Resultat Total - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Farum Cup 2013    Udskriftsdato  06 maj 2013   
  Stævne by  Farum    Udskriftstidspunkt  20:14   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  03 maj 2013         
 
 
Løb 1, 400m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Frederica Pellegrini (1988) 3:59.15 2009-07-26 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Maj Howardsen  1997    727  1:04.18  2:11.58  3:18.53    4:25.89   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Emma Wael  1993    665  1:06.38  2:15.57  3:25.03    4:33.87   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Hanna Cronqvist  1996    652  1:05.92  2:14.78  3:25.40    4:35.73   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Lisa Steen Duus  1997    641  1:08.08  2:19.45  3:30.03    4:37.24   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Sara Fogh Myrup  1997    639  1:08.27  2:20.27  3:30.07    4:37.62   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Erica Sjöholm  1997    623  1:06.52  2:18.44  3:29.83    4:40.01   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Tone Laksafoss Sparre  1996    617  1:07.17  2:18.82  3:30.43    4:40.84   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Stephanie Hansen  1996    609  1:10.06  2:21.55  3:31.92    4:42.05   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Annelouise Dolleris  1995    601  1:09.90  2:22.89  3:34.22    4:43.32   
  Farum Svømmeklub                   
                     
10  Camilla Hansen  1995    582  1:07.78  2:19.80  3:33.47    4:46.41   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
11  Gitte Sørensen Gosvig  1999    578  1:09.69  2:23.85  3:36.78    4:46.97   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
12  Augusta Andersson  1997    578  1:08.74  2:21.31  3:34.43    4:47.09   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
13  Emilie Heick  1999    573  1:08.92  2:23.24  3:36.73    4:47.77   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
14  Anne Sofie Nielsen  1999    565  1:10.61  2:24.03  3:36.96    4:49.24   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
15  Nanna Drewsen  1998    561  1:08.43  2:22.26  3:35.88    4:49.87   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
16  Maria Bastiansen  1995    561  1:09.02  2:22.29  3:36.03    4:49.89   
  Farum Svømmeklub                   
                     
17  Emily Gantriis  1999    536  1:09.06  2:23.95  3:39.73    4:54.29   
  Farum Svømmeklub                   
                     
18  Rikke Henningsen  1997    532  1:10.82  2:26.48  3:40.64    4:55.10   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
19  Rikke Munkholm  1998    531  1:09.72  2:25.54  3:40.77    4:55.26   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
20  Cecilie Forsberg Adolfsen  1998    525  1:09.89  2:24.56  3:40.33    4:56.36   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
21  Marta Qvirist  1998    524  1:10.34  2:25.16  3:41.42    4:56.46   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
22  Marie-Louise Stentved  2000    522  1:06.64  2:21.40  3:39.37    4:56.92   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
23  Freja Gram  1999    513  1:11.58  2:27.42  3:43.82    4:58.73   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
24  Anne Sofie Gadfelt  1999    509  1:11.06  2:26.80  3:43.16    4:59.34   
  Farum Svømmeklub                   
                     
25  Cecilie Jørgensen  1998    507  1:09.91  2:25.92  3:42.76    4:59.90   
  Farum Svømmeklub                   
                     
26  Victoria Bierre  2000    506  1:10.30  2:26.47  3:43.39    5:00.07   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
27  Nanna Sonne  1999    476  1:12.24  2:30.47  3:48.40    5:06.11   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
28  Emilie Buurgaard Westh  1999    469  1:13.57  2:32.16  3:50.30    5:07.73   
  Farum Svømmeklub                   
                     
29  Helena Berg Wenk  2000    465  1:13.29  2:33.54  3:53.30    5:08.55   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
30  Katrine Stampe  2000    459  1:13.99  2:32.61  3:52.05    5:09.82   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
31  Rikke Knudsen  1998    456  1:12.55  2:32.88  3:53.41    5:10.67   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
32  Josephine G. Lauridsen  2001    454  1:13.22  2:33.69  3:53.77    5:10.97   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
33  Alberte Mantzius Heerwage  1999    439  1:15.24  2:36.24  3:57.07    5:14.55   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
34  Amanda Egerod Lund  2000    436  1:13.86  2:33.83  3:55.31    5:15.18   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
35  Nicoline Clement  1999    435  1:14.13  2:35.03  3:55.80    5:15.47   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
36  Simone Jørgensen  1999    415  1:14.90  2:36.89  3:59.88    5:20.57   
  Farum Svømmeklub                   
                     
37  Katharina Nekhorochko  2000    408  1:16.85  2:39.53  4:02.00    5:22.20   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
38  Katrine Tetzschner Madsen  2000    408  1:15.40  2:38.60  4:02.16    5:22.40   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
39  Kathrine Pii Frederiksen  2000    400  1:18.98  2:41.75  4:03.63    5:24.39   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
40  Caroline Steffensen  2000    399  1:17.85  2:41.00  4:04.05    5:24.82   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
41  Sarah Sejr Aagaard  2000    385  1:18.63  2:41.61  4:05.49    5:28.57   
  Farum Svømmeklub                   
                     
42  Lea Søgaard  1998    356  1:17.24  2:42.57  4:10.63    5:37.40   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Lærke Wilhelmsen  1996              DNS   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Marina Heller Hansen  1994              DNS   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Nicoline M. Riisberg  1997              DNS   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
 
Løb 2, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Pál Joensen  1990    809  57.19  1:56.54  2:56.15    3:56.10   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
Martin Nielsen  1996    622  1:01.77  2:06.14  3:12.48    4:17.73   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
Magnus Sloth Poulsen  1995    620  1:03.72  2:10.55  3:15.45    4:17.97   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Jens Saugmann  1996    616  1:01.82  2:07.49  3:14.17    4:18.55   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Victor Drevskich  1996    595  1:01.59  2:08.75  3:16.12    4:21.51   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Cebastian Christensen  1998    591  1:01.81  2:07.92  3:15.82    4:22.10   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Anton Olsen  1998    572  1:00.69  2:09.48  3:18.39    4:25.06   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Andreas Borre Heltborg  1996    564  1:02.49  2:10.32  3:18.20    4:26.25   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
William Matras  1998    560  1:02.65  2:11.20  3:19.08    4:26.97   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
10  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996    556  1:03.29  2:11.56  3:20.42    4:27.63   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
11  Jacob Weberg  1997    538  1:04.12  2:13.35  3:21.96    4:30.49   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
12  Alexander Skov Andersen  1993    533  1:02.32  2:10.91  3:20.43    4:31.26   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
13  Jonas Gram-Lange  1999    527  1:06.88  2:16.10  3:25.90    4:32.34   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
14  Anton Borring Andersen  1999    524  1:05.14  2:15.57  3:25.10    4:32.80   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
15  Kasper Sveistrup Holck  1996    508  1:04.05  2:13.95  3:24.82    4:35.77   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
16  Tor Leander  1999    506  1:05.33  2:16.04  3:26.37    4:36.03   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
17  Christian Sejr Aagaard  1998    505  1:05.22  2:16.24  3:27.92    4:36.31   
  Farum Svømmeklub                   
                     
17  Magnus Koch Sonnenborg  1997    505  1:05.47  2:16.36  3:26.54    4:36.31   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
19  Jonas Hansen  1996    489  1:05.80  2:16.83  3:28.91    4:39.21   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
20  Marius Rasmussen  1999    487  1:08.26  2:19.31  3:30.53    4:39.60   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
21  Axel Lloyd  1999    471  1:06.93  2:18.99  3:31.87    4:42.66   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
22  Mads Jørner  1998    468  1:06.69  2:20.61  3:32.76    4:43.26   
  Farum Svømmeklub                   
                     
23  Jonas Hyllested  1999    468  1:06.35  2:17.90  3:30.84    4:43.41   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
24  Tobias M. Jensen  1996    461  1:05.68  2:18.39  3:32.35    4:44.87   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
25  Nikolaj Urfeldt  1997    459  1:09.28  2:22.05  3:34.45    4:45.28   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
26  Thomas Bech  1998    452  1:11.21  2:26.04  3:40.21    4:46.69   
  Farum Svømmeklub                   
                     
27  Benjamin S. Tollundgaard  1996    451  1:06.53  2:18.25  3:32.39    4:46.96   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
28  Matthias Spring Granhøj  1999    443  1:08.11  2:22.90  3:36.96    4:48.58   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
29  Emil Engels Henriksen  1999    441  1:08.15  2:24.33  3:37.08    4:49.07   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
30  Anders Juul Rasmussen  1997    440  1:07.63  2:20.79  3:35.81    4:49.19   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
31  Tobias Andersen  1998    440  1:44.92  3:00.72  4:14.09    4:49.32   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
32  Oscar Thris Hansen  1997    436  1:06.89  2:20.12  3:35.42    4:50.04   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
33  Asbjørn Laksafoss Sparre  1998    434  1:08.77  2:23.48  3:38.57    4:50.50   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
34  Jakob Magnusson  1998    401  1:12.52        4:58.34   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
35  Johan Joensen  2000    399  1:12.02  2:28.70  3:45.31    4:58.83   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
36  Mads Keis Jepsen  1998    395  1:10.25  2:27.06  3:43.20    4:59.93   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
37  Kasper Jeppsson  1999    385  1:49.08  3:06.68  4:24.58    5:02.39   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
38  Jakob Schmidt  1999    376  1:09.05  2:27.35  3:46.19    5:04.77   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
39  Tobias Stavngaard  2000    356  1:13.44  2:31.72  3:51.19    5:10.34   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
40  Anders Nielsen  2001    351  1:14.29  2:33.78  3:53.85    5:11.77   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
41  Sebastian Mikkelsen  1998    351  1:48.80  3:07.59  4:30.29    5:11.94   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
42  Magnus Grundesen  1998    349  1:14.05  2:33.59  3:53.11    5:12.39   
  Farum Svømmeklub                   
                     
43  Lukas Gustafson  1999    346  1:53.12  3:15.07  4:35.50    5:13.41   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
44  Mads Thorenfeldt Poulsen  1999    343  1:56.04  3:17.15  4:37.48    5:14.18   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
45  Mads Skøde Hansen  1999    331  1:13.03  2:34.77  3:56.81    5:18.04   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
46  Mads Jensen  2001    327  1:56.87  3:19.44  4:40.45    5:19.22   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
47  Daniel Berg Wenk  2000    323  1:16.99  2:38.75  4:00.65    5:20.44   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
48  Andreas Gram Peters  2001    316  1:17.76  2:40.73  4:02.42    5:22.87   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
49  Niels Paulli Sparholt  2000    312  1:14.08  2:38.45  4:02.18    5:24.25   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
50  Sebastian Olsen Johansen  1997    284  1:19.04  2:45.43  4:11.21    5:34.70   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
51  Alexander Søgaard  2002    224  1:24.23  2:57.59  4:29.52    6:02.04   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Jonas Himmelstrup  1995              DNS   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Lasse Kriegel Skovrup  1998              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Yuliya Efimova (1992) 30.09 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 31.03 2013-01-20 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Linda Fagermar  1989    643          34.51   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Signe Nielsen  1998    611          35.11   
  Ringsted Svømme Klub                   
Freydis Magnusdottir  1995    596          35.41   
  Ringsted Svømme Klub                   
Sara Krog Christoffersen  1996    594          35.44   
  Sigma Swim Birkerød                   
Anna Boutrup  1998    543          36.51   
  Sigma Swim Birkerød                   
Anne-Sofie Lindblad  1997    532          36.77   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Yuliya Efimova (1992) 30.09 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 31.03 2013-01-20 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Linda Fagermar  1989    621          34.92   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Sara Krog Christoffersen  1996    610          35.13   
  Sigma Swim Birkerød                   
Signe Nielsen  1998    601          35.31   
  Ringsted Svømme Klub                   
Freydis Magnusdottir  1995    599          35.34   
  Ringsted Svømme Klub                   
Anna Boutrup  1998    568          35.97   
  Sigma Swim Birkerød                   
Anne-Sofie Lindblad  1997    567          35.99   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
Freja Englund  1997    548          36.41   
  Hillerød Svømmeklub                   
Katrine B. Hansen  1999    539          36.61  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Mie Refn  1993    536          36.67   
  Farum Svømmeklub                   
10  Katarina Vogel  1997    525          36.93   
  Sigma Swim Allerød                   
11  Kirstine Andersen  1997    474          38.20   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
12  Louise Sørensen Gosvig  1997    470          38.31   
  Sigma Swim Allerød                   
13  Sofie Strandby  1999    437          39.26   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
14  Karina Sørensen  1995    404          40.28   
  Ringsted Svømme Klub                   
15  Line Refsgaard  2000    403          40.33   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
16  Amanda Carlé  1996    391          40.74   
  Ringsted Svømme Klub                   
17  Alberte R. Jakobsen  2001    370          41.48   
  Glostrup Svømme Klub                   
18  Mille Hesselgren Ikov  2000    366          41.66   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
19  Amalie Frederiksen  2001    352          42.19   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
20  Susanne Rübner-Petersen  1994    342          42.60   
  Svømmeklubben Syd                   
21  Alberte Mantzius Heerwage  1999    313          43.85   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
22  Line Pedersen  2001    306          44.18   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
23  Louise Jørgensen  1995    285          45.25   
  Helsinge Skytte & IF                   
24  Laura Rosenørn Sandell  2000    282          45.42   
  Farum Svømmeklub                   
25  Caroline Bengtsson  2000    276          45.75   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
26  Amalie V. Sørensen  2002    272          45.97   
  Glostrup Svømme Klub                   
27  Katrine Dickow  1999    263          46.46   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
28  Frida Munch Jørgensen  1999    256          46.91   
  Nakskov Svømme Klub                   
29  Carolina Sahl Rasmussen  2001    252          47.12   
  Farum Svømmeklub                   
30  Emma Fie Holck Sørensen  1999    252          47.15   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
31  Maria Louise Ryle  2000    237          48.09   
  Helsinge Skytte & IF                   
32  Emilia Sol Gudmundsdottir  2002    232          48.47   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
33  Camilla Husegaard  2002    220          49.33   
  Farum Svømmeklub                   
34  Stine Saaby Schmidt  2002    220          49.35   
  Farum Svømmeklub                   
35  Katharina N Møller  2001    210          50.08   
  Glostrup Svømme Klub                   
36  Sophia Lindegaard  2001    207          50.34   
  Nakskov Svømme Klub                   
37  Johanne Overgaard Pederse  1999    204          50.55   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
38  Lavanya Michaelsen  2000    199          50.96   
  Farum Svømmeklub                   
39  Ida Sund  2000    198          51.08   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
40  Amalie Kruse Enemærke  2003    187          52.05   
  Glostrup Svømme Klub                   
41  Aparjita Michaelsen  2001    183          52.43   
  Farum Svømmeklub                   
42  Victoria F. Mikkelsen  2001    165          54.30   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
43  Mia Krüger  2002    161          54.69   
  Farum Svømmeklub                   
44  Sara Pedersen  2003    92          1:05.96   
  Farum Svømmeklub                   
Emma Eistrup Crow  2002              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
Marie Emilie Belmadani  2000              DNS   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Nicoline Toth Nielsen  2000              DNS   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
Kamille Jeppesen  2001              DSQ  ej samtidig berøring 
  Herlufsholm Svømmeklub                   
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Hendrik Feldwehr (1986) 26.83 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Niklas Hedegaard (1990) 28.72 2012-03-24 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.73 2012-07-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mathias Andersen  1991    662          30.59   
  Hillerød Svømmeklub                   
Philip Greve  1998    599          31.63   
  Farum Svømmeklub                   
Luke Postema  1995    551          32.52   
  Sjöbo Simsällskap                   
Benjamin S. Tollundgaard  1996    527          33.01   
  Swim Team Tåstrup                   
Andreas Olczyk  1992    505          33.49   
  Sigma Swim Allerød                   
Martin Jungersen  1997    496          33.69   
  Svømmeklubben MK 31                   
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Hendrik Feldwehr (1986) 26.83 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Niklas Hedegaard (1990) 28.72 2012-03-24 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.73 2012-07-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mathias Andersen  1991    703          29.99   
  Hillerød Svømmeklub                   
Philip Greve  1998    585          31.88   
  Farum Svømmeklub                   
Benjamin S. Tollundgaard  1996    558          32.39   
  Swim Team Tåstrup                   
Luke Postema  1995    558          32.39   
  Sjöbo Simsällskap                   
Andreas Olczyk  1992    516          33.23   
  Sigma Swim Allerød                   
Martin Jungersen  1997    510          33.38   
  Svømmeklubben MK 31                   
Pär Börjeson  1998    502          33.55   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Stefan Blidarevic  1996    468          34.33   
  Hillerød Svømmeklub                   
Magnus Carstensen  1999    410          35.89   
  Ringsted Svømme Klub                   
10  Sebastian Mikkelsen  1998    370          37.13   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
11  William Matras  1998    365          37.31   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
12  Joachim Frimann  1997    358          37.53   
  Helsinge Skytte & IF                   
13  Frederik J. Neldeberg  2000    353          37.72   
  Helsinge Skytte & IF                   
14  Marco Brander  1996    326          38.73   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
15  Jakob Deleuran  1998    322          38.90   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
16  Andreas Nielsen  1994    317          39.11   
  Ringsted Svømme Klub                   
17  Jonas Gjesse Jørgensen  1998    314          39.20   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
18  Tobias M. Jensen  1996    299          39.87   
  Helsinge Skytte & IF                   
19  Peter Forsberg  1997    297          39.97   
  Helsinge Skytte & IF                   
20  Martin Szokody  1999    251          42.27   
  Ringsted Svømme Klub                   
21  Anders Christian Damgaard  2000    250          42.29   
  Farum Svømmeklub                   
22  Mads Lünell Bruhn  1998    243          42.73   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
23  Mikkel Christoffer Hansen  2000    222          44.01   
  Svømmeklubben Syd                   
24  Jakob Forsberg  2000    220          44.15   
  Helsinge Skytte & IF                   
25  Nicolai Yuon Hansen  2000    208          45.00   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
26  Malthe Letting  2001    199          45.66   
  Farum Svømmeklub                   
27  Daniel Schwartzbach  1999    173          47.81   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
28  Gustav Nissen  2001    162          48.90   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
29  Christian Ong Hansen  2001    142          51.04   
  Farum Svømmeklub                   
30  Jens Gustav Nielson  1999    139          51.47   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
31  William Dickow  2002    130          52.53   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
32  Oskar Skov Grell  2002    127          53.04   
  Glostrup Svømme Klub                   
33  Frederik Emil Bækgaard  2002    124          53.39   
  Glostrup Svømme Klub                   
34  Simon Als-Nielsen  2003    99          57.49   
  Farum Svømmeklub                   
35  Jeppe Wagner  2003    93          58.67   
  Glostrup Svømme Klub                   
36  Alens Daugelis  2002    86          1:00.38   
  Farum Svømmeklub                   
37  Viktor Nysøe Rehling  2001    67          1:05.58   
  Farum Svømmeklub                   
38  Elias Tsoskunoglu  2004    45          1:14.50   
  Svømmeklubben MK 31                   
Lasse Søndergaard  2001              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
Rasmus Haugaard  2002              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
Anton Juncker Neldeberg  1998              DSQ  tyvstart 
  Helsinge Skytte & IF                   
Gustav Caleb  2002              DSQ  ej to hænder 
  Farum Svømmeklub                   
 
Løb 5, 50m Butterfly Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.69 2010-08-10 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Caroline Erichsen  1998    667          28.69   
  Sigma Swim Birkerød                   
Mie Refn  1993    662          28.76   
  Farum Svømmeklub                   
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    629          29.25   
  Sigma Swim Allerød                   
Tove Andersson  1995    616          29.45   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Julie Schmidt  1995    588          29.91   
  Sigma Swim Allerød                   
Kirstine Andersen  1997              DNS   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
 
Løb 5, 50m Butterfly Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.69 2010-08-10 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Caroline Erichsen  1998    672          28.62   
  Sigma Swim Birkerød                   
Mie Refn  1993    654          28.87   
  Farum Svømmeklub                   
Karina Sørensen Gosvig  1996    641          29.07  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    623          29.35   
  Sigma Swim Allerød                   
Tove Andersson  1995    620          29.40   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Julie Schmidt  1995    607          29.60   
  Sigma Swim Allerød                   
Kirstine Andersen  1997    558          30.44   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
Hanna Cronqvist  1996    531          30.95   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Simone Kronborg Riis  1997    524          31.08   
  Hillerød Svømmeklub                   
10  Josefine Johnsson  1996    522          31.12   
  Trelleborgs Simsällskap                   
11  Isabella Wedel Hansen  1996    520          31.16   
  Hillerød Svømmeklub                   
12  Amanda Magnusson  1999    516          31.24   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
13  Julia Lisakowski  1994    508          31.40   
  Svømmeklubben MK 31                   
14  Karoline Olander Hansen  1994    498          31.61   
  Ringsted Svømme Klub                   
15  Ida Petersen  1998    496          31.65   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
16  Freja Gram  1999    494          31.70   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
17  Signe Nielsen  1998    493          31.73   
  Ringsted Svømme Klub                   
18  Maria Madsen  1995    487          31.86   
  Svømmeklubben MK 31                   
19  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    468          32.28   
  Sigma Swim Allerød                   
20  Therese Svensson  1991    467          32.31   
  Sjöbo Simsällskap                   
21  Gitte Sørensen Gosvig  1999    466          32.33   
  Sigma Swim Allerød                   
22  Marie-Louise Stentved  2000    464          32.37   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
23  Julie Lamberth  1996    461          32.44   
  Hillerød Svømmeklub                   
24  Serina P. Snellman Floris  1995    452          32.66   
  Helsinge Skytte & IF                   
25  Augusta Andersson  1997    445          32.82   
  Sjöbo Simsällskap                   
26  Emilie Steffensen  1997    437          33.02   
  Ringsted Svømme Klub                   
27  Anne-Sofie Lindblad  1997    431          33.18   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
27  Nanna Sonne  1999    431          33.18   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
29  Emilie Buurgaard Westh  1999    430          33.20   
  Farum Svømmeklub                   
30  Rikke Mundt Lohse  1996    419          33.50   
  Hillerød Svømmeklub                   
31  Linda Fagermar  1989    417          33.54   
  Trelleborgs Simsällskap                   
32  Mia Ishøj Nielsen  2000    410          33.74   
  Farum Svømmeklub                   
33  Rebecca Börjesson  1999    408          33.78   
  Sjöbo Simsällskap                   
34  Karina Sørensen  1995    394          34.19   
  Ringsted Svømme Klub                   
35  Matilda Sandberg  1997    384          34.48   
  Trelleborgs Simsällskap                   
36  Amanda Carlé  1996    382          34.55   
  Ringsted Svømme Klub                   
37  Rikke Knudsen  1998    381          34.58   
  Svømmeklubben MK 31                   
38  Camilla Hansen  1995    376          34.71   
  Svømmeklubben Syd                   
39  Katharina Nekhorochko  2000    365          35.06   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
40  Helena Berg Wenk  2000    365          35.07   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
41  Sofia Sjöberg  1997    356          35.35   
  Trelleborgs Simsällskap                   
42  Iben Jeppesen  2000    335          36.08   
  Helsinge Skytte & IF                   
43  Annabelle Grønbech Ladik  1997    332          36.18   
  Ringsted Svømme Klub                   
44  Saga Hjartardottir  1996    317          36.76   
  Svømmeklubben MK 31                   
45  Maria Buch  1999    310          37.03   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
46  Karla Sejling  2001    266          38.95   
  Ringsted Svømme Klub                   
47  Signe Brandt  2001    242          40.21   
  Glostrup Svømme Klub                   
48  Simone Thorsen  1998    239          40.38   
  Svømmeklubben Syd                   
49  Line Refsgaard  2000    217          41.68   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
50  Stine Saaby Schmidt  2002    214          41.89   
  Farum Svømmeklub                   
51  Amalie V. Sørensen  2002    204          42.57   
  Glostrup Svømme Klub                   
52  Marie Müller  2000    198          42.98   
  Svømmeklubben Syd                   
53  Mia Krüger  2002    194          43.27   
  Farum Svømmeklub                   
54  Ida T Mose  2002    182          44.16   
  Glostrup Svømme Klub                   
55  Nicole Vaabengaard  2002    167          45.46   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
56  Laura Rosenørn Sandell  2000    165          45.70   
  Farum Svømmeklub                   
57  Katharina N Møller  2001    152          46.93   
  Glostrup Svømme Klub                   
58  Aparjita Michaelsen  2001    150          47.11   
  Farum Svømmeklub                   
59  Emilia Sol Gudmundsdottir  2002    142          48.05   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
60  Lavanya Michaelsen  2000    124          50.19   
  Farum Svømmeklub                   
61  Kamille Jeppesen  2001    109          52.34   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
62  Camilla Husegaard  2002    104          53.23   
  Farum Svømmeklub                   
63  Katrine S. Frederiksen  2002    65          1:02.17   
  Helsinge Skytte & IF                   
64  Emma Sahl Rasmussen  2004    64          1:02.47   
  Farum Svømmeklub                   
Ditte Friis  1999              DNS   
  Sigma Swim Birkerød                   
Emma Eistrup Crow  2002              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
Katrine Tetzschner Madsen  2000              DSQ  tyvstart 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
Liva Søby  2004              DSQ  brystben 
  Svømmeklubben MK 31                   
Sara Pedersen  2003              DSQ  asynkrom arme 
  Farum Svømmeklub                   
 
Løb 6, 50m Butterfly Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Rafael Muñoz (1988) 22.43 2009-04-05 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.29 2003-06-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Joachim Bratt  1995    626          26.22   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Patrick Højbøge  1992    581          26.88   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Claus Hansen  1995    567          27.09   
  Ringsted Svømme Klub                   
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    561          27.19   
  Sigma Swim Birkerød                   
Lasse Lykke Nielsen  1995    560          27.20   
  Farum Svømmeklub                   
Anton Olsen  1998    533          27.66   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
 
Løb 6, 50m Butterfly Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Rafael Muñoz (1988) 22.43 2009-04-05 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.29 2003-06-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Joachim Bratt  1995    608          26.47   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Claus Hansen  1995    568          27.08   
  Ringsted Svømme Klub                   
Lasse Lykke Nielsen  1995    562          27.18   
  Farum Svømmeklub                   
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    546          27.44   
  Sigma Swim Birkerød                   
Patrick Højbøge  1992    540          27.54   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Anton Olsen  1998    529          27.73   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
Daniel Christian  1998    516          27.95   
  Farum Svømmeklub                   
Jens Saugmann  1996    515          27.98   
  Svømmeklubben Syd                   
Mads Christian Sandager  1998    511          28.04   
  Sigma Swim Birkerød                   
10  Niels Breum Hansen  1994    501          28.23   
  Farum Svømmeklub                   
11  Lars Breum Hansen  1997    500          28.25   
  Farum Svømmeklub                   
12  Martin Weberg  1994    496          28.32   
  Sigma Swim Allerød                   
13  Bjørn Hansen  1998    490          28.45   
  Ringsted Svømme Klub                   
14  Nicolai Løwenstein  1997    486          28.51   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
15  Jonathan Müller  1997    479          28.65   
  Svømmeklubben Syd                   
16  Benjamin S. Tollundgaard  1996    477          28.70  Deltager ikke i finalen 
  Swim Team Tåstrup                   
17  Alexander Skov Andersen  1993    476          28.71  Deltager ikke i finalen 
  Swim Team Tåstrup                   
18  Victor Drevskich  1996    472          28.79   
  Svømmeklubben MK 31                   
19  Victor Lloyd  1996    470          28.84   
  Trelleborgs Simsällskap                   
20  Mads Steen Petersen  1997    452          29.22   
  Helsinge Skytte & IF                   
21  Magnus Carstensen  1999    449          29.29   
  Ringsted Svømme Klub                   
22  Christian Sejr Aagaard  1998    443          29.42   
  Farum Svømmeklub                   
23  Philip Greve  1998    430          29.70   
  Farum Svømmeklub                   
24  Johannes E. Mariegaard  1997    430          29.71  Deltager ikke i finalen 
  Swim Team Tåstrup                   
25  Tobias Laffrenzen  1995    424          29.84   
  Trelleborgs Simsällskap                   
26  Emil Christensen  1996    409          30.21   
  Hillerød Svømmeklub                   
27  Jonas B. Sørensen  1993    387          30.76   
  Ringsted Svømme Klub                   
28  Oliver Christiansen  1999    370          31.22   
  Helsinge Skytte & IF                   
29  Marius Rasmussen  1999    363          31.44   
  Svømmeklubben Syd                   
30  Johan Joensen  2000    361          31.48   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
31  Jakob Schmidt  1999    356          31.63   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
32  Mathias Lund Jensen  1997    314          32.99   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
33  Jakob Magnusson  1998    304          33.35   
  Ringsted Svømme Klub                   
34  Victor Grandjean  2001    300          33.48   
  Ringsted Svømme Klub                   
35  Jacob Friland  1999    297          33.61   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
36  Simon Tufvesson  1999    293          33.77   
  Sjöbo Simsällskap                   
37  Sebastian Mikkelsen  1998    265          34.92   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
38  Martin Szokody  1999    251          35.53   
  Ringsted Svømme Klub                   
39  Daniel Berg Wenk  2000    247          35.72   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
40  Mads Jensen  2001    238          36.15   
  Ringsted Svømme Klub                   
41  Magnus Frederiksen  1997    225          36.84   
  Svømmeklubben Syd                   
42  Laurits Kenskov  2001    213          37.55   
  Glostrup Svømme Klub                   
43  Tobias Dan Hansen  2002    210          37.70   
  Glostrup Svømme Klub                   
44  Anders Nielsen  2001    207          37.87   
  Ringsted Svømme Klub                   
45  Christian Ong Hansen  2001    189          39.08   
  Farum Svømmeklub                   
46  Daniel Schytte  2000    181          39.61   
  Ringsted Svømme Klub                   
47  Daniel Dyrved  2000    174          40.16   
  Glostrup Svømme Klub                   
48  Thomas Langvad  2002    153          41.93   
  Glostrup Svømme Klub                   
49  Anders Christian Damgaard  2000    147          42.47   
  Farum Svømmeklub                   
50  Oliver Lystlund  2003    140          43.12   
  Glostrup Svømme Klub                   
51  Frederik Emil Bækgaard  2002    101          48.11   
  Glostrup Svømme Klub                   
52  Viktor Nysøe Rehling  2001    94          49.29   
  Farum Svømmeklub                   
53  Mathias Aner  2001    87          50.50   
  Svømmeklubben Syd                   
54  Alens Daugelis  2002    79          52.21   
  Farum Svømmeklub                   
55  Simon Als-Nielsen  2003    34          1:08.61   
  Farum Svømmeklub                   
Andreas Nielsen  1994              DNS   
  Ringsted Svømme Klub                   
Lasse Søndergaard  2001              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
Rasmus Haugaard  2002              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
Tom Postema  1994              DNS   
  Sjöbo Simsällskap                   
Gustav Caleb  2002              DSQ  crawl arme ev sta 
  Farum Svømmeklub                   
Robert Groth  2003              DSQ  asynkrone arme 
  Svømmeklubben MK 31                   
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Tove Andersson  1995    648          31.26   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Cecilie Høgskilde  1999    612          31.86   
  Sigma Swim Birkerød                   
Erica Sjöholm  1997    551          32.99   
  Sjöbo Simsällskap                   
Karina Sørensen  1995    523          33.58   
  Ringsted Svømme Klub                   
Tanja Lylloff  1998    516          33.73   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Sarah Mariner  1998    503          34.01   
  Svømmeklubben MK 31                   
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Tove Andersson  1995    613          31.85   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Cecilie Høgskilde  1999    596          32.15   
  Sigma Swim Birkerød                   
Victoria Bierre  2000    565          32.73  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Tanja Lylloff  1998    534          33.34   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Erica Sjöholm  1997    529          33.44   
  Sjöbo Simsällskap                   
Sarah Mariner  1998    510          33.86   
  Svømmeklubben MK 31                   
Karina Sørensen  1995    491          34.28   
  Ringsted Svømme Klub                   
Nanna Drewsen  1998    465          34.91   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
Isabella Wedel Hansen  1996    457          35.13   
  Hillerød Svømmeklub                   
10  Cecilie Jørgensen  1998    455          35.16   
  Farum Svømmeklub                   
11  Anne-Sofie Lindblad  1997    441          35.53   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
12  Mia Ishøj Nielsen  2000    417          36.22   
  Farum Svømmeklub                   
13  Mille Hesselgren Ikov  2000    412          36.35   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
14  Emilie Steffensen  1997    407          36.50   
  Ringsted Svømme Klub                   
15  Ida Enehov  1999    402          36.64   
  Trelleborgs Simsällskap                   
16  Helena Marmetschke  1997    389          37.05   
  Svømmeklubben MK 31                   
17  Celina Langtoft  1999    387          37.11   
  Ringsted Svømme Klub                   
18  Ida Bzorek  1997    357          38.14   
  Svømmeklubben Syd                   
19  Rikke Henningsen  1997    353          38.27   
  Svømmeklubben Syd                   
20  Lærke Rasmussen  1997    347          38.49   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
21  Simone Jørgensen  1999    343          38.63   
  Farum Svømmeklub                   
22  Emma Fie Holck Sørensen  1999    315          39.74   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
23  Stine Saaby Schmidt  2002    302          40.33   
  Farum Svømmeklub                   
24  Caroline Steffensen  2000    301          40.36   
  Ringsted Svømme Klub                   
25  Karen Mørch  1998    291          40.80   
  Svømmeklubben MK 31                   
26  Alice Gantriis  2000    264          42.16   
  Helsinge Skytte & IF                   
27  Julia Schubert  1997    255          42.63   
  Trelleborgs Simsällskap                   
28  Katrine Dickow  1999    245          43.19   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
29  Karla Sejling  2001    244          43.27   
  Ringsted Svømme Klub                   
30  Ida Sund  2000    239          43.60   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
31  Laura Rosenørn Sandell  2000    236          43.74   
  Farum Svømmeklub                   
32  Zoe Henningsen  2001    236          43.77   
  Svømmeklubben Syd                   
33  Julie Pagh Pedersen  1998    220          44.78   
  Nakskov Svømme Klub                   
34  Johanne Overgaard Pederse  1999    214          45.21   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
35  Ida T Mose  2002    210          45.52   
  Glostrup Svømme Klub                   
36  Emilia Sol Gudmundsdottir  2002    209          45.53   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
37  Frida Munch Jørgensen  1999    207          45.68   
  Nakskov Svømme Klub                   
38  Aparjita Michaelsen  2001    206          45.80   
  Farum Svømmeklub                   
39  Mia Krüger  2002    203          45.99   
  Farum Svømmeklub                   
40  Lavanya Michaelsen  2000    187          47.31   
  Farum Svømmeklub                   
41  Amalie Kruse Enemærke  2003    170          48.79   
  Glostrup Svømme Klub                   
42  Silke Friis Christiansen  2000    169          48.90   
  Svømmeklubben Syd                   
43  Camilla Husegaard  2002    167          49.13   
  Farum Svømmeklub                   
44  Victoria F. Mikkelsen  2001    166          49.14   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
45  Emma Sahl Rasmussen  2004    126          53.88   
  Farum Svømmeklub                   
46  Sara Pedersen  2003    112          56.01   
  Farum Svømmeklub                   
47  Emma Thorsen  2004    111          56.19   
  Svømmeklubben MK 31                   
Alma Rose Bay Nielsen  2004              DNS   
  Svømmeklubben MK 31                   
Amalie L. Madsen  2000              DNS   
  Nakskov Svømme Klub                   
Emma Eistrup Crow  2002              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
Marie Emilie Belmadani  2000              DNS   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Liam Tancock (1985) 24.04 2008-08-02 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Gustav Friberg  1997    602          28.46   
  Ringsted Svømme Klub                   
Andreas Gerlach  1995    577          28.87   
  Hillerød Svømmeklub                   
Philip Greve  1998    490          30.48   
  Farum Svømmeklub                   
William Matras  1998    479          30.72   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
Patrick Højbøge  1992    475          30.79   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Maxemillian Pedersen  1996              DNS   
  Sigma Swim Allerød                   
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Liam Tancock (1985) 24.04 2008-08-02 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Gustav Friberg  1997    605          28.41   
  Ringsted Svømme Klub                   
Andreas Gerlach  1995    603          28.45   
  Hillerød Svømmeklub                   
Magnus Sloth Poulsen  1995    559          29.18  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben MK 31                   
Maxemillian Pedersen  1996    496          30.36   
  Sigma Swim Allerød                   
William Matras  1998    491          30.46   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
Philip Greve  1998    485          30.58   
  Farum Svømmeklub                   
Patrick Højbøge  1992    460          31.13   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Karl Zimmerman  1998    455          31.24   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Victor Lloyd  1996    454          31.26   
  Trelleborgs Simsällskap                   
10  Andreas Nielsen  1994    396          32.73   
  Ringsted Svømme Klub                   
10  Mads Jørner  1998    396          32.73   
  Farum Svømmeklub                   
12  Mads Steen Petersen  1997    380          33.18   
  Helsinge Skytte & IF                   
13  Jonas Gram-Lange  1999    373          33.39   
  Svømmeklubben Syd                   
14  Thomas Bech  1998    365          33.61   
  Farum Svømmeklub                   
15  Oscar Thris Hansen  1997    360          33.79   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
16  Jonas Hyllested  1999    359          33.81   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
17  Matthias Spring Granhøj  1999    330          34.78   
  Helsinge Skytte & IF                   
18  Morten Jung Westermann  1993    329          34.82   
  Helsinge Skytte & IF                   
19  Filip Bækgaard  2000    327          34.86   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
20  Johan Joensen  2000    312          35.42   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
21  Emil Johansen  2000    310          35.52   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
22  Malthe Letting  2001    304          35.73   
  Farum Svømmeklub                   
23  Felix Linné-Westman  1999    284          36.57   
  Trelleborgs Simsällskap                   
24  Nicolai Yuon Hansen  2000    256          37.84   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
25  Jakob Magnusson  1998    254          37.95   
  Ringsted Svømme Klub                   
26  Laurits Kenskov  2001    250          38.14   
  Glostrup Svømme Klub                   
27  Daniel Berg Wenk  2000    237          38.83   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
28  Jonas Gjesse Jørgensen  1998    236          38.90   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
29  Nicolai Pagh Petersen  2002    207          40.62   
  Nakskov Svømme Klub                   
30  Andreas Gram Peters  2001    205          40.75   
  Helsinge Skytte & IF                   
31  Sebastian Olsen Johansen  1997    204          40.83   
  Svømmeklubben Syd                   
32  Jens Gustav Nielson  1999    201          40.99   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
33  Magnus Frederiksen  1997    186          42.09   
  Svømmeklubben Syd                   
34  Anders Christian Damgaard  2000    173          43.13   
  Farum Svømmeklub                   
35  Tobias Dan Hansen  2002    171          43.30   
  Glostrup Svømme Klub                   
36  Viktor Nysøe Rehling  2001    161          44.10   
  Farum Svømmeklub                   
37  Gustav Nissen  2001    151          45.14   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
38  Scott Steenberg  2000    150          45.16   
  Farum Svømmeklub                   
39  Mikkel Christoffer Hansen  2000    149          45.34   
  Svømmeklubben Syd                   
40  Oliver Lystlund  2003    143          45.90   
  Glostrup Svømme Klub                   
41  Johannes K. Larsen  2002    135          46.76   
  Farum Svømmeklub                   
42  Daniel Schwartzbach  1999    131          47.31   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
43  Carl Magnus Krievs  2002    129          47.56   
  Glostrup Svømme Klub                   
44  Gustav Caleb  2002    125          48.03   
  Farum Svømmeklub                   
45  Alens Daugelis  2002    124          48.19   
  Farum Svømmeklub                   
46  Mikkel Hemmingsen  2002    119          48.84   
  Glostrup Svømme Klub                   
47  Jeppe Wagner  2003    108          50.41   
  Glostrup Svømme Klub                   
48  Rumle Strunge Nielsen  2003    86          54.27   
  Glostrup Svømme Klub                   
49  Simon Als-Nielsen  2003    75          56.82   
  Farum Svømmeklub                   
Lasse Søndergaard  2001              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
Rasmus Haugaard  2002              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
Tom Postema  1994              DNS   
  Sjöbo Simsällskap                   
Victor N Andersen  2000              DSQ  tyvstart 
  Glostrup Svømme Klub                   
 
Løb 9, 50m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.61 2011-07-30 
Dansk Rekord Junior: Julie Levisen (1997) 25.63 2013-03-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    641          27.51   
  Sigma Swim Allerød                   
Annelouise Dolleris  1995    603          28.08   
  Farum Svømmeklub                   
Maria Madsen  1995    597          28.17   
  Svømmeklubben MK 31                   
Tove Andersson  1995    583          28.40   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Emma Wael  1993    573          28.56   
  Svømmeklubben Syd                   
Hanna Cronqvist  1996    551          28.93   
  Trelleborgs Simsällskap                   
 
Løb 9, 50m Frisvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.61 2011-07-30 
Dansk Rekord Junior: Julie Levisen (1997) 25.63 2013-03-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Caroline Erichsen  1998    593          28.23  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød                   
Annelouise Dolleris  1995    592          28.26   
  Farum Svømmeklub                   
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    592          28.26   
  Sigma Swim Allerød                   
Maria Madsen  1995    565          28.69   
  Svømmeklubben MK 31                   
Emma Wael  1993    563          28.73   
  Svømmeklubben Syd                   
Tove Andersson  1995    562          28.74   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Hanna Cronqvist  1996    555          28.87   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Karina Sørensen Gosvig  1996    554          28.89   
  Sigma Swim Allerød                   
Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    540          29.14   
  Sigma Swim Allerød                   
10  Ida Petersen  1998    530          29.31   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
11  Karina Sørensen  1995    527          29.36   
  Ringsted Svømme Klub                   
12  Julia Lisakowski  1994    518          29.53   
  Svømmeklubben MK 31                   
13  Emilie Heick  1999    509          29.72   
  Svømmeklubben MK 31                   
14  Maria Bastiansen  1995    508          29.73   
  Farum Svømmeklub                   
14  Rikke Munkholm  1998    508          29.73   
  Swim Team Tåstrup                   
16  Emily Gantriis  1999    507          29.75   
  Farum Svømmeklub                   
17  Nanna Drewsen  1998    504          29.81   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
18  Marie-Louise Stentved  2000    503          29.82   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
19  Susanne Rübner-Petersen  1994    498          29.92   
  Svømmeklubben Syd                   
20  Freja Gram  1999    498          29.93   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
20  Gitte Sørensen Gosvig  1999    498          29.93   
  Sigma Swim Allerød                   
22  Julie Leth-Petersen  1997    496          29.97   
  Hillerød Svømmeklub                   
23  Karoline Olander Hansen  1994    488          30.14   
  Ringsted Svømme Klub                   
24  Victoria Bierre  2000    486          30.17   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
25  Thea Mundt Lohse  1994    485          30.19   
  Hillerød Svømmeklub                   
26  Katrine B. Hansen  1999    485          30.20   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
27  Annabelle Grønbech Ladik  1997    480          30.29   
  Ringsted Svømme Klub                   
28  Josefine Johnsson  1996    479          30.31   
  Trelleborgs Simsällskap                   
29  Katarina Vogel  1997    479          30.32   
  Sigma Swim Allerød                   
30  Marta Qvirist  1998    474          30.43   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
31  Therese Svensson  1991    466          30.60   
  Sjöbo Simsällskap                   
32  Rikke Henningsen  1997    463          30.67   
  Svømmeklubben Syd                   
33  Rikke Mundt Lohse  1996    461          30.70   
  Hillerød Svømmeklub                   
34  Rikke Knudsen  1998    461          30.71   
  Svømmeklubben MK 31                   
34  Serina P. Snellman Floris  1995    461          30.71   
  Helsinge Skytte & IF                   
36  Nicoline Clement  1999    457          30.80   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
37  Emilie Buurgaard Westh  1999    456          30.81   
  Farum Svømmeklub                   
38  Amanda Carlé  1996    446          31.05   
  Ringsted Svømme Klub                   
39  Ida Enehov  1999    438          31.24   
  Trelleborgs Simsällskap                   
40  Rebecca Börjesson  1999    430          31.42   
  Sjöbo Simsällskap                   
41  Sarah Mariner  1998    423          31.60   
  Svømmeklubben MK 31                   
42  Matilda Sandberg  1997    420          31.68   
  Trelleborgs Simsällskap                   
43  Amalie Frederiksen  2001    418          31.72   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
44  Helena Berg Wenk  2000    417          31.74   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
45  Sofia Sjöberg  1997    417          31.76   
  Trelleborgs Simsällskap                   
46  Anne Sofie Gadfelt  1999    414          31.83   
  Farum Svømmeklub                   
47  Josephine G. Lauridsen  2001    413          31.84   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
48  Saga Hjartardottir  1996    412          31.87   
  Svømmeklubben MK 31                   
49  Katrine Tetzschner Madsen  2000    411          31.90   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
50  Julie Lamberth  1996    409          31.96   
  Hillerød Svømmeklub                   
51  Helena Marmetschke  1997    397          32.28   
  Svømmeklubben MK 31                   
52  Lea Søgaard  1998    390          32.47   
  Svømmeklubben MK 31                   
53  Freja Englund  1997    389          32.48   
  Hillerød Svømmeklub                   
54  Sofie Strandby  1999    386          32.57   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
55  Alberte Mantzius Heerwage  1999    384          32.63   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
56  Maria Buch  1999    373          32.95   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
57  Mille Hesselgren Ikov  2000    372          32.97   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
58  Iben Jeppesen  2000    371          33.01   
  Helsinge Skytte & IF                   
59  Alice Gantriis  2000    370          33.05   
  Helsinge Skytte & IF                   
60  Simone Jørgensen  1999    365          33.18   
  Farum Svømmeklub                   
61  Caroline Bengtsson  2000    360          33.34   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
62  Ida Bzorek  1997    351          33.61   
  Svømmeklubben Syd                   
63  Line Pedersen  2001    351          33.62   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
64  Karen Mørch  1998    345          33.83   
  Svømmeklubben MK 31                   
65  Simone Thorsen  1998    343          33.88   
  Svømmeklubben Syd                   
66  Julia Schubert  1997    343          33.89   
  Trelleborgs Simsällskap                   
67  Stine Saaby Schmidt  2002    321          34.65   
  Farum Svømmeklub                   
68  Louise Jørgensen  1995    318          34.74   
  Helsinge Skytte & IF                   
69  Signe Brandt  2001    309          35.09   
  Glostrup Svømme Klub                   
70  Laura Rosenørn Sandell  2000    309          35.10   
  Farum Svømmeklub                   
70  Sarah Sejr Aagaard  2000    309          35.10   
  Farum Svømmeklub                   
72  Caroline Steffensen  2000    308          35.11   
  Ringsted Svømme Klub                   
73  Trine Rübner-Petersen  1997    284          36.09   
  Svømmeklubben Syd                   
74  Zoe Henningsen  2001    283          36.11   
  Svømmeklubben Syd                   
75  Melanie Eggertsen  2002    273          36.56   
  Nakskov Svømme Klub                   
76  Maria Louise Ryle  2000    271          36.63   
  Helsinge Skytte & IF                   
77  Carolina Sahl Rasmussen  2001    271          36.66   
  Farum Svømmeklub                   
78  Lavanya Michaelsen  2000    265          36.92   
  Farum Svømmeklub                   
79  Maria Christensen  1999    260          37.17   
  Svømmeklubben Syd                   
80  Aparjita Michaelsen  2001    249          37.67   
  Farum Svømmeklub                   
81  Mia Krüger  2002    249          37.69   
  Farum Svømmeklub                   
82  Julie Pagh Pedersen  1998    247          37.81   
  Nakskov Svømme Klub                   
83  Marie Müller  2000    239          38.19   
  Svømmeklubben Syd                   
84  Silke Friis Christiansen  2000    186          41.52   
  Svømmeklubben Syd                   
85  Camilla Husegaard  2002    186          41.55   
  Farum Svømmeklub                   
86  Katrine S. Frederiksen  2002    185          41.64   
  Helsinge Skytte & IF                   
87  Emilia Sol Gudmundsdottir  2002    184          41.69   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
88  Sara Pedersen  2003    148          44.83   
  Farum Svømmeklub                   
89  Sofie Høj Larsen  2002    124          47.47   
  Nakskov Svømme Klub                   
90  Liva Søby  2004    109          49.65   
  Svømmeklubben MK 31                   
91  Emma Sahl Rasmussen  2004    98          51.44   
  Farum Svømmeklub                   
92  Emma Thorsen  2004    62          59.74   
  Svømmeklubben MK 31                   
Amalie L. Madsen  2000              DNS   
  Nakskov Svømme Klub                   
Ditte Friis  1999              DNS   
  Sigma Swim Birkerød                   
Emma Eistrup Crow  2002              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
Nicoline Toth Nielsen  2000              DNS   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
 
Løb 10, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Frederic Bousquet (1981) 20.94 2009-04-26 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 23.07 2013-03-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Lasse Lykke Nielsen  1995    584          25.01   
  Farum Svømmeklub                   
Niels Breum Hansen  1994    544          25.60   
  Farum Svømmeklub                   
Anton Olsen  1998    540          25.67   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
Philip Greve  1998    536          25.74   
  Farum Svømmeklub                   
Johannes E. Mariegaard  1997    520          25.99   
  Swim Team Tåstrup                   
Martin Nielsen  1996    515          26.08   
  Nakskov Svømme Klub                   
 
Løb 10, 50m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Frederic Bousquet (1981) 20.94 2009-04-26 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 23.07 2013-03-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Lasse Lykke Nielsen  1995    614          24.60   
  Farum Svømmeklub                   
Anton Olsen  1998    544          25.61   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
Niels Breum Hansen  1994    541          25.65   
  Farum Svømmeklub                   
Johannes E. Mariegaard  1997    518          26.03   
  Swim Team Tåstrup                   
Martin Nielsen  1996    515          26.07   
  Nakskov Svømme Klub                   
Philip Greve  1998    514          26.09   
  Farum Svømmeklub                   
Lars Breum Hansen  1997    510          26.17   
  Farum Svømmeklub                   
Nicolai Løwenstein  1997    498          26.37   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Stefan Blidarevic  1996    492          26.47   
  Hillerød Svømmeklub                   
10  Daniel Christian  1998    491          26.49   
  Farum Svømmeklub                   
11  Magnus Sloth Poulsen  1995    486          26.58  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben MK 31                   
11  Tobias Laffrenzen  1995    486          26.58   
  Trelleborgs Simsällskap                   
13  Patrick Højbøge  1992    474          26.80   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
14  Claus Hansen  1995    468          26.92   
  Ringsted Svømme Klub                   
15  Martin Jungersen  1997    468          26.93   
  Svømmeklubben MK 31                   
16  Victor Lloyd  1996    465          26.99   
  Trelleborgs Simsällskap                   
17  Bjørn Hansen  1998    460          27.07   
  Ringsted Svømme Klub                   
18  Cebastian Christensen  1998    454          27.19   
  Trelleborgs Simsällskap                   
19  Jakob Deleuran  1998    452          27.24   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
19  Simon E. Christensen  1992    452          27.24   
  Helsinge Skytte & IF                   
21  Emil Christensen  1996    442          27.43   
  Hillerød Svømmeklub                   
22  Tor Leander  1999    439          27.51   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
23  Jonas B. Sørensen  1993    437          27.55   
  Ringsted Svømme Klub                   
24  Thomas Bech  1998    431          27.68   
  Farum Svømmeklub                   
25  Mads Keis Jepsen  1998    429          27.71   
  Sigma Swim Allerød                   
26  Lasse Kriegel Skovrup  1998    423          27.85   
  Farum Svømmeklub                   
27  Tobias M. Jensen  1996    417          27.98   
  Helsinge Skytte & IF                   
28  Christian Sejr Aagaard  1998    415          28.02   
  Farum Svømmeklub                   
29  Tobias Andersen  1998    405          28.24   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
30  Oscar Thris Hansen  1997    404          28.28   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
31  Jonas Hyllested  1999    403          28.29   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
32  Andreas Nielsen  1994    386          28.70   
  Ringsted Svømme Klub                   
33  Morten Jung Westermann  1993    374          29.01   
  Helsinge Skytte & IF                   
34  Marco Brander  1996    366          29.21   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
35  Joachim Frimann  1997    364          29.26   
  Helsinge Skytte & IF                   
36  Magnus Grundesen  1998    363          29.29   
  Farum Svømmeklub                   
37  Mathias Lund Jensen  1997    356          29.50   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
38  Felix Linné-Westman  1999    353          29.58   
  Trelleborgs Simsällskap                   
39  Jakob Magnusson  1998    344          29.84   
  Ringsted Svømme Klub                   
40  Mads Lünell Bruhn  1998    339          29.97   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
41  Axel Lloyd  1999    337          30.04   
  Trelleborgs Simsällskap                   
42  Matthias Spring Granhøj  1999    336          30.05   
  Helsinge Skytte & IF                   
43  Victor Grandjean  2001    334          30.11   
  Ringsted Svømme Klub                   
44  Filip Bækgaard  2000    333          30.15   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
45  Oliver Christiansen  1999    329          30.27   
  Helsinge Skytte & IF                   
46  Nicolai Yuon Hansen  2000    319          30.59   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
47  Laurits Møller Petersen  1999    310          30.87   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
47  Lukas Gustafson  1999    310          30.87   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
49  Frederik J. Neldeberg  2000    310          30.89   
  Helsinge Skytte & IF                   
50  Peter Forsberg  1997    302          31.15   
  Helsinge Skytte & IF                   
51  Harrison Johnson  1998    300          31.23   
  Helsinge Skytte & IF                   
52  Anders Sørensen  1999    298          31.30   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
53  Jacob Friland  1999    296          31.36   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
54  Simon Tufvesson  1999    295          31.41   
  Sjöbo Simsällskap                   
55  Andrè Abildgaard  1999    294          31.42   
  Nakskov Svømme Klub                   
56  Martin Szokody  1999    294          31.43   
  Ringsted Svømme Klub                   
57  Mads Skøde Hansen  1999    291          31.53   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
58  Magnus Frederiksen  1997    286          31.72   
  Svømmeklubben Syd                   
59  Niels Paulli Sparholt  2000    281          31.90   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
60  Emil Johansen  2000    273          32.20   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
61  Mads Jensen  2001    248          33.24   
  Ringsted Svømme Klub                   
62  Andreas Gram Peters  2001    243          33.47   
  Helsinge Skytte & IF                   
63  Daniel Dyrved  2000    242          33.54   
  Glostrup Svømme Klub                   
64  Nicolai Pagh Petersen  2002    234          33.90   
  Nakskov Svømme Klub                   
65  Sebastian Olsen Johansen  1997    227          34.26   
  Svømmeklubben Syd                   
66  Daniel Schytte  2000    225          34.34   
  Ringsted Svømme Klub                   
67  Christian Ong Hansen  2001    222          34.50   
  Farum Svømmeklub                   
68  Anders Christian Damgaard  2000    207          35.33   
  Farum Svømmeklub                   
69  Victor N Andersen  2000    204          35.48   
  Glostrup Svømme Klub                   
70  Mikkel Christoffer Hansen  2000    203          35.56   
  Svømmeklubben Syd                   
71  Viktor Nysøe Rehling  2001    188          36.50   
  Farum Svømmeklub                   
72  Thomas Langvad  2002    183          36.79   
  Glostrup Svømme Klub                   
73  Gustav Nissen  2001    182          36.84   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
74  William Dickow  2002    169          37.79   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
75  Oskar Skov Grell  2002    167          37.93   
  Glostrup Svømme Klub                   
76  Jonas Christensen  2002    167          37.94   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
77  Gustav Caleb  2002    156          38.81   
  Farum Svømmeklub                   
78  Scott Steenberg  2000    155          38.89   
  Farum Svømmeklub                   
79  Carl Magnus Krievs  2002    154          38.98   
  Glostrup Svømme Klub                   
80  Mathias Aner  2001    152          39.15   
  Svømmeklubben Syd                   
81  Alens Daugelis  2002    145          39.80   
  Farum Svømmeklub                   
82  Mikkel Hemmingsen  2002    135          40.67   
  Glostrup Svømme Klub                   
83  Simon Als-Nielsen  2003    114          43.05   
  Farum Svømmeklub                   
84  Johannes K. Larsen  2002    92          46.26   
  Farum Svømmeklub                   
85  Rumle Strunge Nielsen  2003    79          48.58   
  Glostrup Svømme Klub                   
86  Robert Groth  2003    67          51.23   
  Svømmeklubben MK 31                   
87  Elias Tsoskunoglu  2004    46          58.11   
  Svømmeklubben MK 31                   
Frederik A. Mariegaard  1994              DNS   
  Swim Team Tåstrup                   
Lasse Søndergaard  2001              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
Rasmus Haugaard  2002              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
Tom Postema  1994              DNS   
  Sjöbo Simsällskap                   
Anton Juncker Neldeberg  1998              DSQ  tyvstart 
  Helsinge Skytte & IF                   
Frederik Dalhøj Paulsen  1998              DSQ  tyvstart 
  Sigma Swim Birkerød                   
Mads Christensen  1997              DSQ  tyvstart 
  Herlufsholm Svømmeklub                   
 
Løb 11, 200m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Julie Aglund Lauridsen  1996    774  29.67  59.98  1:31.35    2:03.02   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Maj Howardsen  1997    696  30.88  1:03.34  1:35.28    2:07.45   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Emma Wael  1993    654  31.27  1:04.64  1:37.78    2:10.13   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Annelouise Dolleris  1995    625  31.57  1:05.85  1:39.48    2:12.14   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Hanna Cronqvist  1996    619  30.56  1:03.42  1:37.66    2:12.51   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Maria Madsen  1995    615  31.75  1:05.44  1:39.05    2:12.85   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
 
Løb 11, 200m Frisvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Julie Aglund Lauridsen  1996    694  30.87  1:03.53  1:35.71    2:07.60   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Maj Howardsen  1997    655  30.96  1:03.44  1:36.51    2:10.08   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Hanna Cronqvist  1996    632  30.35  1:03.58  1:37.81    2:11.62   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Maria Madsen  1995    622  32.03  1:05.98  1:39.20    2:12.33   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Annelouise Dolleris  1995    621  31.20  1:05.51  1:39.66    2:12.36   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Emma Wael  1993    614  31.53  1:05.39  1:39.91    2:12.91   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Erica Sjöholm  1997    602  31.63  1:05.75  1:39.74    2:13.77   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Lisa Steen Duus  1997    584  31.94  1:06.11  1:40.91    2:15.15   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Caroline Erichsen  1998    582  31.52  1:06.07  1:40.32    2:15.29  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
10  Stephanie Hansen  1996    574  32.07  1:05.80  1:41.31    2:15.90   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
11  Emilie Heick  1999    570  32.01  1:06.23  1:41.72    2:16.24   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
12  Ida Petersen  1998    561  30.41  1:04.77  1:42.72    2:16.92   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
13  Camilla Hansen  1995    560  31.71  1:06.25  1:41.89    2:17.05   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
14  Augusta Andersson  1997    559  32.65  1:07.59  1:43.08    2:17.12   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
15  Maria Bastiansen  1995    555  32.80  1:07.67  1:43.20    2:17.44   
  Farum Svømmeklub                   
                     
16  Julia Lisakowski  1994    552  32.28  1:06.90  1:42.56    2:17.72   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
17  Emily Gantriis  1999    551  31.60  1:06.48  1:42.37    2:17.76   
  Farum Svømmeklub                   
                     
18  Freja Gram  1999    546  32.01  1:07.23  1:42.97    2:18.20   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
19  Didde Karstensen  1996    545  31.54  1:06.57  1:42.14    2:18.25   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
20  Tone Laksafoss Sparre  1996    542  32.63  1:07.87  1:43.23    2:18.53   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
21  Nanna Drewsen  1998    540  32.03  1:07.55  1:43.51    2:18.71   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
22  Marie-Louise Stentved  2000    533  32.32  1:07.03  1:43.65    2:19.27   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
23  Amanda Magnusson  1999    529  32.46  1:07.86  1:43.83    2:19.65   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
24  Marta Qvirist  1998    521  32.07  1:06.87  1:43.47    2:20.32   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
25  Rikke Munkholm  1998    519  32.12  1:07.75  1:44.55    2:20.50   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
26  Karina Sørensen  1995    511  31.76  1:07.60  1:44.46    2:21.28   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
27  Kamilla Larsen  1996    506  33.93  1:10.18  1:46.78    2:21.69   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
28  Signe Nielsen  1998    506  33.57  1:10.22  1:46.58    2:21.71   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
29  Cecilie Forsberg Adolfsen  1998    500  33.14  1:08.46  1:45.71    2:22.26   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
30  Julie Lamberth  1996    500  33.48  1:09.61  1:46.29    2:22.31   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
31  Julie Leth-Petersen  1997    499  32.71  1:08.96  1:46.05    2:22.43   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
32  Rikke Henningsen  1997    486  32.65  1:09.55  1:46.78    2:23.68   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
33  Rikke Mundt Lohse  1996    484  33.32  1:09.49  1:46.99    2:23.81   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
34  Mia Ishøj Nielsen  2000    481  33.56  1:10.64  1:47.33    2:24.14   
  Farum Svømmeklub                   
                     
35  Anne Sofie Gadfelt  1999    477  33.57  1:10.22  1:47.50    2:24.59   
  Farum Svømmeklub                   
                     
36  Katrine Stampe  2000    465  34.05  1:11.33  1:49.10    2:25.81   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
37  Josephine G. Lauridsen  2001    463  32.50  1:10.94  1:48.34    2:25.95   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
38  Victoria Bierre  2000    457  32.53  1:08.64  1:47.62    2:26.67   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
39  Nicoline Clement  1999    454  33.45  1:10.60  1:48.99    2:26.91   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
40  Ida Enehov  1999    449  32.76  1:10.08  1:48.94    2:27.54   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
41  Helena Berg Wenk  2000    446  34.45  1:13.59  1:52.18    2:27.86   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
42  Katharina Nekhorochko  2000    445  33.30  1:12.02  1:51.09    2:27.92   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
43  Susanne Rübner-Petersen  1994    439  32.26  1:09.43  1:48.68    2:28.58   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
44  Emilie Steffensen  1997    428  34.20  1:11.92  1:51.26    2:29.83   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
45  Sofia Sjöberg  1997    401  33.23  1:11.38  1:52.84    2:33.14   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
46  Saga Hjartardottir  1996    399  33.81  1:13.42  1:54.18    2:33.43   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
47  Katrine Tetzschner Madsen  2000    398  35.51  1:14.83  1:54.73    2:33.55   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
48  Rebecca Börjesson  1999    397  33.65  1:12.99  1:52.82    2:33.72   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
49  Ida Bzorek  1997    394  35.71  1:15.22  1:55.30    2:34.08   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
50  Amanda Carlé  1996    388  33.58  1:12.46  1:54.14    2:34.89   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
51  Karen Mørch  1998    381  35.63  1:14.75  1:55.54    2:35.81   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
52  Lea Søgaard  1998    359  35.98  1:16.40  1:57.48    2:38.94   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
53  Line Pedersen  2001    356  35.50  1:16.15  1:58.68    2:39.27   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
54  Sarah Sejr Aagaard  2000    355  36.13  1:16.92  1:58.42    2:39.45   
  Farum Svømmeklub                   
                     
55  Julia Schubert  1997    355  35.16  1:15.44  1:57.31    2:39.55   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
56  Caroline Steffensen  2000    354  37.51  1:18.65  1:59.87    2:39.60   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
57  Caroline Bengtsson  2000    353  37.22  1:19.46  2:02.07    2:39.73   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
58  Maria Buch  1999    329  36.44  1:19.28  2:02.07    2:43.62   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
59  Alice Gantriis  2000    327  36.35  1:18.20  2:02.00    2:43.87   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
60  Mille Graasbøll  2002    322  37.61  1:20.19  2:02.41    2:44.82   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
61  Line Refsgaard  2000    318  37.78  1:19.51  2:03.14    2:45.47   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
62  Simone Thorsen  1998    317  37.84  1:19.90  2:02.65    2:45.60   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
63  Julie Stampe  2002    316  38.76  1:21.10  2:04.52    2:45.77   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
64  Karla Sejling  2001    270  38.15  1:22.49  2:08.73    2:54.68   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
65  Marie Müller  2000    266  40.36  1:26.38  2:11.85    2:55.62   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
66  Signe Brandt  2001    250  41.05  1:26.88  2:13.75    2:59.11   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
67  Melanie Eggertsen  2002    238  39.78  1:26.02  2:15.42    3:02.15   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
68  Trine Rübner-Petersen  1997    230  39.15  1:26.66  2:16.90    3:04.39   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
69  Maria Christensen  1999    226          3:05.33   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
70  Silke Friis Christiansen  2000    194  44.85  1:34.38  2:25.85    3:14.89   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
71  Kamille Jeppesen  2001    180  43.20  1:35.32  2:29.40    3:19.97   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
72  Sofie Høj Larsen  2002    128  49.01  1:46.29  2:45.56    3:43.72   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
Annabelle Grønbech Ladik  1997              DNS   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Anne Huse Gaarde-Hansen  1999              DNS   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Lærke Wilhelmsen  1996              DNS   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Marina Heller Hansen  1994              DNS   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Johanne Karstensen  1999              DSQ  tyvstart 
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
 
Løb 12, 200m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Daniel Skaaning  1993    766  27.23  55.34  1:23.61    1:51.44   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Lasse Lykke Nielsen  1995    659  27.48  57.17  1:27.50    1:57.17   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Frederik A. Mariegaard  1994    653  27.83  57.76  1:28.31    1:57.55   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Martin Nielsen  1996    590  28.28  58.99  1:30.57    2:01.61   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
Cebastian Christensen  1998    557  29.77  1:00.59  1:32.90    2:03.90   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Alexander Skov Andersen  1993    521  28.58  1:00.12  1:33.60    2:06.75   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
 
Løb 12, 200m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Daniel Skaaning  1993    670  27.17  56.74  1:26.99    1:56.55   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Lasse Lykke Nielsen  1995    626  29.66  1:02.13  1:30.54    1:59.18   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Martin Nielsen  1996    586  28.35  59.19  1:31.00    2:01.85   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
Frederik A. Mariegaard  1994    583  28.79  59.91  1:31.74    2:02.09   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Cebastian Christensen  1998    577  29.27  1:00.53  1:32.35    2:02.48   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Alexander Skov Andersen  1993    565  28.74  59.89  1:31.81    2:03.35   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Anton Olsen  1998    559  29.02  59.97  1:32.36    2:03.79   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Philip Greve  1998    558  28.84  59.75  1:31.70    2:03.87   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Magnus Sloth Poulsen  1995    550  28.16  59.70  1:32.29    2:04.42   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
10  Victor Drevskich  1996    550  29.40  1:00.74  1:32.74    2:04.44   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
11  Daniel Christian  1998    544  1:33.89  2:04.88      2:04.88   
  Farum Svømmeklub                   
                     
11  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996    544  29.46  1:01.23  1:33.46    2:04.88   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
13  William Matras  1998    526  29.05  1:00.89  1:33.78    2:06.35   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
14  Lars Breum Hansen  1997    513  29.77  1:02.18  1:34.86    2:07.39   
  Farum Svømmeklub                   
                     
15  Jonas Himmelstrup  1995    510  29.27  1:01.32  1:34.84    2:07.66   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
16  Johannes E. Mariegaard  1997    502  29.21  1:01.13  1:34.65    2:08.33   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
17  Bjørn Hansen  1998    500  30.12  1:02.28  1:36.13    2:08.47   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
18  Emil Müller  1995    492  29.66  1:02.41  1:35.60    2:09.19   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
19  Stefan Blidarevic  1996    470  30.05  1:02.86  1:36.56    2:11.19   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
20  Christian Sejr Aagaard  1998    462  30.27  1:04.51  1:39.58    2:11.86   
  Farum Svømmeklub                   
                     
21  Magnus Koch Sonnenborg  1997    460  30.15  1:04.01  1:38.57    2:12.06   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
22  Tor Leander  1999    459  30.28  1:02.94  1:37.55    2:12.18   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
23  Benjamin S. Tollundgaard  1996    457  30.07  1:03.03  1:37.71    2:12.38   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
24  Martin Jungersen  1997    455  29.17  1:02.41  1:37.69    2:12.53   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
25  Marius Rasmussen  1999    447  31.57  1:05.74  1:40.33    2:13.36   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
26  Jonas Hansen  1996    443  31.16  1:05.33  1:40.29    2:13.75   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
27  Tobias M. Jensen  1996    437  31.66  1:06.02  1:41.11    2:14.35   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
28  Jonas Hyllested  1999    436  30.67  1:04.87  1:39.60    2:14.51   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
29  Joachim Frimann  1997    413  31.20  1:05.74  1:41.65    2:16.91   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
30  Emil Christensen  1996    406  31.92  1:06.32  1:42.32    2:17.65   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
31  Axel Lloyd  1999    404  31.25  1:06.62  1:43.08    2:17.95   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
32  Asbjørn Laksafoss Sparre  1998    403  32.07  1:07.36  1:42.69    2:18.03   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
33  Jakob Magnusson  1998    391  32.08  1:08.35  1:44.87    2:19.45   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
34  Mads Lünell Bruhn  1998    389  31.83  1:07.79  1:44.54    2:19.71   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
35  Matthias Spring Granhøj  1999    384  32.85  1:09.34  1:46.29    2:20.22   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
36  Kasper Jeppsson  1999    379  32.90  1:09.41  1:45.73    2:20.93   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
37  Jakob Schmidt  1999    374  31.84  1:08.60  1:46.00    2:21.46   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
38  Anton Juncker Neldeberg  1998    365  31.62  1:07.14  1:44.46    2:22.68   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
39  Sebastian Mikkelsen  1998    360  33.20  1:07.76  1:46.90    2:23.37   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
40  Victor Grandjean  2001    355  33.76  1:11.56  1:49.11    2:24.02   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
41  Frederik J. Neldeberg  2000    351  33.38  1:10.87  1:48.58    2:24.51   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
42  Magnus Grundesen  1998    350  31.74  1:08.32  1:47.64    2:24.62   
  Farum Svømmeklub                   
                     
43  Lukas Gustafson  1999    348  32.99  1:09.83  1:47.35    2:24.90   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
44  Johan Joensen  2000    342  33.86  1:11.13  1:49.20    2:25.80   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
45  Mathias Lund Jensen  1997    336  31.83  1:08.79  1:47.88    2:26.63   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
46  Malthe Letting  2001    335  34.96  1:12.48  1:50.48    2:26.80   
  Farum Svømmeklub                   
                     
47  Peter Forsberg  1997    334  32.85  1:09.67  1:48.15    2:26.98   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
48  Anders Nielsen  2001    323  33.75  1:11.32  1:49.93    2:28.61