Resultat Total - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Farum Cup 2013    Udskriftsdato  06 maj 2013   
  Stævne by  Farum    Udskriftstidspunkt  20:05   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  03 maj 2013         
 
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Yuliya Efimova (1992) 30.09 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 31.03 2013-01-20 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Linda Fagermar  1989    643          34.51   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Signe Nielsen  1998    611          35.11   
  Ringsted Svømme Klub                   
Freydis Magnusdottir  1995    596          35.41   
  Ringsted Svømme Klub                   
Sara Krog Christoffersen  1996    594          35.44   
  Sigma Swim Birkerød                   
Anna Boutrup  1998    543          36.51   
  Sigma Swim Birkerød                   
Anne-Sofie Lindblad  1997    532          36.77   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Hendrik Feldwehr (1986) 26.83 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Niklas Hedegaard (1990) 28.72 2012-03-24 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.73 2012-07-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mathias Andersen  1991    662          30.59   
  Hillerød Svømmeklub                   
Philip Greve  1998    599          31.63   
  Farum Svømmeklub                   
Luke Postema  1995    551          32.52   
  Sjöbo Simsällskap                   
Benjamin S. Tollundgaard  1996    527          33.01   
  Swim Team Tåstrup                   
Andreas Olczyk  1992    505          33.49   
  Sigma Swim Allerød                   
Martin Jungersen  1997    496          33.69   
  Svømmeklubben MK 31                   
 
Løb 9, 50m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.61 2011-07-30 
Dansk Rekord Junior: Julie Levisen (1997) 25.63 2013-03-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    641          27.51   
  Sigma Swim Allerød                   
Annelouise Dolleris  1995    603          28.08   
  Farum Svømmeklub                   
Maria Madsen  1995    597          28.17   
  Svømmeklubben MK 31                   
Tove Andersson  1995    583          28.40   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Emma Wael  1993    573          28.56   
  Svømmeklubben Syd                   
Hanna Cronqvist  1996    551          28.93   
  Trelleborgs Simsällskap                   
 
Løb 10, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Frederic Bousquet (1981) 20.94 2009-04-26 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 23.07 2013-03-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Lasse Lykke Nielsen  1995    584          25.01   
  Farum Svømmeklub                   
Niels Breum Hansen  1994    544          25.60   
  Farum Svømmeklub                   
Anton Olsen  1998    540          25.67   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
Philip Greve  1998    536          25.74   
  Farum Svømmeklub                   
Johannes E. Mariegaard  1997    520          25.99   
  Swim Team Tåstrup                   
Martin Nielsen  1996    515          26.08   
  Nakskov Svømme Klub                   
 
Løb 11, 200m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Julie Aglund Lauridsen  1996    774  29.67  59.98  1:31.35    2:03.02   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Maj Howardsen  1997    696  30.88  1:03.34  1:35.28    2:07.45   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Emma Wael  1993    654  31.27  1:04.64  1:37.78    2:10.13   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Annelouise Dolleris  1995    625  31.57  1:05.85  1:39.48    2:12.14   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Hanna Cronqvist  1996    619  30.56  1:03.42  1:37.66    2:12.51   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Maria Madsen  1995    615  31.75  1:05.44  1:39.05    2:12.85   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
 
Løb 12, 200m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Daniel Skaaning  1993    766  27.23  55.34  1:23.61    1:51.44   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Lasse Lykke Nielsen  1995    659  27.48  57.17  1:27.50    1:57.17   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Frederik A. Mariegaard  1994    653  27.83  57.76  1:28.31    1:57.55   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Martin Nielsen  1996    590  28.28  58.99  1:30.57    2:01.61   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
Cebastian Christensen  1998    557  29.77  1:00.59  1:32.90    2:03.90   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Alexander Skov Andersen  1993    521  28.58  1:00.12  1:33.60    2:06.75   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
 
Løb 13, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Tove Andersson  1995    672  32.33        1:06.34   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Cecilie Høgskilde  1999    614  33.26        1:08.36   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Cecilie Forsberg Adolfsen  1998    541  34.86        1:11.30   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Tanja Lylloff  1998    541  34.44        1:11.31   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Sarah Mariner  1998    506  34.76        1:12.91   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Isabella Wedel Hansen  1996    488  35.84        1:13.79   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 14, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Gustav Friberg  1997    630  29.42        1:00.58   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    603  30.02        1:01.46   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Andreas Gerlach  1995    583  30.35        1:02.14   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Magnus Sloth Poulsen  1995    573  1:02.52        1:02.52   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Jonathan Müller  1997    559  30.82        1:03.05   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Maxemillian Pedersen  1996    493  31.37        1:05.72   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
 
Løb 15, 400m Medley Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 4:30.31 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Junior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 4:52.62 2012-07-04 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Erica Sjöholm  1997    669  1:09.76  2:26.82  3:57.95    5:06.86   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Anna Boutrup  1998    648  1:12.59  2:36.41  4:01.52    5:10.07   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Simone Kronborg Riis  1997    605  1:13.02  2:40.43  4:06.23    5:17.23   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Katrine Stampe  2000    492  1:17.23  2:45.27  4:23.44    5:39.94   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Mia Ishøj Nielsen  2000    463  1:20.17  2:47.57  4:29.13    5:46.84   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Victoria Bierre  2000    452  1:19.44  2:48.14  4:28.97    5:49.53   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Helena Berg Wenk  2000    425  1:24.71  2:56.73  4:39.70    5:56.94   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Sarah Sejr Aagaard  2000    395  1:28.90  3:00.32  4:42.67    6:05.54   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Kathrine Pii Frederiksen  2000    370  1:33.24  3:58.12  5:34.33    6:13.76   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
10  Caroline Steffensen  2000    324  1:37.74  3:15.35  5:06.48    6:30.80   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
 
Løb 16, 400m Medley Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 4:06.16 2008-08-10 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jonathan Müller  1997    611  1:05.53  2:20.09  3:42.40    4:47.27   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Victor Lloyd  1996    553  1:05.95  2:23.00  3:50.57    4:57.01   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Andreas Borre Heltborg  1996    551  1:06.80  2:28.91  3:52.17    4:57.37   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Jens Saugmann  1996    549  1:04.67  2:21.64  3:52.97    4:57.67   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Jacob Weberg  1997    534  1:08.68  3:09.21  4:27.17    5:00.54   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Lars Breum Hansen  1997    494  1:09.30  2:27.39  3:55.82    5:08.34   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Anton Borring Andersen  1999    468  1:13.75  2:35.63  4:06.00    5:13.91   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Kasper Sveistrup Holck  1996    451  1:09.69  3:19.24  4:43.15    5:17.90   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Daniel Berg Wenk  2000    290  1:22.08  2:53.71  4:48.38    6:07.99   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Mads Jørner  1998              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 17, 100m Butterfly Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 57.25 2012-07-28 
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 1:00.24 2012-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Katrine Holm Sørensen  1992    804  28.51        1:00.20   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    656  29.88        1:04.42   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Julie Schmidt  1995    648  30.29        1:04.66   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Mie Refn  1993    609  31.29        1:06.04   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Karina Sørensen Gosvig  1996    578  29.98        1:07.17   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Josefine Johnsson  1996    544  31.66        1:08.56   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
 
Løb 18, 100m Butterfly Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Milorad Cavic (1984) 49.95 2009-08-01 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 54.16 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Joachim Bratt  1995    667  26.49        57.01   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Emil Müller  1995    554  28.02        1:00.63   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Jonathan Müller  1997    549  28.93        1:00.84   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Jens Saugmann  1996    529  28.86        1:01.60   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Anton Olsen  1998    517  29.62        1:02.07   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Alexander Skov Andersen  1993    515  29.25        1:02.15   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
 
Løb 19, 200m Brystsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:20.53 2013-03-29 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:20.53 2013-03-29 
Dansk Rekord Junior: Cecilie Holten (1996) 2:33.79 2011-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Rikke Møller Pedersen  1989    884  33.19  1:10.93  1:48.18    2:25.41   
  Frem Odense                   
                     
Freydis Magnusdottir  1995    615  36.88  1:18.78  2:01.35    2:44.08   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Anna Boutrup  1998    615  38.02  1:19.80  2:02.42    2:44.09   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Julie Leth-Petersen  1997    559  39.62  1:22.88  2:06.43    2:49.40   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Anne-Sofie Lindblad  1997    539  39.24  1:23.37  2:07.73    2:51.45   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Sara Krog Christoffersen  1996    531  38.09  1:22.96  2:07.11    2:52.30   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
 
Løb 20, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Daniel Gyurta (1989) 2:07.64 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Philip Greve  1998    553  35.62  1:15.17  1:55.44    2:34.70   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Pär Börjeson  1998    532  35.79  1:15.77  1:56.25    2:36.73   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Magnus Carstensen  1999    481  37.28  1:18.53  2:00.01    2:42.08   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Benjamin S. Tollundgaard  1996    471  35.88  1:17.41  2:00.81    2:43.20   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Alexander Skov Andersen  1993    458  37.37  1:19.71  2:02.45    2:44.70   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Frederik A. Mariegaard  1994              DNS   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
 
Løb 23, 4X100m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Holland (1900) 3:31.72 2009-07-26 
Dansk Rekord Senior: Sigma NS (1900) 3:45.16 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Køge Piger (1900) 3:54.30 2011-06-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m      Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sigma Damer    663          4:02.72   
  Sigma Swim                   
  Maj Howardsen  1997      29.84  1:00.88      1:00.88   
  Sara Krog Christoffersen  1996      29.34  1:01.55      2:02.43   
  Sara Fogh Myrup  1997      29.38  1:01.24      3:03.67   
  Lise-Lotte Larsen Bentin  1997      28.02  59.05      4:02.72   
                     
Farum Roses  1990    612          4:09.29   
  Farum Svømmeklub                   
  Maria Bastiansen  1995      31.08  1:04.26      1:04.26   
  Mie Refn  1993      29.46  1:01.29      2:05.55   
  Emily Gantriis  1999      29.76  1:03.23      3:08.78   
  Annelouise Dolleris  1995      28.90  1:00.51      4:09.29   
                     
Tss Lag 1    586          4:12.98   
  Trelleborgs Simsällskap                   
  Hanna Cronqvist  1996      30.26  1:01.62      1:01.62   
  Tove Andersson  1995      29.34  1:02.11      2:03.73   
  Josefine Johnsson  1996      30.46  1:03.74      3:07.47   
  Ida Enehov  1999      30.59  1:05.51      4:12.98   
                     
Sigma Piger 1    550          4:18.28   
  Sigma Swim                   
  Anne Sofie Nielsen  1999      32.05  1:06.79      1:06.79   
  Anna Boutrup  1998      30.42  1:03.28      2:10.07   
  Katarina Vogel  1997      30.20  1:05.14      3:15.21   
  Cecilie Høgskilde  1999      30.05  1:03.07      4:18.28   
                     
Ringsted Damer    530          4:21.60   
  Ringsted Svømme Klub                   
  Amanda Carlé  1996      32.23  1:09.14      1:09.14   
  Signe Nielsen  1998      30.39  1:03.97      2:13.11   
  Freydis Magnusdottir  1995      31.25  1:05.77      3:18.88   
  Karina Sørensen  1995      29.46  1:02.72      4:21.60   
                     
Triton Piger 1    488          4:28.89   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Nicoline Clement  1999      31.86  1:06.86      1:06.86   
  Katharina Nekhorochko  2000      32.04  1:07.67      2:14.53   
  Nanna Sonne  1999      31.88  1:07.71      3:22.24   
  Victoria Bierre  2000      30.70  1:06.65      4:28.89   
                     
 
Løb 24, 4X100m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Frankrig (1900) 3:08.32 2008-08-11 
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 3:23.47 2009-04-07 
Dansk Rekord Junior: VAT drenge (1900) 3:29.09 2011-06-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m      Opnået  Status 
  Klub                   











 
Farum Guns2  1997    606          3:42.40   
  Farum Svømmeklub                   
  Lars Breum Hansen  1997      27.51  57.29      57.29   
  Casper S. Korch  1994      26.89  56.09      1:53.38   
  Daniel Christian  1998      26.32  55.82      2:49.20   
  Lasse Lykke Nielsen  1995      26.05  53.20      3:42.40   
                     
Farum Guns  1977    594          3:43.93   
  Farum Svømmeklub                   
  Niels Breum Hansen  1994      27.92  56.16      56.16   
  Thomas Bech  1998      28.43  1:00.27      1:56.43   
  Philip Greve  1998      26.67  55.71      2:52.14   
  Frederik Siem Pedersen  1991      24.57  51.79      3:43.93   
                     
Sigma Drenge 1    546          3:50.28   
  Sigma Swim                   
  Frederik Dalhøj Paulsen  1998      26.57  55.81      55.81   
  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996      26.89  56.15      1:51.96   
  Jacob Weberg  1997      27.83  59.30      2:51.26   
  Maxemillian Pedersen  1996      28.09  59.02      3:50.28   
                     
Ringsted Herrer    540          3:51.12   
  Ringsted Svømme Klub                   
  Claus Hansen  1995      27.19  57.52      57.52   
  Bjørn Hansen  1998      27.89  58.21      1:55.73   
  Jonas B. Sørensen  1993      28.45  1:00.82      2:56.55   
  Gustav Friberg  1997      26.34  54.57      3:51.12   
                     
Sigma Herrer    525          3:53.32   
  Sigma Swim                   
  Kasper Sveistrup Holck  1996      27.95  58.66      58.66   
  Martin Weberg  1994      27.63  58.66      1:57.32   
  Andreas Borre Heltborg  1996      27.52  58.20      2:55.52   
  Jonas Himmelstrup  1995      27.14  57.80      3:53.32   
                     
Tss Lag 1    487          3:59.20   
  Trelleborgs Simsällskap                   
  Axel Lloyd  1999      30.36  1:04.34      1:04.34   
  Cebastian Christensen  1998      28.55  57.93      2:02.27   
  Victor Lloyd  1996      27.50  58.02      3:00.29   
  Tobias Laffrenzen  1995      27.64  58.91      3:59.20   
                     
Mass    486          3:59.33   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
  Joachim Bratt  1995      27.42  56.16      56.16   
  Tor Leander  1999      28.54  1:00.06      1:56.22   
  Karl Zimmerman  1998      27.92  1:00.08      2:56.30   
  Pär Börjeson  1998      29.39  1:03.03      3:59.33   
                     
Gsc Drenge    483          3:59.76   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
  Sebastian Mikkelsen  1998      29.99  1:03.63      1:03.63   
  Anton Olsen  1998      26.91  56.94      2:00.57   
  William Matras  1998      27.73  57.98      2:58.55   
  Oscar Thris Hansen  1997      28.99  1:01.21      3:59.76   
                     
Sigma Drenge 2    448          4:05.93   
  Sigma Swim                   
  Magnus Koch Sonnenborg  1997      29.21  1:01.87      1:01.87   
  Mads Christian Sandager  1998      29.00  1:01.31      2:03.18   
  Asbjørn Laksafoss Sparre  1998      29.05  1:01.90      3:05.08   
  Anton Borring Andersen  1999      29.40  1:00.85      4:05.93   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.21.01  Udskriftsdato  06 maj 2013 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:05