Resultat Total - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Farum Cup 2013    Udskriftsdato  06 maj 2013   
  Stævne by  Farum    Udskriftstidspunkt  20:06   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  03 maj 2013         
 
 
Løb 5, 50m Butterfly Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.69 2010-08-10 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Caroline Erichsen  1998    667          28.69   
  Sigma Swim Birkerød                   
Mie Refn  1993    662          28.76   
  Farum Svømmeklub                   
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    629          29.25   
  Sigma Swim Allerød                   
Tove Andersson  1995    616          29.45   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Julie Schmidt  1995    588          29.91   
  Sigma Swim Allerød                   
Kirstine Andersen  1997              DNS   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
 
Løb 6, 50m Butterfly Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Rafael Muñoz (1988) 22.43 2009-04-05 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.29 2003-06-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Joachim Bratt  1995    626          26.22   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Patrick Højbøge  1992    581          26.88   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Claus Hansen  1995    567          27.09   
  Ringsted Svømme Klub                   
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    561          27.19   
  Sigma Swim Birkerød                   
Lasse Lykke Nielsen  1995    560          27.20   
  Farum Svømmeklub                   
Anton Olsen  1998    533          27.66   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Tove Andersson  1995    648          31.26   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Cecilie Høgskilde  1999    612          31.86   
  Sigma Swim Birkerød                   
Erica Sjöholm  1997    551          32.99   
  Sjöbo Simsällskap                   
Karina Sørensen  1995    523          33.58   
  Ringsted Svømme Klub                   
Tanja Lylloff  1998    516          33.73   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Sarah Mariner  1998    503          34.01   
  Svømmeklubben MK 31                   
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Liam Tancock (1985) 24.04 2008-08-02 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Gustav Friberg  1997    602          28.46   
  Ringsted Svømme Klub                   
Andreas Gerlach  1995    577          28.87   
  Hillerød Svømmeklub                   
Philip Greve  1998    490          30.48   
  Farum Svømmeklub                   
William Matras  1998    479          30.72   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
Patrick Højbøge  1992    475          30.79   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Maxemillian Pedersen  1996              DNS   
  Sigma Swim Allerød                   
 
Løb 25, 200m Rygsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sarah Bro  1996    706  33.67  1:08.75  1:43.97    2:19.29   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Erica Sjöholm  1997    601  34.49  1:10.97  1:48.85    2:26.97   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Katrine B. Hansen  1999    542  36.18  1:14.46  1:53.41    2:32.12   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Tanja Lylloff  1998    509  36.59  1:15.63  1:56.05    2:35.30   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Emilie Steffensen  1997    499  36.52  1:15.94  1:56.22    2:36.34   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Nanna Sonne  1999    449  37.29  1:17.58  1:59.34    2:41.91   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
 
Løb 26, 200m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Arkady Vyatchanin (1984) 1:54.75 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jonathan Müller  1997    593  32.36  1:06.34  1:40.05    2:13.17   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    531  31.95  1:06.44  1:42.24    2:18.14   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
William Matras  1998    488  33.54  1:09.81  1:46.51    2:22.06   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Bjørn Hansen  1998    464  34.11  1:10.82  1:48.29    2:24.53   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Victor Lloyd  1996    450  33.84  1:10.97  1:48.67    2:25.98   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Karl Zimmerman  1998    442  32.69  1:10.29  1:48.56    2:26.92   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
 
Løb 27, 100m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Pernille Blume  1994    855  26.52        54.85   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Jeanette Ottesen Gray  1987    853  26.31        54.89   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Maj Howardsen  1997    650  29.53        1:00.09   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Hanna Cronqvist  1996    635  29.23        1:00.57   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Julie Schmidt  1995    614  29.94        1:01.25   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Freja Gram  1999    573  30.30        1:02.66   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
 
Løb 28, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.36 2013-03-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Lasse Lykke Nielsen  1995    675  26.04        53.46   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Niels Breum Hansen  1994    595  27.51        55.75   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Martin Nielsen  1996    584  27.26        56.10   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
Anton Olsen  1998    573  27.36        56.45   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Daniel Christian  1998    571  27.45        56.53   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Philip Greve  1998    566  27.37        56.69   
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 29, 200m Medley Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Caroline Erichsen  1998    599  30.59  1:09.36  1:54.16    2:29.64   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Katrine B. Hansen  1999    554  34.11  1:15.63  1:58.28    2:33.55   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Amanda Magnusson  1999    531  32.73  1:12.77  1:59.06    2:35.72   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Julie Lamberth  1996    526  33.28  1:15.40  1:59.27    2:36.21   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Rikke Mundt Lohse  1996    503  34.11  1:19.51  2:02.74    2:38.59   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Katrine Stampe  2000    500  35.03  1:16.10  2:03.73    2:38.84   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
 
Løb 30, 200m Medley Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Andreas Borre Heltborg  1996    563  29.12  1:07.07  1:46.64    2:18.05   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Lars Breum Hansen  1997    535  30.51  1:05.82  1:47.05    2:20.39   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Emil Müller  1995    533  28.58  1:04.13  1:47.85    2:20.54   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Andreas Gerlach  1995    502  29.88  1:04.83  1:48.69    2:23.36   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Nicolai Løwenstein  1997    478  29.31  1:07.50  1:52.15    2:25.80   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Mads Christian Sandager  1998    439  30.94  1:13.34  1:56.22    2:29.89   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
 
Løb 31, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Yuliya Efimova (1992) 1:05.41 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:06.38 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Linda Fagermar  1989    609  35.54        1:16.03   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Freydis Magnusdottir  1995    600  35.78        1:16.40   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Sandra Lendt  2000    589  36.60        1:16.87   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Signe Nielsen  1998    560  36.72        1:18.15   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Sara Krog Christoffersen  1996    536  37.72        1:19.33   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Katrine B. Hansen  1999    516  38.01        1:20.32   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
 
Løb 32, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 1:02.76 2012-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mathias Andersen  1991    685  30.49        1:06.31   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Philip Greve  1998    579  33.42        1:10.13   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Pär Börjeson  1998    575  33.11        1:10.27   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Andreas Olczyk  1992    507  34.17        1:13.31   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Jonas Hyllested  1999    485  35.28        1:14.37   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Frederik J. Neldeberg  2000    364  38.87        1:21.85   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
 
Løb 33, 200m Butterfly Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 2:15.36 2012-07-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    568  32.34  1:08.83  1:47.48    2:27.06   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Augusta Andersson  1997    559  33.56  1:11.27  1:49.55    2:27.83   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Mie Refn  1993    535  34.83  1:13.22  1:51.78    2:29.96   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Erica Sjöholm  1997    524  33.60  1:12.52  1:52.09    2:31.06   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Josefine Johnsson  1996    474  33.10  1:11.59  1:53.70    2:36.12   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Therese Svensson  1991    431  33.51  1:13.72  1:57.17    2:41.24   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
 
Løb 34, 200m Butterfly Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
Dansk Rekord Senior: Benny Nielsen (1966) 1:57.74 1987-08-22 
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Joachim Bratt  1995    621  28.90  1:01.63  1:35.71    2:10.64   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Jonathan Müller  1997    594  30.38  1:04.50  1:38.53    2:12.61   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Jens Saugmann  1996    552  30.17  1:04.82  1:40.71    2:15.86   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Anton Olsen  1998    494  30.41  1:06.16  1:42.73    2:21.03   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Martin Weberg  1994    463  31.38  1:09.08  1:46.86    2:24.14   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Victor Lloyd  1996    437  31.49  1:08.79  1:47.83    2:26.87   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
 
Løb 37, 4X100m Medley Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Tyskland (1900) 3:55.79 2009-08-01 
Dansk Rekord Senior: STO95 (1900) 4:12.15 2009-04-12 
Dansk Rekord Junior: Aalborg Piger (1900) 4:19.28 2011-06-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m      Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sigma Damer    644          4:28.59   
  Sigma Swim                   
  Lise-Lotte Larsen Bentin  1997      32.78  1:07.16      1:07.16   
  Sara Krog Christoffersen  1996      35.99  1:17.17      2:24.33   
  Julie Schmidt  1995      29.90  1:05.43      3:29.76   
  Maj Howardsen  1997      28.62  58.83      4:28.59   
                     
Sigma Piger 1    593          4:36.08   
  Sigma Swim                   
  Cecilie Høgskilde  1999      33.88  1:10.04      1:10.04   
  Anna Boutrup  1998      35.17  1:16.05      2:26.09   
  Caroline Erichsen  1998      30.48  1:04.49      3:30.58   
  Anne Sofie Nielsen  1999      31.05  1:05.50      4:36.08   
                     
Tss Lag 1    588          4:36.94   
  Trelleborgs Simsällskap                   
  Tove Andersson  1995      34.70  1:11.69      1:11.69   
  Linda Fagermar  1989      35.01  1:15.85      2:27.54   
  Josefine Johnsson  1996      31.82  1:08.80      3:36.34   
  Hanna Cronqvist  1996      29.01  1:00.60      4:36.94   
                     
Ringsted Damer    544          4:44.17   
  Ringsted Svømme Klub                   
  Karina Sørensen  1995      35.73  1:13.08      1:13.08   
  Freydis Magnusdottir  1995      34.69  1:15.62      2:28.70   
  Emilie Steffensen  1997      32.85  1:11.65      3:40.35   
  Signe Nielsen  1998      30.62  1:03.82      4:44.17   
                     
Farum Roses  1990    506          4:51.14   
  Farum Svømmeklub                   
  Cecilie Jørgensen  1998      36.25  1:14.74      1:14.74   
  Martine Mørck Taagholt  1997      41.50  1:27.74      2:42.48   
  Mie Refn  1993      29.72  1:04.77      3:47.25   
  Maria Bastiansen  1995      30.61  1:03.89      4:51.14   
                     
Farum Piger  1999    423          5:09.11   
  Farum Svømmeklub                   
  Anne Sofie Gadfelt  1999      37.32  1:16.38      1:16.38   
  Emilie Buurgaard Westh  1999      41.42  1:28.58      2:44.96   
  Mia Ishøj Nielsen  2000      34.04  1:47.50      4:32.46   
  Simone Jørgensen  1999      36.65  36.65      5:09.11   
                     
Triton Piger 2    382          5:19.79   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Helena Berg Wenk  2000      38.32  1:18.91      1:18.91   
  Josephine G. Lauridsen  2001      40.78  1:27.53      2:46.44   
  Sofie Strandby  1999      36.20  1:20.79      4:07.23   
  Caroline Bengtsson  2000      34.86  1:12.56      5:19.79   
                     
Triton Piger 1              DSQ  flyben 2. svømmer 
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Emma Anne Ljungstrøm  1999      35.39  1:14.67      1:14.67   
                     
 
Løb 38, 4X100m Medley Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Tyskland (1900) 3:28.58 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 3:44.77 2009-04-12 
Dansk Rekord Junior: A6 Junior Drenge (1995) 3:51.80 2012-07-15 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m      Opnået  Status 
  Klub                   











 
Farum Guns  1977    562          4:11.17   
  Farum Svømmeklub                   
  Lars Breum Hansen  1997      31.56  1:04.57      1:04.57   
  Philip Greve  1998      33.08  1:10.31      2:14.88   
  Niels Breum Hansen  1994      28.59  1:02.74      3:17.62   
  Lasse Lykke Nielsen  1995      25.76  53.55      4:11.17   
                     
Mass    530          4:16.01   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
  Karl Zimmerman  1998      32.32  1:07.50      1:07.50   
  Pär Börjeson  1998      33.58  1:12.19      2:19.69   
  Joachim Bratt  1995      26.94  57.24      3:16.93   
  Tor Leander  1999      28.02  59.08      4:16.01   
                     
Sigma Herrer    504          4:20.45   
  Sigma Swim                   
  Jonas Himmelstrup  1995      32.28  1:05.98      1:05.98   
  Andreas Olczyk  1992      33.16  1:13.35      2:19.33   
  Martin Weberg  1994      28.98  1:02.80      3:22.13   
  Andreas Borre Heltborg  1996      27.18  58.32      4:20.45   
                     
Sigma Drenge 1    500          4:21.12   
  Sigma Swim                   
  Magnus Koch Sonnenborg  1997      33.71  1:11.31      1:11.31   
  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996      33.30  1:11.90      2:23.21   
  Mads Christian Sandager  1998      28.67  1:02.68      3:25.89   
  Frederik Dalhøj Paulsen  1998      26.23  55.23      4:21.12   
                     
Ringsted Herrer    483          4:24.08   
  Ringsted Svømme Klub                   
  Gustav Friberg  1997      30.26  1:03.22      1:03.22   
  Jonas B. Sørensen  1993      35.91  1:18.60      2:21.82   
  Claus Hansen  1995      28.12  1:03.51      3:25.33   
  Bjørn Hansen  1998      27.46  58.75      4:24.08   
                     
Farum Guns2  1997    477          4:25.14   
  Farum Svømmeklub                   
  Christian Sejr Aagaard  1998      32.75  1:06.85      1:06.85   
  Daniel Christian  1998      33.15  1:10.76      2:17.61   
  Thomas Bech  1998      31.01  1:05.57      3:23.18   
  Emil Brohus Nielsen  1997      28.70  1:01.96      4:25.14   
                     
Triton Drenge 1    353          4:53.17   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Lukas Gustafson  1999      35.00  1:12.55      1:12.55   
  Mikkel S. Hansen  2000      40.75  1:26.21      2:38.76   
  Johan Joensen  2000      32.06  1:09.91      3:48.67   
  Jakob Schmidt  1999      29.70  1:04.50      4:53.17   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.21.01  Udskriftsdato  06 maj 2013 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:06