2:54.79  4:38.56    5:59.66   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Nicoline Clement  1999    375  1:28.96  3:04.72  4:51.42    6:13.54   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Emilie Buurgaard Westh  1999    348  1:34.01  3:11.11  5:00.28    6:23.06   
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 30, 400m Medley Damer, Finaler 15 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Junior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 4:53.45 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Julie Aglund Lauridsen  1996    718  1:08.13  2:24.49  3:52.06    5:00.95   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    631  1:08.38  3:13.38  4:37.94    5:14.17   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 31, 200m Rygsvømning Herrer, Finaler 14 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Örn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Simon Vingolf Larsen  1998    483  32.84  1:09.31  1:46.10    2:22.68   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Johan Müller  1998    455  34.19  1:10.94  1:48.52    2:25.56   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Marcus Dan Hansen  1999    383  37.08  1:15.59  1:55.21    2:34.17   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Mads Ørsted Nielsen  1999    352  36.74  1:16.45  1:57.68    2:38.47   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Simon Lundby Pedersen  1998    352  37.72  1:18.77  1:59.01    2:38.50   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Christian Kaul  1998    347  37.46  1:18.73  2:00.41    2:39.28   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Kasper Holst Hansen  1998    298  39.49  1:23.41  2:05.53    2:47.56   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Oliver Schiellerup  2000    298  40.07  1:22.45  2:05.14    2:47.62   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Matthias Spring Granhøj  1999    294  39.97  1:22.64  2:06.11    2:48.25   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
10  Malthe Letting  2001    271  40.35  1:25.07  2:09.79    2:52.91   
  Farum Svømmeklub                   
                     
11  Tobias Andersen  1998    259  42.02  1:27.60  2:12.50    2:55.58   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
12  Johan Joensen  2000    254  42.51  1:26.84  2:12.82    2:56.81   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
13  Lars Hallberg  2001    233  44.85  1:31.89  2:17.91    3:02.01   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
14  Ulrik Blach Petersen  2001    228  44.11  1:31.74  2:19.89    3:03.07   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
15  Markus Julian Lange  2000    228  44.01  1:31.54  2:18.00    3:03.29   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
16  Mathias Elmholdt  1999    217  44.89  1:33.08  2:20.13    3:06.14   
  Farum Svømmeklub                   
                     
17  Mikkel S. Hansen  2000    195  47.10  1:38.02  2:28.03    3:13.09   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
18  Jonas Gielstrup  1998    185  45.80  1:35.35  2:26.56    3:16.58   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
19  Mads Rishøj  1999    176  48.21  1:39.01  2:29.19    3:19.70   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
20  Viktor Als-Nielsen  1998    169  49.86  1:42.51  2:33.87    3:22.37   
  Farum Svømmeklub                   
                     
21  Daniel Johansen  2000    169  49.53  1:42.56  2:34.21    3:22.63   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
22  Christian Ong Hansen  2001    168  49.02  1:41.07  2:33.96    3:22.98   
  Farum Svømmeklub                   
                     
23  Jeppe Hygum  1998    167  48.12  1:40.84  2:33.33    3:23.23   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
24  Jens Gustav Nielson  1999    158  51.06  1:45.41  2:39.18    3:27.12   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
25  Valdemar Damsø  1999    157  50.39  1:44.39  2:37.55    3:27.53   
  Vest-Brøndby                   
                     
26  Nikolaj F. Kristensen  2000    155  50.94  1:44.85  2:37.06    3:28.28   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
27  Edwin Marjanovic  2001    148  50.66  1:45.26  3:31.68    3:31.68   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
28  Christian K. Jensen  2000    146  3:32.59        3:32.59   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
29  Andreas Thybo Ganzhorn  2001    136  51.62  1:47.04  2:43.91    3:37.53   
  Vest-Brøndby                   
                     
30  Lasse Jagd-Nygaard  2001    126  54.14  1:51.67  2:48.16    3:43.38   
  Farum Svømmeklub                   
                     
31  Anders Christian Damgaard  2000    122  52.29  1:52.30  3:45.53    3:45.53   
  Farum Svømmeklub                   
                     
32  Thor Nielsen  2002    103  57.08  1:58.98  3:02.38    3:58.93   
  Vest-Brøndby                   
                     
33  Lukas Kyhl  2000    92  57.83  2:04.75  3:11.60    4:08.35   
  Vest-Brøndby                   
                     
34  Marcus G. Gjettermann  2001    80  1:00.70  2:08.38  3:16.42    4:20.04   
  Vest-Brøndby                   
                     
Magnus Grundesen  1998              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Andreas Brink-Frerup  2001              DSQ  Ej forsat bev v 100m 
  Vest-Brøndby                   
                     
David Grönqvist  2000              DSQ  Svøm på maven v 100m 
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Frederik Borg  2000              DSQ  Svøm på mave v. 50m 
  Vest-Brøndby                   
                     
 
Løb 31, 200m Rygsvømning Herrer, Finaler 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Örn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Rasmus Larsen  1997    407  36.15  1:14.11  1:53.39    2:31.02   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Magnus Koch Sonnenborg  1997    359  35.79  1:15.81  1:57.27    2:37.41   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Joachim Frimann  1997    329  38.61  1:19.91  2:42.16    2:42.16   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Rune R. Stensen  1996    303  38.37  1:21.01  2:05.01    2:46.66   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Lucas A. Jakobsen  1997    254  41.53  1:27.27  2:12.91    2:56.72   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
 
Løb 31, 200m Rygsvømning Herrer, Finaler 17 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Örn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Emil K. Mortensen  1993    556  31.71  1:05.84  1:41.11    2:16.10   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Patrick Højbøge  1992    463  1:08.99  1:46.71  2:24.67    2:24.67   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Kim Henriksen  1989    351  36.91  1:16.75  1:57.76    2:38.62   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Morten Jung Westermann  1993    308  38.87  1:20.49  2:03.22    2:45.76   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Nicolaj Kildevang Nielsen  1994              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 32, 200m Rygsvømning Damer, Finaler 12 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Amanda Duus  2000    433  37.40  1:19.37  2:02.34    2:45.01   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Davilda Lareva  2000    413  38.59  1:20.92  2:04.20    2:47.60   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Sandra Lendt  2000    378  39.99  2:08.47  2:52.56    2:52.56   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Noa Turin  2000    366  40.13  1:24.53  2:09.34    2:54.46   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Anna Svensson-Fehér  2000    357  41.22  1:26.58  2:12.12    2:55.95   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Thit Bondo  2000    335  42.59  1:29.26  2:15.10    2:59.71   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Camilla Taylor  2000    330  42.28  1:28.35  2:15.00    3:00.63   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Caroline Fritzböger  2001    328  42.77  1:29.02  2:15.82    3:00.98   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Josefine H. Lundstrøm  2001    324  44.34  1:31.65  2:17.76    3:01.66   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Line Refsgaard  2000    303  44.63  1:32.19  2:20.13    3:05.92   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Augusta Marie Christensen  2000    287  45.82  1:35.69  2:24.37    3:09.11   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
12  Frederikke Jensen  2000    284  45.27  2:23.99  3:09.82    3:09.82   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
13  Olivia Iris Ryding  2001    284  46.20  1:34.43  2:22.66    3:09.94   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
14  Emilia Frederiksen  2000    277  46.68  1:35.99  2:24.77    3:11.56   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
15  Line Strandby  2001    268  45.83  1:35.13  2:26.04    3:13.60   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
16  Alice Holmdahl  2002    262  46.08  1:36.09  2:26.85    3:15.14   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
17  Hannah Olsson-Lindhé  2003    254  1:37.96  2:27.90  3:17.06    3:17.06   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
18  Alberte Mammen  2001    236  48.50  1:40.15  2:32.00    3:21.93   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
19  Lotte Kraglund Poulsen  2000    229  48.50  1:41.25  2:34.42    3:24.01   
  Farum Svømmeklub                   
                     
20  Sarah Krogh Scott  2000    224  49.38  1:43.34  2:35.67    3:25.56   
  Vest-Brøndby                   
                     
21  Rositha Christensen  2000    220  48.49  1:42.09  2:34.67    3:26.75   
  Vest-Brøndby                   
                     
22  Maria Euström  2000    214  49.28  2:37.99  3:28.62    3:28.62   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
23  Isabella Guldager Jensen  2001    211  48.50  1:41.89  2:36.04    3:29.75   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
24  Victoria Grøn Brandelev  2000    207  49.20  1:43.14  2:38.95    3:31.03   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
25  Nikoline Kraglund Poulsen  2000    206  50.04  1:44.78  2:39.67    3:31.31   
  Farum Svømmeklub                   
                     
26  Carolina Sahl Rasmussen  2001    198  49.79  1:46.28  2:40.91    3:34.13   
  Farum Svømmeklub                   
                     
27  Jannie Eickhardt  2001    194  52.89  1:48.39  2:43.56    3:35.48   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
28  Lavanya Michaelsen  2000    189  51.28  1:46.65  2:42.75    3:37.42   
  Farum Svømmeklub                   
                     
29  Malene Tilsted Knudsen  2000    187  50.63  1:48.59  2:46.95    3:38.33   
  Vest-Brøndby                   
                     
30  Laura Janner  2002    186  52.71  1:49.28  2:45.55    3:38.76   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
31  Laura Rosenørn Sandell  2000    180  55.24  1:52.44  2:49.81    3:40.90   
  Farum Svømmeklub                   
                     
32  Annie Johansson  2002    166  52.98  1:51.89  2:50.09    3:47.20   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
33  Aparjita Michaelsen  2001    163  51.85  1:51.22  2:50.72    3:48.47   
  Farum Svømmeklub                   
                     
34  Stine Saaby Schmidt  2002    149  53.94  1:54.35  3:55.41    3:55.41   
  Farum Svømmeklub                   
                     
35  Alva Olsson  2001    148  53.05  1:54.43  2:57.25    3:56.09   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
36  Emma Eistrup Crow  2002    138  55.60  1:58.47  2:59.69    4:01.49   
  Farum Svømmeklub                   
                     
37  Klara Persson  2002    91  1:03.07  2:15.39  3:26.69    4:37.21   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Emilie Stilling Sørensen  2000              DSQ  Ej fortsat bev v/100 
  Vest-Brøndby                   
                     
Freja Schmidt  2001              DSQ  Ej fortsat bev v/50 
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Mia Krüger  2002              DSQ  Svøm på maven v/50 
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 32, 200m Rygsvømning Damer, Finaler 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Tanja Lylloff  1998    508  37.25  1:17.12  1:57.78    2:36.44   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Alberte Mantzius Heerwage  1999    423  40.20  1:22.39  2:05.13    2:46.28   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Nanna Sonne  1999    419  39.94  1:22.03  2:05.28    2:46.76   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Stine Mathiasen  1998    367  41.21  1:25.97  2:10.89    2:54.28   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Diana Jacobsen  1998    353  43.29  1:29.32  2:13.53    2:56.61   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Ditte Friis  1999    343  42.63  1:27.55  2:13.57    2:58.22   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Laura Buchwald  1998    341  43.46  1:29.83  2:16.42    2:58.72   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Laura Weinreich  1998    333  41.64  1:28.23  2:15.33    3:00.03   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Simone Jørgensen  1999    299  43.99  1:31.62  2:20.67    3:06.70   
  Farum Svømmeklub                   
                     
10  Sofie Strandby  1999    270  45.39  1:34.82  2:23.53    3:13.07   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Hannah Karin Wood-Kurland  1998    265  45.38  1:35.54  3:14.36    3:14.36   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
12  Nikoline Victoria Sass  1999    227  48.02  2:34.23  3:24.70    3:24.70   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
13  Cathrine Lauritsen  1999    179  50.79  2:47.36  3:41.54    3:41.54   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
14  Frederikke Amund Nielsen  1999    171  54.50  3:45.00      3:45.00   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Maria Buch  1999              DSQ  Ej fortsat bev v/150 
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
 
Løb 32, 200m Rygsvømning Damer, Finaler 15 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Tove Andersson  1995    595  34.18  1:12.11  1:50.41    2:28.39   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Martina Lomnitz  1995    502  35.90  1:15.43  1:56.08    2:37.08   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
Lisa Steen Duus  1997    494  37.52  1:17.47  1:57.80    2:37.84   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Karoline Bødker  1997    467  38.28  1:19.62  2:01.43    2:40.88   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Cecilie Kristiansen  1997    382  41.52  1:26.01  2:10.05    2:52.08   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Helene Dahl  1996    373  39.81  1:23.24  2:08.68    2:53.34   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Josefine Palmø  1997    358  41.36  1:26.23  2:11.63    2:55.79   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Camilla Westermann  1997    357  40.58  1:24.92  2:10.51    2:55.89   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Celina Hansen Larsen  1997    286  44.10  2:23.07  3:09.45    3:09.45   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Rikke Heinemann  1997              DSQ  Ej fortsat bev v/100 
  Værløse Svømmeklub                   
                     
 
Løb 33, 100m Butterfly Herrer, Finaler 14 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 54.16 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Daniel Christian  1998    478  29.66        1:03.74   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Casper Eickhardt  1999    407  30.72        1:07.24   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Simon Vingolf Larsen  1998    378  31.43        1:08.89   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Simon Lundby Pedersen  1998    370  32.07        1:09.41   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Anton Borring Andersen  1999    365  32.49        1:09.72   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Christian Sejr Aagaard  1998    349  32.81        1:10.74   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Jonas Bruun Sleiman  1998    347  32.86        1:10.87   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Asbjørn Laksafoss Sparre  1998    327  33.51        1:12.34   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Johan Bragason  1999    318  33.69        1:13.02   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
10  Niels Ottosen  1998    311  32.85        1:13.51   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
11  Rares Oprescu  1999    267  35.71        1:17.40   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
12  Nicolai Grene  1998    266  35.56        1:17.47   
  West Swim Esbjerg                   
                     
13  Kasper Jeppsson  1999    264  35.46        1:17.70   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
14  Nikolai Hougaard  1999    258  37.19        1:18.28   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
15  Jakob Schmidt  1999    251  35.84        1:18.95   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
16  Markus Bøjsen  1999    246  36.22        1:19.48   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
17  Sebastian Tullberg  2000    241  37.59        1:20.08   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
18  Christian Kaul  1998    226  36.00        1:21.73   
  West Swim Esbjerg                   
                     
19  Oliver Christiansen  1999    223  37.11        1:22.16   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
20  Daniel Berg Wenk  2000    203  38.95        1:24.71   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
21  Lars Hallberg  2001    177  41.34        1:28.71   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
22  Tobias Andersen  1998    174  40.74        1:29.31   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
23  Alexander Eggers  1999    161  41.59        1:31.67   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
24  Jacob Aaboe Jensen  2000    143  45.55        1:35.20   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
25  Mads Fredbo  1999    113  42.20        1:42.97   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
26  Martin Stengelshøj  1999    112  45.83        1:43.35   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
27  Jens Gustav Nielson  1999    96  50.95        1:48.65   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Emil Toft  1998              DNS   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Oliver Neumann  1998              DNS   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Andreas Thybo Ganzhorn  2001              DSQ  Svøm på ryg v/50 
  Vest-Brøndby                   
                     
Viktor Nysøe Rehling  2001              DSQ  Svøm på ryg v/50 
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 33, 100m Butterfly Herrer, Finaler 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 54.16 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Victor Lloyd  1996    435  31.04        1:05.73   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Lasse Jørgensen  1996    383  30.78        1:08.63   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Jeff Larsen  1996    351  32.35        1:10.60   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Johannes E. Mariegaard  1997    347  32.46        1:10.90   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Mads Ottosen  1997    338  33.10        1:11.55   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Mikkel Pedersen  1997    318  32.50        1:13.02   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Emil Brohus Nielsen  1997    315  33.83        1:13.25   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Johan Johnsen  1997    216  34.38        1:23.09   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
 
Løb 33, 100m Butterfly Herrer, Finaler 17 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 54.16 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Martin Wagner  1991    540  29.15        1:01.17   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Lasse Lykke Nielsen  1995    533  29.07        1:01.44   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Jonas Olczyk  1994    501  28.42        1:02.72   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Karim Møller  1994    480  29.45        1:03.63   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Mark H. Østermann  1995    468  29.76        1:04.19   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Niels Breum Hansen  1994    463  29.54        1:04.41   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Denniz Sabo  1995    379  31.01        1:08.86   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
Martin Weberg  1994              DNS   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 34, 100m Butterfly Damer, Finaler 12 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 57.58 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 1:00.98 2003-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sandra Lendt  2000    350  34.95        1:19.54   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Victoria Bierre  2000    338  36.67        1:20.44   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
Ida Rosenius  2000    300  38.77        1:23.72   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
Davilda Lareva  2000    281  38.33        1:25.59   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Anna Svensson-Fehér  2000    270  39.97        1:26.74   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Noa Turin  2000    260  41.12        1:27.89   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Julie Jarlbo Berner  2001    248  39.74        1:29.27   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Kathrine Pii Frederiksen  2000    246  41.85        1:29.44   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Andrea M. Lang Bolvig  2000    239  40.41        1:30.29   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
10  Luna Juul Lentoft  2000    230  41.33        1:31.46   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
11  Sarah Sejr Aagaard  2000    227  42.78        1:31.86   
  Farum Svømmeklub                   
                     
12  Nicola Parfitt  2000    225  42.18        1:32.20   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
13  Helena Berg Wenk  2000    207  42.10        1:34.71   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
14  Maria Møller Glargaard  2001    199  44.59        1:36.08   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
15  Linn Rosenius  2002    190  42.87        1:37.47   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
16  Nadia Nørskov Vogt  2000    188  43.40        1:37.92   
  West Swim Esbjerg                   
                     
17  Frida Sidenius Jensen  2001    166  47.21        1:42.02   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
18  Anne Føyn  2002    157  45.65        1:43.84   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
19  Line Refsgaard  2000    152  47.31        1:45.07   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
20  Johanne Vium-Heinesen  2000    143  48.90        1:47.32   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
21  Emilie Stilling Sørensen  2000    116  51.52        1:54.87   
  Vest-Brøndby                   
                     
22  Maria Euström  2000    110  58.23        1:56.83   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
23  Frida Buusmann  2001    70  1:00.70        2:15.95   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 34, 100m Butterfly Damer, Finaler 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 57.58 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 1:00.98 2003-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Cecilie Reesbøll  1999    411  35.61        1:15.39   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Emma Lyngby Larsen  1998    409  34.60        1:15.53   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Anne Sofie Nielsen  1999    401  35.42        1:16.01   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Katrine B. Hansen  1999    393  36.08        1:16.56   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Nicoline Clement  1999    325  37.05        1:21.50   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Jasmin Koefoed Jacobsen  1998    323  33.81        1:21.68   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Ida Petersen  1998    320  36.53        1:21.99   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Emma Magnusson  1999    133  48.24        1:49.69   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
 
Løb 34, 100m Butterfly Damer, Finaler 15 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 57.58 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 1:00.98 2003-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Julie Schmidt  1995    636  30.95        1:05.18   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Sara Krog Christoffersen  1996    534  32.73        1:09.11   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Tone Laksafoss Sparre  1996    530  32.82        1:09.28   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Amalie Wied-Christiansen  1996    501  33.45        1:10.58   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Simone Nielsen  1996    468  32.83        1:12.22   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Julia Lisakowski  1994    447  33.93        1:13.32   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Martina Lomnitz  1995    400  35.14        1:16.10   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
Sara Fogh Myrup  1997    397  34.80        1:16.28   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Carina Christiansen  1995    353  35.49        1:19.34   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
10  Bolette Thomsen  1997    339  35.31        1:20.38   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Josefin Hansson  1993    195  41.95        1:36.67   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
Lina Hörnbäck  1996              DNS   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
Serina P. Snellman Floris  1995              DNS   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
 
Løb 35, 1500m Frisvømning Herrer, Finaler 14 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 14:46.33 2011-07-31 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:58.55 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 15:27.68 2006-12-16 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Johan Müller  1998    516  1:09.36  2:23.44  3:37.41  4:50.91  18:09.95   
  Svømmeklubben Triton Ballerup        6:04.35  7:16.93  8:30.11  9:43.16     
          10:55.85  12:08.72  13:20.72  14:32.84     
          15:46.04  16:58.72         
                     
Philip Greve  1998    498  1:10.15  2:24.63  3:39.47  4:53.92  18:22.89   
  Farum Svømmeklub        6:08.45  7:23.35  8:37.86  9:51.31     
          11:04.66  12:17.59  13:30.64  14:44.97     
          15:58.98  17:12.80         
                     
Thomas Bech  1998    340  1:17.35  2:42.54  4:08.19  5:34.09  20:52.66   
  Farum Svømmeklub        6:59.63  8:24.23  9:48.67  11:12.09     
          12:37.15  14:02.55  15:27.48  16:51.71     
          18:15.20  19:32.54         
                     
 
Løb 35, 1500m Frisvømning Herrer, Finaler 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 14:46.33 2011-07-31 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:58.55 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 15:27.68 2006-12-16 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Mikkel Rathschau Sørensen  1996    552  1:03.96  2:13.54  3:23.54  4:34.11  17:45.46   
  West Swim Esbjerg        5:45.01  6:56.97  8:09.06  9:21.52     
          10:33.85  11:46.17  12:58.83  14:11.50     
          15:24.00  16:35.90         
                     
Rasmus Larsen  1997    503  1:08.71  2:21.51  3:35.54  4:49.63  18:18.82   
  West Swim Esbjerg        6:03.55  7:18.21  8:32.76  9:45.83     
          10:59.00  12:12.54  13:26.15  14:39.54     
          15:53.51  17:06.29         
                     
Nicolai Løwenstein  1997    496  1:07.57  2:21.19  3:35.80  4:50.32  18:24.26   
  Herlufsholm Svømmeklub        6:04.67  7:18.44  8:32.56  9:47.27     
          11:02.87  12:17.18  13:31.20  14:46.96     
          16:01.99  17:15.04         
                     
Jonas Hansen  1996    495  1:09.20  2:23.30  3:38.89  4:54.59  18:25.15   
  Herlufsholm Svømmeklub        6:10.92  7:25.57  8:39.98  9:54.75     
          11:09.57  12:22.96  13:36.25  14:49.95     
          16:03.14  17:15.51         
                     
Benjamin S. Tollundgaard  1996    420  1:07.94  2:19.09  3:32.72  4:47.61  19:27.62   
  Swim Team Tåstrup        6:06.98  7:23.96  8:42.78  10:03.98     
          11:22.90  12:43.60  14:04.11  15:25.27     
          16:46.90  18:07.86         
                     
 
Løb 35, 1500m Frisvømning Herrer, Finaler 17 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 14:46.33 2011-07-31 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:58.55 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 15:27.68 2006-12-16 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Casper S. Korch  1994    591  1:05.12  2:13.66  3:22.33  4:32.14  17:21.73   
  Farum Svømmeklub        5:40.93  6:50.63  8:00.50  9:10.35     
          10:20.10  11:30.41  12:42.64  13:52.52     
          15:02.79  16:12.99         
                     
Miki Mørck Taagholt  1994    475  1:08.55  2:22.06  3:36.13  4:51.62  18:40.28   
  Farum Svømmeklub        6:07.22  7:22.90  8:37.77  9:53.82     
          11:09.85  12:26.07  13:41.43  14:56.89     
          16:12.34  17:27.49         
                     
 
Løb 36, 800m Frisvømning Damer, Finaler 12 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:41.40 2004-07-16 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m       











 
Luna Juul Lentoft  2000    402  1:21.49  2:47.10  4:12.75  5:37.60  11:09.76   
  Birkerød Svømmeklub        7:01.68  8:25.88  9:49.13       
                     
Thit Bondo  2000    315  1:24.81  2:56.11  4:28.87  6:02.65  12:06.24   
  Birkerød Svømmeklub        7:35.31  9:07.45  10:37.55       
                     
Jannie Eickhardt  2001    286  1:25.20  2:57.81  4:32.81  6:08.94  12:30.21   
  Swim Team Esbjerg        7:43.64  9:20.68  10:56.96       
                     
Maria Euström  2000    216  2:27.45  4:09.34  5:53.42  7:37.95  13:42.87   
  Föreningen Trelleborg Kappsim        9:22.15  11:59.16  13:42.87       
                     
 
Løb 36, 800m Frisvømning Damer, Finaler 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:41.40 2004-07-16 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m       











 
Cecilie Jørgensen  1998    570  1:10.83  2:25.88  3:41.17  4:56.11  9:55.99   
  Helsinge Skytte & IF        6:11.82  7:27.36  8:42.47       
                     
Frederikke Hansen  1998    497  1:13.43  2:31.50  3:49.36  5:07.97  10:23.91   
  Holbæk Svømme Klub        6:26.73  7:46.45  9:06.52       
                     
Emily Gantriis  1999    468  1:11.51  2:32.17  3:53.00  5:14.93  10:36.26   
  Helsinge Skytte & IF        6:36.46  7:57.94  9:18.55       
                     
Ditte Friis  1999    460  1:17.80  2:40.18  4:02.08  5:23.62  10:40.18   
  Birkerød Svømmeklub        6:45.15  8:04.95  9:24.85       
                     
Anne Sofie Gadfelt  1999    460  1:18.85  2:41.39  4:02.89  5:23.87  10:40.29   
  Farum Svømmeklub        6:43.84  8:03.22  9:23.80       
                     
Caroline Amalie Duus  1998    458  1:14.42  2:34.35  3:54.71  5:15.81  10:41.07   
  Svømmeklubben Triton Ballerup        6:36.64  7:58.91  9:20.37       
                     
Nanna Sonne  1999    417  1:18.74  2:43.08  4:07.60  5:32.29  11:01.57   
  Svømmeklubben Triton Ballerup        6:55.94  8:19.06  9:41.38       
                     
Emilie Buurgaard Westh  1999    334  1:22.01  2:51.92  4:22.19  5:54.20  11:52.43   
  Farum Svømmeklub        7:24.99  8:56.17  10:26.08       
                     
 
Løb 36, 800m Frisvømning Damer, Finaler 15 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:41.40 2004-07-16 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m       











 
Maria Bastiansen  1995    678  1:09.10  2:21.07  3:31.10  4:41.56  9:22.45   
  Farum Svømmeklub        5:51.98  7:02.29  8:12.90       
                     
Lisa Steen Duus  1997    611  1:10.79  2:24.93  3:38.84  4:52.40  9:42.36   
  Birkerød Svømmeklub        6:05.78  7:19.62  8:32.36       
                     
Emilie Riisberg  1996    564  1:11.18  2:26.61  3:41.96  4:57.02  9:58.05   
  Allerød Svømmeklub        6:12.36  7:27.75  8:43.17       
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  30 april 2012 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  19:41