Resultat Total - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Farum Cup 2013    Udskriftsdato  06 maj 2013   
  Stævne by  Farum    Udskriftstidspunkt  15:51   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  03 maj 2013         
 
 
Løb 25, 200m Rygsvømning Damer, Indledende 15 år og yngre 
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Katrine B. Hansen  1999    535  37.23  1:15.05  1:54.05    2:32.81   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Nanna Drewsen  1998    493  36.85  1:17.04  1:56.74    2:36.95  Deltager ikke i finalen 
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Tanja Lylloff  1998    481  36.92  1:17.31  1:58.62    2:38.32   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Nanna Sonne  1999    455  37.79  1:17.98  1:59.72    2:41.23   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Katrine Stampe  2000    454  37.56  1:18.39  1:59.71    2:41.32   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Sarah Mariner  1998    452  35.52  1:15.55  1:58.26    2:41.57   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Cecilie Jørgensen  1998    444  37.40  1:17.54  1:59.70    2:42.52   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Emma Anne Ljungstrøm  1999    429  39.78  1:22.09  2:03.64    2:44.47   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Nicoline Clement  1999    413  37.98  1:19.68  2:03.58    2:46.48   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Celina Langtoft  1999    405  38.25  1:19.85  2:03.90    2:47.67   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
11  Lina Sjöholm  2000    400  37.72  1:20.12  2:04.11    2:48.29   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
12  Karina Garne Larsen  2000    378  42.18  1:25.37  2:09.02    2:51.54   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
13  Karen Mørch  1998    361  41.53  1:25.78  2:10.04    2:54.10   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
14  Maria Buch  1999    358  42.35  1:27.40  2:11.72    2:54.59   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
15  Simone Jørgensen  1999    355  41.48  1:26.50  2:11.49    2:55.12   
  Farum Svømmeklub                   
                     
16  Caroline Steffensen  2000    354  42.44  1:26.93  2:11.58    2:55.36   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
17  Line Strandby  2001    339  43.00  1:28.18  2:13.58    2:57.90   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
18  Amanda Egerod Lund  2000    325  42.37  1:28.69  2:14.42    3:00.41   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
19  Katharina N Møller  2001    279  44.01  1:33.83  2:23.01    3:09.72   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
20  Simone Thorsen  1998    272  45.91  1:35.05  2:24.05    3:11.39   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
21  Karla Sejling  2001    247  45.20  1:35.64  2:26.57    3:17.68   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
22  Julie Pagh Pedersen  1998    225  46.45  1:38.80  2:31.41    3:23.74   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
23  Amalie Kruse Enemærke  2003    183  52.10  1:47.79  2:45.57    3:38.33   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Cecilie Høgskilde  1999              DNS   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Katharina Nekhorochko  2000              DNS   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Sarah Sejr Aagaard  2000              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Victoria Bierre  2000              DNS   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
 
Løb 25, 200m Rygsvømning Damer, Indledende 16 - 18 år 
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sarah Bro  1996    654  34.00  1:10.18  1:46.49    2:22.90   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Erica Sjöholm  1997    596  34.96  1:12.11  1:49.73    2:27.36   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Tove Andersson  1995    527  35.49  1:15.33  1:55.07    2:33.51  Deltager ikke i finalen 
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Emilie Steffensen  1997    498  35.88  1:15.07  1:55.74    2:36.46   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Ida Bzorek  1997    405  40.43  1:22.61  2:06.31    2:47.63   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Lærke Rasmussen  1997    340  42.23  1:27.61  2:14.10    2:57.63   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Nicoline M. Riisberg  1997              DNS   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
 
Løb 26, 200m Rygsvømning Herrer, Indledende 15 år og yngre 
Europarekord Senior: Arkady Vyatchanin (1984) 1:54.75 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    576  31.23  1:05.67  1:40.07    2:14.45   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
William Matras  1998    510  32.95  1:08.18  1:44.37    2:20.07   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Bjørn Hansen  1998    459  34.72  1:10.37  1:47.78    2:25.02   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Karl Zimmerman  1998    415  34.33  1:12.50  1:51.22    2:30.04   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Jonas Hyllested  1999    400  36.37  1:14.71  1:53.27    2:31.88   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Lukas Gustafson  1999    378  36.65  1:15.93  1:56.18    2:34.67   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Matthias Spring Granhøj  1999    358  36.67  1:16.34  1:57.16    2:37.57   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Jakob Schmidt  1999    355  36.20  1:16.22  1:57.62    2:37.98   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Malthe Letting  2001    338  37.05  1:18.04  1:59.90    2:40.60   
  Farum Svømmeklub                   
                     
10  Johan Joensen  2000    329  39.01  1:19.73  2:01.27    2:42.11   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Thomas Bech  1998    323  38.40  1:20.50  2:02.81    2:43.09   
  Farum Svømmeklub                   
                     
12  Anders Sørensen  1999    315  37.72  1:19.86  2:02.70    2:44.34   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
13  Tobias Stavngaard  2000    309  39.37  1:21.20  2:03.84    2:45.39   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
14  Kasper Jeppsson  1999    279  40.04  1:23.73  2:07.75    2:51.27   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
15  Daniel Berg Wenk  2000    274  40.43  1:24.74  2:09.54    2:52.15   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
16  Niels Paulli Sparholt  2000    264  41.18  1:26.13  2:10.43    2:54.26   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
17  Mads Thorenfeldt Poulsen  1999    255  42.53  1:27.59  2:12.84    2:56.30   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
18  Laurits Kenskov  2001    241  43.17  1:30.02  2:16.58    2:59.81   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Alexander Mogensen  1999              DNS   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Lasse Kriegel Skovrup  1998              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Mads Christian Sandager  1998              DNS   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Mads Jørner  1998              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Oliver Lystlund  2003              DNS   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
 
Løb 26, 200m Rygsvømning Herrer, Indledende 16 - 18 år 
Europarekord Senior: Arkady Vyatchanin (1984) 1:54.75 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Gustav Friberg  1997    556  31.60  1:05.64  1:40.93    2:16.08  Deltager ikke i finalen 
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Jonathan Müller  1997    554  33.17  1:07.66  1:42.12    2:16.26   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Magnus Sloth Poulsen  1995    523  31.53  1:06.66  1:43.19    2:18.90  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Victor Lloyd  1996    441  33.94  1:10.82  1:49.03    2:26.94   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Benjamin S. Tollundgaard  1996    434  35.25  1:12.29  1:50.22    2:27.77  Deltager ikke i finalen 
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Anders Juul Rasmussen  1997    388  36.30  1:15.15  1:54.63    2:33.44   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Mathias Lund Jensen  1997    278  39.21  1:23.76  2:08.46    2:51.44   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Sebastian Olsen Johansen  1997    224  44.15  1:31.05  2:18.33    3:04.04   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
 
Løb 26, 200m Rygsvømning Herrer, Indledende 19 år og ældre 
Europarekord Senior: Arkady Vyatchanin (1984) 1:54.75 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Alexander Skov Andersen  1993    476  33.66  1:10.04  1:46.97    2:23.31  Deltager ikke i finalen 
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Frederik A. Mariegaard  1994    444  34.57  1:11.60  1:48.90    2:26.66  Deltager ikke i finalen 
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Andreas Nielsen  1994    408  35.27  1:14.38  1:53.04    2:30.78   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Mathias Andersen  1991      40.25  1:23.32  2:07.12    2:48.41  EXTRA 
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 27, 100m Frisvømning Damer, Indledende 13 år og yngre 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Marie-Louise Stentved  2000    526  31.61        1:04.49   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Mia Ishøj Nielsen  2000    465  31.99        1:07.20   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Helena Berg Wenk  2000    436  32.91        1:08.62   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Josephine G. Lauridsen  2001    432  32.18        1:08.85   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Katrine Tetzschner Madsen  2000    425  33.50        1:09.22   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Karina Garne Larsen  2000    383  34.86        1:11.70   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Freja Schmidt  2001    366  35.18        1:12.75   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Alice Gantriis  2000    364  34.60        1:12.87   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Caroline Bengtsson  2000    347  35.90        1:14.04   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Iben Jeppesen  2000    347  34.71        1:14.07   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
11  Line Pedersen  2001    335  34.55        1:14.97   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
12  Line Refsgaard  2000    301  37.04        1:17.62   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
13  Ida Sund  2000    301  35.59        1:17.69   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
14  Signe Brandt  2001    274  39.15        1:20.11   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
15  Melanie Eggertsen  2002    267  38.07        1:20.85   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
16  Zoe Henningsen  2001    264  39.61        1:21.15   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
17  Maria Louise Ryle  2000    261  37.58        1:21.46   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
18  Ida T Mose  2002    215  40.78        1:26.89   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
19  Silke Friis Christiansen  2000    196  42.77        1:29.51   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
20  Sophia Lindegaard  2001    191  44.15        1:30.33   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
21  Malou Heegaard  2002    183  42.44        1:31.65   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
22  Kamille Jeppesen  2001    165  44.29        1:34.83   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
23  Norie Glitten  2002    144  45.09        1:39.13   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
24  Victoria F. Mikkelsen  2001    134  48.66        1:41.53   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
25  Sofie Høj Larsen  2002    130  48.05        1:42.72   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
26  Liva Søby  2004    92  54.46        1:54.94   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
27  Emma Thorsen  2004    68  58.75        2:07.28   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Amalie L. Madsen  2000              DNS   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
 
Løb 27, 100m Frisvømning Damer, Indledende 14 - 15 år 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Freja Gram  1999    600  29.57        1:01.71   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Emilie Heick  1999    583  30.42        1:02.30  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Ida Petersen  1998    581  29.76        1:02.38   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Emily Gantriis  1999    560  30.48        1:03.17   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Marta Qvirist  1998    541  30.61        1:03.89   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Nanna Drewsen  1998    533  31.11        1:04.22  Deltager ikke i finalen 
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Signe Nielsen  1998    520  30.76        1:04.73   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Rikke Munkholm  1998    512  31.50        1:05.05  Deltager ikke i finalen 
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Ida Enehov  1999    494  31.60        1:05.86   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
10  Cecilie Forsberg Adolfsen  1998    491  31.26        1:05.99   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
11  Tanja Lylloff  1998    489  31.59        1:06.09   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
12  Emilie Buurgaard Westh  1999    483  32.17        1:06.34   
  Farum Svømmeklub                   
                     
13  Rikke Knudsen  1998    478  32.22        1:06.58   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
14  Cecilie Jørgensen  1998    470  32.22        1:06.93   
  Farum Svømmeklub                   
                     
15  Sarah Mariner  1998    447  32.35        1:08.10   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
16  Emma Anne Ljungstrøm  1999    439  33.58        1:08.47   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
17  Rebecca Börjesson  1999    435  32.60        1:08.69   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
18  Anne Sofie Gadfelt  1999    429  33.03        1:08.99   
  Farum Svømmeklub                   
                     
19  Lea Søgaard  1998    403  34.69        1:10.49   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
20  Sofie Strandby  1999    390  33.86        1:11.24   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
21  Simone Jørgensen  1999    388  34.38        1:11.33   
  Farum Svømmeklub                   
                     
22  Karen Mørch  1998    358  35.22        1:13.27   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
23  Simone Thorsen  1998    339  35.57        1:14.61   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
24  Emma Fie Holck Sørensen  1999    306  37.38        1:17.25   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
25  Maria Christensen  1999    273  1:20.17        1:20.17   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
26  Frida Munch Jørgensen  1999    270  38.49        1:20.55   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
27  Julie Pagh Pedersen  1998    238  39.79        1:23.97   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
 
Løb 27, 100m Frisvømning Damer, Indledende 16 - 18 år 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    656  29.02        59.92  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Maria Madsen  1995    642  29.18        1:00.34  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Hanna Cronqvist  1996    631  29.71        1:00.68   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Maj Howardsen  1997    617  29.92        1:01.14   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Julie Schmidt  1995    614  30.37        1:01.23   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Didde Karstensen  1996    594  29.84        1:01.94   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Karina Sørensen  1995    544  30.07        1:03.75   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Kirstine Andersen  1997    516  30.60        1:04.88  Deltager ikke i finalen 
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Annabelle Grønbech Ladik  1997    508  31.28        1:05.23   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
10  Rikke Henningsen  1997    505  31.55        1:05.38   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
11  Augusta Andersson  1997    485  32.57        1:06.27   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
12  Julie Leth-Petersen  1997    467  31.94        1:07.07   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
13  Isabella Wedel Hansen  1996    459  32.34        1:07.46   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
14  Julie Lamberth  1996    455  32.58        1:07.67   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
15  Serina P. Snellman Floris  1995    446  32.25        1:08.13   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
16  Sofia Sjöberg  1997    440  32.52        1:08.44   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
17  Amanda Carlé  1996    428  32.70        1:09.08   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
18  Saga Hjartardottir  1996    425  32.87        1:09.22   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
19  Matilda Sandberg  1997    403  32.71        1:10.44   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
20  Freja Englund  1997    398  34.09        1:10.75   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
21  Julia Schubert  1997    374  34.52        1:12.24   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
22  Ida Bzorek  1997    371  35.03        1:12.43   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
23  Louise Jørgensen  1995    357  34.69        1:13.36   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Maria Bastiansen  1995      31.29        1:05.20  EXTRA 
  Farum Svømmeklub                   
                     
Freydis Magnusdottir  1995              DNS   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Trine Rübner-Petersen  1997              DSQ  tyvstart 
  Svømmeklubben Syd                   
                     
 
Løb 27, 100m Frisvømning Damer, Indledende 19 år og ældre 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Pernille Blume  1994    816  27.02        55.70   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Jeanette Ottesen Gray  1987    793  27.07        56.24   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Emma Wael  1993    595  30.20        1:01.88   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Julia Lisakowski  1994    559  30.51        1:03.19   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Susanne Rübner-Petersen  1994    468  31.95        1:07.06   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
 
Løb 28, 100m Frisvømning Herrer, Indledende 13 år og yngre 
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.36 2013-03-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Nicolai Yuon Hansen  2000    373  31.42        1:05.15   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Frederik J. Neldeberg  2000    364  31.62        1:05.68   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Filip Bækgaard  2000    350  31.47        1:06.55   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Malthe Letting  2001    321  33.25        1:08.49   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Anders Nielsen  2001    304  32.80        1:09.72   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Niels Paulli Sparholt  2000    295  33.11        1:10.42   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Andreas Gram Peters  2001    274  35.11        1:12.19   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Daniel Dyrved  2000    257  34.93        1:13.74   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Nicolai Pagh Petersen  2002    255  35.52        1:13.95   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
10  Laurits Kenskov  2001    247  35.57        1:14.74   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
11  Daniel Schytte  2000    245  36.30        1:14.96   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
12  Alexander Søgaard  2002    229  37.30        1:16.66   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
13  Victor N Andersen  2000    221  36.98        1:17.53   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
14  Gustav Nissen  2001    202  37.44        1:19.94   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
15  Joakim Mortensen  2002    185  38.44        1:22.27   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
16  Oskar Skov Grell  2002    165  40.52        1:25.50   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
17  Mathias Aner  2001    164  41.62        1:25.59   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
18  Carl Magnus Krievs  2002    163  40.31        1:25.80   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
19  William Dickow  2002    157  39.94        1:26.88   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
20  Ruben Wagenvoort  2002    154  40.06        1:27.40   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
21  Tobias Dan Hansen  2002    151  39.62        1:28.08   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
22  Rumle Strunge Nielsen  2003    96  47.49        1:42.42   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
23  Robert Groth  2003    68  54.03        1:54.76   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
24  Elias Tsoskunoglu  2004    47  1:00.30        2:09.45   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Oliver Lystlund  2003              DNS   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
 
Løb 28, 100m Frisvømning Herrer, Indledende 14 - 15 år 
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.36 2013-03-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Anton Olsen  1998    587  27.08        56.00   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Philip Greve  1998    583  27.30        56.15   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Daniel Christian  1998    556  27.53        57.03   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Cebastian Christensen  1998    535  28.07        57.77   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Tor Leander  1999    493  28.69        59.36   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Karl Zimmerman  1998    477  28.45        1:00.03   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Christian Sejr Aagaard  1998    467  29.15        1:00.45   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Marius Rasmussen  1999    440  29.37        1:01.63   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Asbjørn Laksafoss Sparre  1998    423  29.73        1:02.47   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
10  Magnus Grundesen  1998    415  30.32        1:02.86   
  Farum Svømmeklub                   
                     
11  Axel Lloyd  1999    413  30.22        1:02.96   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
12  Anton Juncker Neldeberg  1998    406  30.06        1:03.33   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
13  Jakob Magnusson  1998    394  30.94        1:03.97   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
14  Felix Linné-Westman  1999    373  30.66        1:05.12   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
15  Mads Lünell Bruhn  1998    373  31.32        1:05.13   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
16  Matthias Spring Granhøj  1999    372  30.96        1:05.18   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
17  Lukas Gustafson  1999    366  31.69        1:05.58   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
18  Jonas Gjesse Jørgensen  1998    344  31.83        1:06.91   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
19  Simon Tufvesson  1999    326  31.50        1:08.14   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
20  Laurits Møller Petersen  1999    312  33.23        1:09.11   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
21  Andrè Abildgaard  1999    306  33.64        1:09.56   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
22  Harrison Johnson  1998    299  33.35        1:10.14   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
23  Jens Gustav Nielson  1999    206  37.52        1:19.32   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Alexander Mogensen  1999              DNS   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Jakob Deleuran  1998              DNS   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
 
Løb 28, 100m Frisvømning Herrer, Indledende 16 - 18 år 
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.36 2013-03-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Lasse Lykke Nielsen  1995    651  27.47        54.11   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Martin Nielsen  1996    594  27.01        55.78   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
Joachim Bratt  1995    590  26.64        55.92  Deltager ikke i finalen 
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Magnus Sloth Poulsen  1995    574  27.51        56.43  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Johannes E. Mariegaard  1997    557  27.83        57.00  Deltager ikke i finalen 
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Peter Huse Gaarde-Hansen  1996    555  27.42        57.05   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Jens Saugmann  1996    538  27.75        57.67   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Lars Breum Hansen  1997    535  27.97        57.77   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Emil Müller  1995    529  27.69        58.00   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
10  Martin Jungersen  1997    504  27.70        58.93   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
11  Emil Christensen  1996    496  28.43        59.25   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
12  Tobias Laffrenzen  1995    481  29.11        59.83   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
13  Jonas Hansen  1996    463  29.24        1:00.60   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
14  Tobias M. Jensen  1996    457  29.44        1:00.88   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
15  Magnus Koch Sonnenborg  1997    454  29.14        1:01.03   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
16  Joachim Frimann  1997    414  30.22        1:02.90   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
17  Nikolaj Urfeldt  1997    410  30.47        1:03.11   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
18  Marco Brander  1996    405  31.30        1:03.39   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
19  Mathias Lund Jensen  1997    372  31.38        1:05.17   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
20  Peter Forsberg  1997    344  32.29        1:06.89   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
21  Magnus Frederiksen  1997    304  33.38        1:09.75   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
 
Løb 28, 100m Frisvømning Herrer, Indledende 19 år og ældre 
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.36 2013-03-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Niels Breum Hansen  1994    590  27.77        55.90   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Morten Jung Westermann  1993    429  29.53        1:02.18   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
 
Løb 29, 200m Medley Damer, Indledende 15 år og yngre 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Caroline Erichsen  1998    599  30.62  1:10.82  1:54.74    2:29.62   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Katrine B. Hansen  1999    551  33.51  1:14.63  1:58.22    2:33.85   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Amanda Magnusson  1999    530  33.05  1:13.43  1:58.82    2:35.87   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Rikke Munkholm  1998    456  35.02  1:18.15  2:07.37    2:43.81  Deltager ikke i finalen 
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Emilie Heick  1999    452  37.69  1:23.23  2:11.09    2:44.32  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Katrine Stampe  2000    442  35.34  1:19.65  2:08.09    2:45.57   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Nicoline Clement  1999    441  34.87  1:18.31  2:07.97    2:45.65   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Josephine G. Lauridsen  2001    436  39.07  1:23.11  2:10.18    2:46.36   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Cecilie Jørgensen  1998    426  37.16  1:19.35  2:09.41    2:47.58   
  Farum Svømmeklub                   
                     
10  Helena Berg Wenk  2000    398  36.83  1:22.95  2:14.95    2:51.36   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Rikke Knudsen  1998    380  36.84  1:21.53  2:15.50    2:54.09   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
12  Kathrine Pii Frederiksen  2000    372  40.14  1:23.14  2:15.76    2:55.29   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
13  Line Refsgaard  2000    352  41.64  1:29.48  2:16.74    2:58.66   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
14  Caroline Steffensen  2000    321  42.46  1:30.05  2:23.59    3:04.17   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
15  Mille Graasbøll  2002    320  41.72  1:30.88  2:23.82    3:04.33   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
16  Julie Stampe  2002    311  42.77  1:28.99  2:26.06    3:06.18   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
17  Lea Søgaard  1998    276  42.85  1:34.32  2:34.05    3:13.54   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
18  Line Strandby  2001    275  47.15  1:32.48  2:31.66    3:13.88   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
19  Karla Sejling  2001    242  39.82  1:33.98  2:35.75    3:22.27   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
20  Signe Brandt  2001    236  44.73  1:36.14  2:39.52    3:23.88   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
21  Ida T Mose  2002    231  46.59  1:39.68  2:40.04    3:25.58   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
22  Amalie V. Sørensen  2002    224  46.74  1:41.80  2:39.42    3:27.53   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
23  Kamille Jeppesen  2001    177  50.81  1:46.21  2:48.53    3:44.35   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Amalie L. Madsen  2000              DNS   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
Anne Huse Gaarde-Hansen  1999              DNS   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Anne Sofie Nielsen  1999              DNS   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Iben Jeppesen  2000              DNS   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Katharina Nekhorochko  2000              DNS   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Sarah Sejr Aagaard  2000              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Victoria Bierre  2000              DNS   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
 
Løb 29, 200m Medley Damer, Indledende 16 - 18 år 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Kirstine Andersen  1997    559  33.14  1:14.64  1:58.90    2:33.07  Deltager ikke i finalen 
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Anne-Sofie Lindblad  1997    530  34.42  1:14.58  1:58.39    2:35.85  Deltager ikke i finalen 
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Julie Lamberth  1996    510  33.46  1:15.90  2:00.83    2:37.89   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Maria Madsen  1995    485  36.39  1:19.99  2:06.41    2:40.54  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Rikke Mundt Lohse  1996    478  34.71  1:20.25  2:04.38    2:41.25   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Emilie Steffensen  1997    455  33.70  1:15.29  2:05.50    2:44.01  Deltager ikke i finalen 
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Camilla Hansen  1995    427  36.45  1:19.19  2:09.94    2:47.48   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Saga Hjartardottir  1996    382  38.11  1:24.68  2:16.26    2:53.83   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Annabelle Grønbech Ladik  1997    337  38.82  1:27.87  2:21.35    3:01.17   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
10  Trine Rübner-Petersen  1997    229  48.36  1:43.64  2:39.21    3:26.04   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Julie Leth-Petersen  1997      36.32  1:17.94  2:01.62    2:39.18  EXTRA 
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Simone Kronborg Riis  1997      31.97  1:13.67  1:55.48    2:29.20  EXTRA 
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Amanda Carlé  1996              DNS   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Karina Sørensen  1995              DNS   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Nicoline M. Riisberg  1997              DNS   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
 
Løb 29, 200m Medley Damer, Indledende 19 år og ældre 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Julia Lisakowski  1994    452  34.03  1:18.47  2:07.76    2:44.28  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
 
Løb 30, 200m Medley Herrer, Indledende 15 år og yngre 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mads Christian Sandager  1998    467  29.88  1:52.00  2:26.85    2:26.85   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
William Matras  1998    467  31.27  1:10.17  1:53.90    2:26.93   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Oliver Christiansen  1999    388  33.48  1:16.80  2:02.83    2:36.24   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Axel Lloyd  1999    370  35.01  1:17.44  2:04.19    2:38.79   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Johan Joensen  2000    369  33.29  1:15.75  2:01.62    2:38.92   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Jakob Schmidt  1999    346  33.51  1:16.23  2:07.35    2:42.29   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Magnus Grundesen  1998    341  37.36  1:20.10  2:07.10    2:43.08   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Tobias Stavngaard  2000    321  35.22  1:17.61  2:08.05    2:46.35   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Victor Grandjean  2001    319  35.19  1:19.71  2:12.48    2:46.70   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
10  Mikkel S. Hansen  2000    314  35.87  1:22.06  2:10.92    2:47.56   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Mads Lünell Bruhn  1998    313  36.03  1:19.38  2:09.26    2:47.90   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
12  Jakob Magnusson  1998    310  34.50  1:19.58  2:12.80    2:48.43   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
13  Kasper Jeppsson  1999    301  34.23  1:17.85  2:14.07    2:50.00   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
14  Daniel Berg Wenk  2000    289  36.30  1:20.57  2:14.27    2:52.33   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
15  Mads Jensen  2001    268  38.62  1:24.35  2:17.89    2:56.78   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
16  Benjamin Wagenvoort  1999    256  38.94  1:23.94  2:16.14    2:59.42   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
17  Anders Nielsen  2001    241  40.59  1:28.80  2:24.27    3:03.17   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
18  Christian K. Jensen  2000    210  42.74  1:31.88  2:32.24    3:11.56   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
18  Thomas Langvad  2002    210  42.82  1:34.29  2:31.20    3:11.56   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
20  Daniel Schytte  2000    198  44.38  1:36.42  2:33.53    3:15.42   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
21  Daniel Dyrved  2000    188  42.80  1:32.59  2:36.20    3:18.71   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
22  Frederik Emil Bækgaard  2002    132  49.95  1:48.77  2:51.03    3:43.74   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
23  Carl Magnus Krievs  2002    120  53.90  1:50.43  3:07.04    3:50.72   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Lasse Kriegel Skovrup  1998              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Nicolai Pagh Petersen  2002              DSQ  ingen berøring 100 m 
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
Victor N Andersen  2000              DSQ  Ryg afslut på maven 
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
 
Løb 30, 200m Medley Herrer, Indledende 16 - 18 år 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Andreas Borre Heltborg  1996    547  29.19  1:07.53  1:47.32    2:19.38   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Magnus Sloth Poulsen  1995    532  29.31  1:04.80  1:49.92    2:20.63  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Victor Drevskich  1996    500  29.27  1:07.81  1:51.80    2:23.57  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Nicolai Løwenstein  1997    498  29.38  1:08.43  1:50.65    2:23.77   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Benjamin S. Tollundgaard  1996    497  30.46  1:09.25  1:51.02    2:23.88  Deltager ikke i finalen 
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Andreas Gerlach  1995    496  30.04  1:06.73  1:50.63    2:23.97   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Lars Breum Hansen  1997    485  31.68  1:09.60  1:52.09    2:25.03   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Kasper Sveistrup Holck  1996    485  30.25  1:52.11  2:25.06    2:25.06  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Jacob Weberg  1997    479  30.41  1:07.83  1:51.95    2:25.67  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
10  Claus Hansen  1995    477  30.27  1:09.00  1:52.16    2:25.89  Deltager ikke i finalen 
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
11  Emil Müller  1995    473  29.40  1:07.09  1:52.57    2:26.29   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
12  Anders Juul Rasmussen  1997    396  33.25  1:14.07  1:59.06    2:35.16   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
13  Joachim Frimann  1997    395  32.68  1:15.57  2:00.50    2:35.28   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
14  Martin Jungersen  1997    393  31.55  1:15.77  1:58.18    2:35.62   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
15  Johannes E. Mariegaard  1997    389  32.10  1:18.91  2:03.58    2:36.08   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
16  Nikolaj Urfeldt  1997    342  38.31  1:20.78  2:07.50    2:42.95   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
17  Mathias Lund Jensen  1997    273  36.44  1:22.11  2:16.98    2:55.56   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Oscar Thris Hansen  1997              DNS   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
 
Løb 30, 200m Medley Herrer, Indledende 19 år og ældre 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Frederik A. Mariegaard  1994    548  28.96  1:06.55  1:47.64    2:19.23  Deltager ikke i finalen 
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Alexander Skov Andersen  1993    529  30.63  1:06.89  1:49.37    2:20.94  Deltager ikke i finalen 
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Jonas B. Sørensen  1993    420  31.79  1:12.07  1:55.48    2:32.22   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Morten Jung Westermann  1993    383  33.63  1:14.20  2:02.82    2:36.91   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
 
Løb 31, 100m Brystsvømning Damer, Indledende 13 år og yngre 
Europarekord Senior: Yuliya Efimova (1992) 1:05.41 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:06.38 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sandra Lendt  2000    568  36.41        1:17.79   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Line Refsgaard  2000    423  40.37        1:25.83   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Josephine G. Lauridsen  2001    405  40.23        1:27.09   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Mia Ishøj Nielsen  2000    392  41.53        1:28.03   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Amanda Egerod Lund  2000    343  44.31        1:32.06   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Amalie Frederiksen  2001    332  43.77        1:32.99   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Alberte R. Jakobsen  2001    328  45.04        1:33.44   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Line Pedersen  2001    311  45.27        1:35.10   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Amalie V. Sørensen  2002    254  49.12        1:41.71   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
10  Caroline Bengtsson  2000    244  49.26        1:43.04   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Sophia Lindegaard  2001    224  52.56        1:46.08   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
12  Maria Louise Ryle  2000    219  48.31        1:46.81   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
13  Emilia Sol Gudmundsdottir  2002    218  49.32        1:46.94   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
14  Katharina N Møller  2001    198  54.12        1:50.47   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
15  Amalie Kruse Enemærke  2003    180  54.29        1:54.08   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
16  Ida Sund  2000    173  53.13        1:55.62   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
17  Victoria F. Mikkelsen  2001    165  55.50        1:57.44   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
18  Malou Heegaard  2002    162  56.77        1:58.19   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
19  Norie Glitten  2002    159  56.09        1:58.87   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
20  Sofie Høj Larsen  2002    96  1:05.99        2:20.74   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
21  Liva Søby  2004    55  1:16.44        2:48.87   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
22  Emma Thorsen  2004    44  1:26.36        3:02.52   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
 
Løb 31, 100m Brystsvømning Damer, Indledende 14 - 15 år 
Europarekord Senior: Yuliya Efimova (1992) 1:05.41 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:06.38 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Signe Nielsen  1998    548  36.47        1:18.75   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Katrine B. Hansen  1999    516  37.58        1:20.31   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Sofie Strandby  1999    422  40.35        1:25.86   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Emilie Buurgaard Westh  1999    395  41.32        1:27.82   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Ida Enehov  1999    336  43.69        1:32.68   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Maria Buch  1999    325  43.44        1:33.73   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Anne Sofie Gadfelt  1999    313  43.44        1:34.88   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Emma Fie Holck Sørensen  1999    233  50.54        1:44.62   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Johanne Karstensen  1999    230  49.87        1:45.13   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Johanne Overgaard Pederse  1999              DNS   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Katrine Dickow  1999              DNS   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
 
Løb 31, 100m Brystsvømning Damer, Indledende 16 - 18 år 
Europarekord Senior: Yuliya Efimova (1992) 1:05.41 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:06.38 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Freydis Magnusdottir  1995    613  35.65        1:15.86   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Anne-Sofie Lindblad  1997    536  37.67        1:19.30  Deltager ikke i finalen 
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Sara Krog Christoffersen  1996    511  37.74        1:20.57   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Katarina Vogel  1997    502  38.10        1:21.09   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Julie Lamberth  1996    490  38.74        1:21.74   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Louise Jørgensen  1995    294  45.93        1:36.85   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
 
Løb 31, 100m Brystsvømning Damer, Indledende 19 år og ældre 
Europarekord Senior: Yuliya Efimova (1992) 1:05.41 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:06.38 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Linda Fagermar  1989    590  35.59        1:16.81   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Susanne Rübner-Petersen  1994    316  43.89        1:34.58   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
 
Løb 32, 100m Brystsvømning Herrer, Indledende 13 år og yngre 
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 1:02.76 2012-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Frederik J. Neldeberg  2000    374  37.84        1:21.08   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Mikkel S. Hansen  2000    313  40.94        1:26.06   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Johan Joensen  2000    300  41.90        1:27.29   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Filip Bækgaard  2000    261  42.18        1:31.45   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Mikkel Christoffer Hansen  2000    244  45.31        1:33.45   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Jakob Forsberg  2000    219  45.86        1:36.93   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Alexander Søgaard  2002    196  47.64        1:40.48   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Gustav Nissen  2001    175  50.05        1:44.49   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Andreas Gram Peters  2001    174  49.57        1:44.60   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
10  Frederik Emil Bækgaard  2002    139  52.87        1:52.66   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
11  Oskar Skov Grell  2002    138  53.89        1:52.87   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
12  William Dickow  2002    117  55.60        1:59.52   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
13  Joakim Mortensen  2002    113  56.78        2:00.72   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
14  Ruben Wagenvoort  2002    110  57.43        2:01.76   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
15  Rumle Strunge Nielsen  2003    70  1:06.41        2:21.50   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
16  Robert Groth  2003    58  1:12.65        2:30.39   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
17  Elias Tsoskunoglu  2004    33  1:27.33        3:00.82   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
 
Løb 32, 100m Brystsvømning Herrer, Indledende 14 - 15 år 
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 1:02.76 2012-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Philip Greve  1998    579  33.39        1:10.12   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Pär Börjeson  1998    485  34.89        1:14.40   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Jonas Hyllested  1999    462  35.90        1:15.57   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Bjørn Hansen  1998    349  38.04        1:23.02  Deltager ikke i finalen 
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Mads Thorenfeldt Poulsen  1999    322  40.02        1:25.22   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Anton Juncker Neldeberg  1998    309  40.96        1:26.43   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Simon Tufvesson  1999    287  40.89        1:28.53   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Harrison Johnson  1998    249  43.40        1:32.80   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Laurits Møller Petersen  1999    220  46.30        1:36.82   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
10  Lukas Gustafson  1999    215  46.70        1:37.45   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Jens Gustav Nielson  1999    139  53.04        1:52.69   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Jakob Deleuran  1998              DNS   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Jonas Gjesse Jørgensen  1998              DSQ  tyvstart 
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
 
Løb 32, 100m Brystsvømning Herrer, Indledende 16 - 18 år 
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 1:02.76 2012-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Lasse Lykke Nielsen  1995    533  34.54        1:12.06  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub                   
                     
Marco Brander  1996    358  39.07        1:22.32   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Claus Hansen  1995    347  38.51        1:23.16  Deltager ikke i finalen 
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Nikolaj Urfeldt  1997    287  42.07        1:28.62   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Peter Forsberg  1997    282  41.94        1:29.14   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Luke Postema  1995              DNS   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Oscar Thris Hansen  1997              DNS   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
 
Løb 32, 100m Brystsvømning Herrer, Indledende 19 år og ældre 
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 1:02.76 2012-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mathias Andersen  1991    645  31.42        1:07.66   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Andreas Olczyk  1992    468  35.16        1:15.26   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
 
Løb 33, 200m Butterfly Damer, Indledende 15 år og yngre 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 2:15.36 2012-07-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Nanna Sonne  1999    373  35.99  1:18.29  2:03.41    2:49.12   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Lina Sjöholm  2000    266  39.21  1:27.69  2:18.95    3:09.38   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Ditte Friis  1999              DNS   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Victoria Bierre  2000              DNS   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Helena Berg Wenk  2000              DSQ  tyvstart 
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
 
Løb 33, 200m Butterfly Damer, Indledende 16 - 18 år 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 2:15.36 2012-07-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Augusta Andersson  1997    552  33.95  1:11.47  1:50.20    2:28.41   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    540  32.87  1:10.42  1:50.43    2:29.56   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Erica Sjöholm  1997    493  33.52  1:12.98  1:53.12    2:34.12   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Josefine Johnsson  1996    473  33.33  1:12.05  1:53.72    2:36.32   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Simone Kronborg Riis  1997    422  35.06  1:18.06  2:00.50    2:42.37   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Freja Englund  1997    385  38.44  1:21.56  2:04.50    2:47.33   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Hanna Cronqvist  1996              DNS   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
 
Løb 33, 200m Butterfly Damer, Indledende 19 år og ældre 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 2:15.36 2012-07-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mie Refn  1993    539  35.08  1:12.93  1:51.46    2:29.66   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Therese Svensson  1991    436  32.89  1:12.29  1:55.59    2:40.56   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
 
Løb 34, 200m Butterfly Herrer, Indledende 15 år og yngre 
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
Dansk Rekord Senior: Benny Nielsen (1966) 1:57.74 1987-08-22 
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Anton Olsen  1998    502  30.23  1:06.76  1:43.69    2:20.30   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Daniel Christian  1998    454  31.88  1:08.90  1:47.34    2:25.01  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub                   
                     
Christian Sejr Aagaard  1998    393  33.43  1:12.75  1:52.63    2:32.12   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Oliver Christiansen  1999    329  34.32  1:14.67  1:58.63    2:41.42   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Jakob Schmidt  1999    328  36.43  1:17.95  2:00.25    2:41.68   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Thomas Bech  1998    326  33.39  1:14.29  1:58.11    2:41.96   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Jonas Hyllested  1999    321  35.57  1:16.99  1:59.58    2:42.82   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Daniel Berg Wenk  2000    258  37.69  1:22.66  2:09.57    2:55.01   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Victor Grandjean  2001    255  37.52  1:24.70  2:12.77    2:55.80   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
10  Thomas Langvad  2002    144  46.87  1:43.14  2:39.78    3:32.29   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Mads Jørner  1998              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Sebastian Mikkelsen  1998              DNS   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
 
Løb 34, 200m Butterfly Herrer, Indledende 16 - 18 år 
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
Dansk Rekord Senior: Benny Nielsen (1966) 1:57.74 1987-08-22 
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jonathan Müller  1997    583  31.16  1:05.32  1:39.30    2:13.43   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Joachim Bratt  1995    582  29.28  1:02.74  1:37.83    2:13.51   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Jens Saugmann  1996    550  30.10  1:04.28  1:39.91    2:16.07   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Victor Lloyd  1996    445  32.01  1:09.34  1:47.95    2:26.03   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Lars Breum Hansen  1997    389  33.79  1:13.28  1:54.42    2:32.73   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Oscar Thris Hansen  1997              DNS   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
 
Løb 34, 200m Butterfly Herrer, Indledende 19 år og ældre 
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
Dansk Rekord Senior: Benny Nielsen (1966) 1:57.74 1987-08-22 
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Alexander Skov Andersen  1993    506  32.04  1:07.68  1:44.12    2:19.89  Deltager ikke i finalen 
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Frederik A. Mariegaard  1994    488  31.16  1:06.02  1:43.06    2:21.60  Deltager ikke i finalen 
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Martin Weberg  1994    436  32.05  1:10.43  1:49.03    2:27.02   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
 
Løb 35, 1500m Frisvømning Damer, Finaler 0 år og ældre 
Europarekord Senior: Alessia Filippi (1987) 15:44.93 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:46.30 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 16:38.02 2004-07-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Emma Wael  1993    712  1:08.46  2:20.20  3:31.58  4:43.55  17:35.23   
  Svømmeklubben Syd        5:55.08  7:04.92  8:14.33  9:24.33     
          10:34.81  11:45.17  12:55.23  14:05.70     
          15:16.60  16:27.06         
                     
Anna Boutrup  1998    689  1:08.29  2:19.51  3:30.89  4:42.34  17:46.93   
  Sigma Swim Birkerød        5:53.78  7:05.14  8:16.75  9:28.65     
          10:40.24  11:51.95  13:02.97  14:14.69     
          15:26.11  16:37.18         
                     
Lisa Steen Duus  1997    647  1:08.85  2:21.61  3:34.81  4:47.82  18:09.51   
  Sigma Swim Birkerød        6:00.80  7:14.39  8:27.36  9:40.81     
          10:53.95  12:07.50  13:20.67  14:33.85     
          15:46.85  16:59.58         
                     
Stephanie Hansen  1996    639  1:10.76  2:24.34  3:37.05  4:50.49  18:13.73   
  Sigma Swim Allerød        6:04.07  7:17.05  8:30.03  9:43.05     
          10:56.49  12:09.59  13:22.59  14:35.71     
          15:48.86  17:01.63         
                     
Tone Laksafoss Sparre  1996    588  1:12.17  2:27.53  3:43.06  4:56.71  18:44.81   
  Sigma Swim Allerød        6:11.22  7:26.20  8:40.91  9:55.70     
          11:11.32  12:26.50  13:42.64  14:58.42     
          16:14.14  17:30.02         
                     
Sara Fogh Myrup  1997    579  1:11.30  2:25.53  3:40.94  4:55.58  18:50.72   
  Sigma Swim Birkerød        6:10.44  7:26.51  8:42.22  9:57.74     
          11:13.07  12:29.34  13:46.71  15:04.06     
          16:20.31  17:36.53         
                     
Camilla Hansen  1995    577  1:14.56  2:30.95  3:47.75  5:04.04  18:51.68   
  Svømmeklubben Syd        6:20.76  7:37.46  8:54.47  10:11.73     
          11:26.58  12:41.33  13:56.01  15:10.32     
          16:25.39  17:39.78         
                     
Kamilla Larsen  1996    575  1:15.66  2:32.94  3:49.58  5:05.83  18:53.19   
  Gladsaxe Idræts Forening        6:21.91  7:38.35  8:54.76  10:11.05     
          11:27.04  12:42.21  13:56.75  15:10.81     
          16:25.80  17:41.29         
                     
Anne Sofie Nielsen  1999    551  1:11.56  2:28.03  3:45.21  5:02.32  19:09.69   
  Sigma Swim Allerød        6:19.68  7:36.86  8:54.35  10:10.15     
          11:26.26  12:42.80  13:59.85  15:17.47     
          16:35.31  17:52.73         
                     
10  Karina Sørensen  1995    455  1:17.50  2:38.46  4:00.62  5:24.28  20:24.99   
  Ringsted Svømme Klub        6:47.02  8:10.59  9:33.82  10:56.40     
          12:18.87  13:41.35  15:04.38  16:27.10     
          17:48.61  19:08.66         
                     
Maria Bastiansen  1995              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
                     
                     
Hanna Cronqvist  1996              DSQ  Pace 
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
                     
                     
 
Løb 36, 1500m Frisvømning Herrer, Finaler 0 år og ældre 
Europarekord Senior: Yuriy Prilukov (1984) 14:43.21 2008-08-17 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:58.55 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 15:27.68 2006-12-16 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Jonas Himmelstrup  1995    613  1:04.91  2:13.58  3:23.19  4:32.10  17:04.85   
  Sigma Swim Allerød        5:40.92  6:50.17  7:58.46  9:07.68     
          10:16.91  11:24.95  12:33.42  13:41.99     
          14:50.00  15:58.03         
                     
Victor Drevskich  1996    606  1:04.24  2:13.72  3:23.39  4:32.54  17:09.19   
  Svømmeklubben MK 31        5:42.85  6:51.83  8:01.96  9:10.67     
          10:20.48  11:29.64  12:38.38  13:46.70     
          14:53.91  16:02.12         
                     
Martin Nielsen  1996    593  1:05.71  2:15.06  3:25.33  4:33.70  17:16.54   
  Nakskov Svømme Klub        5:42.57  6:50.64  7:59.26  9:08.30     
          10:17.58  11:26.22  12:37.34  13:47.50     
          14:57.83  16:09.08         
                     
Cebastian Christensen  1998    574  1:06.29  2:16.88  3:25.58  4:35.82  17:27.66   
  Trelleborgs Simsällskap        5:45.52  6:55.46  8:05.88  9:16.76     
          10:27.69  11:39.18  12:50.20  14:01.03     
          15:11.25  16:22.10         
                     
William Matras  1998    549  1:07.09  2:16.47  3:25.98  4:37.66  17:43.31   
  Gladsaxe Idræts Forening        5:46.69  6:59.28  8:09.77  9:22.09     
          10:35.01  11:45.21  12:58.93  14:10.03     
          15:22.42  16:35.19         
                     
Jacob Weberg  1997    536  1:07.91  2:18.84  3:28.77  4:39.92  17:51.77   
  Sigma Swim Allerød        5:51.11  7:02.89  8:15.12  9:26.55     
          10:38.40  11:50.57  13:03.22  14:15.97     
          15:28.56  16:41.06         
                     
Anton Olsen  1998    524  1:09.22  2:22.11  3:33.60  4:45.01  18:00.29   
  Gladsaxe Idræts Forening        5:58.67  7:12.48  8:25.89  9:37.05     
          10:51.02  12:03.42  13:16.35  14:28.39     
          15:41.47  16:50.66         
                     
Marius Rasmussen  1999    514  1:09.68  2:23.41  3:36.66  4:49.65  18:07.22   
  Svømmeklubben Syd        6:02.21  7:14.42  8:27.48  9:39.86     
          10:51.98  12:04.36  13:16.96  14:29.16     
          15:41.77  16:54.75         
                     
Jonas Hansen  1996    473  1:08.39  2:21.95  3:36.39  4:51.52  18:37.30   
  Herlufsholm Svømmeklub        6:07.04  7:21.76  8:36.69  9:52.06     
          11:07.24  12:22.00  13:36.97  14:52.42     
          16:08.72  17:24.51         
                     
10  Nikolaj Urfeldt  1997    465  1:11.97  2:26.17  3:40.48  4:55.03  18:43.91   
  Svømmeklubben Syd        6:10.34  7:26.48  8:41.34  9:56.92     
          11:12.13  12:28.44  13:43.67  14:58.92     
          16:14.85  17:29.93         
                     
11  Tobias Andersen  1998    432  1:12.00  2:28.10  3:45.68  5:03.02  19:11.75   
  Svømmeklubben Triton Ballerup        6:20.28  7:36.17  8:51.74  10:09.31     
          11:26.19  12:43.62  14:01.69  15:18.75     
          16:37.17  17:54.69         
                     
Sebastian Mikkelsen  1998              DNS   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
                     
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.21.01  Udskriftsdato  06 maj 2013 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  15:51