Resultat Total - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Farum Cup 2014    Udskriftsdato  27 april 2014   
  Stævne by  Farum    Udskriftstidspunkt  22:10   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  25 april 2014         
 
 
Løb 25, 200m Rygsvømning Damer, Indledende Årg. 2000-2014 
Verdensrekord Senior: Missy Franklin (1995) 2:04.06 2012-08-03 
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Davilda Lareva  2000    512  35.79  1:14.73  1:54.95    2:35.01   
  Trelleborg Sim                   
                     
Amanda Duus  2000    500  36.98  1:16.98  1:57.00    2:36.25  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Frederikke Jensen  2000    488  37.05  1:17.31  1:57.89    2:37.50   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Mille Hesselgren Ikov  2000    479  37.32  1:16.72  1:57.96    2:38.49   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Josephine G. Lauridsen  2001    478  36.41  1:16.43  1:57.62    2:38.62   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Lina Sjöholm  2000    459  36.64  1:17.62  1:59.99    2:40.80   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Kamille Auerbach-Lind  2001    453  39.25  1:20.48  2:02.03    2:41.53   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Josefine H. Lundstrøm  2001    450  39.11  1:20.34  2:01.55    2:41.79   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Line Strandby  2001    441  39.29  1:20.25  2:02.19    2:42.90   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Claudia Sperling  2002    419  37.87  1:20.95  2:04.02    2:45.69   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
11  Kathrine Pii Frederiksen  2000    406  39.89  1:22.05  2:04.77    2:47.49   
  Farum Svømmeklub                   
                     
12  Emilia Frederiksen  2000    391  40.52  1:23.46  2:07.02    2:49.56   
  Trelleborg Sim                   
                     
13  Alberte Mammen  2001    385  41.66  1:24.71  2:07.84    2:50.52   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
14  Caroline Sofie Hermannsen  2001    382  40.50  1:23.85  2:08.39    2:50.85   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
15  Sarah Sejr Aagaard  2000    373  40.21  1:23.67  2:08.63    2:52.25   
  Farum Svømmeklub                   
                     
16  Ida Maria Nielsen  2000    364  39.79  1:24.09  2:08.14    2:53.63   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
17  Kristina Louise Molberg  2000    329  42.26  1:27.56  2:13.93    2:59.55   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
18  Amalie Marie Hermannsen  2000    300  41.89  1:29.54  2:18.08    3:05.12   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
19  Maria Petri  2002    285  42.92  1:31.14  2:20.70    3:08.34   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
20  Karla Sejling  2001    280  43.22  1:32.38  2:20.30    3:09.62   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
21  Victoria Kappel  2000    275  43.45  1:31.90  2:22.68    3:10.61   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
22  Nicoline Huusfelt  2000    247  46.06  1:35.81  2:27.03    3:17.55   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
23  Katja Lorentzen  2003    246  47.44  1:39.86  2:31.06    3:17.95   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
24  Katja Kjær Nielsen  2002    244  46.76  1:37.21  2:29.18    3:18.30   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
25  Mia B. Schrøder Jensen  2001    239  45.33  1:36.60  3:19.65    3:19.65   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
26  Lærke Samsø Svenningsen  2002    192  50.54  1:45.63  2:42.87    3:34.89   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
27  Maria L. C. Pedersen  2000    183  49.44  1:44.62  2:43.94    3:38.12   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Katharina Nekhorochko  2000              DNS   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Lærke Skov Nielsen  2001              DNS   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
Camilla Gram Nilsson  2002              DSQ  Ej fort. bev. v 50 m 
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
 
Løb 25, 200m Rygsvømning Damer, Indledende Årg. 1998-1999 
Verdensrekord Senior: Missy Franklin (1995) 2:04.06 2012-08-03 
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Tanja Lylloff  1998    534  35.82  1:14.56  1:54.35    2:32.90   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Emilia Harlund  1999    514  37.33  1:16.50  1:56.15    2:34.86   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
Sara Krell Refn  1999    502  36.96  1:16.58  1:56.66    2:36.03   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Cecilie Jørgensen  1998    501  36.79  1:15.40  1:55.42    2:36.16   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
Hanna Liljegren  1998    492  36.96  1:16.71  1:57.72    2:37.13   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Anne Sofie Gadfelt  1999    449  38.01  1:18.74  2:00.54    2:41.94   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Hannah Pilgaard  1999    447  36.93  1:17.91  1:59.51    2:42.20   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Anna Grahovac  1999    417  37.87  1:19.98  2:03.47    2:45.95   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Cassandra Thimmer  1999    411  39.17  1:21.20  2:04.36    2:46.85   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
10  Celina Langtoft  1999    373  41.22  1:24.70  2:09.02    2:52.20   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
11  Nathalie Lindh  1998    328  36.65  1:24.79  2:59.79    2:59.79   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
12  Frederikke Amund Nielsen  1999    316  44.67  1:32.42  2:18.95    3:02.00   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
13  Sara Hassel Toubro  1999    282  45.34  1:34.50  2:23.25    3:09.17   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
14  Louise Albrechtsen  1998    275  43.52  1:31.59  2:22.26    3:10.74   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
15  Julie Nielsen  1999    213  46.47  1:39.21  2:33.60    3:27.58   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
 
Løb 25, 200m Rygsvømning Damer, Indledende Årg. 0-1997 
Verdensrekord Senior: Missy Franklin (1995) 2:04.06 2012-08-03 
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jenny Thalin  1997    495  35.48  1:15.02  1:56.59    2:36.77  Deltager ikke i finalen 
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Ida Bzorek  1997    448    1:19.28      2:42.10   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
 
Løb 26, 200m Rygsvømning Herrer, Indledende Årg. 1998-2014 
Verdensrekord Senior: Aaron Piersol (1983) 1:51.92 2009-07-31 
Europarekord Senior: Radoslaw Kawecki (1991) 1:54.24 2013-08-02 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Andreas Kaas Elmgreen  1999    563  31.91  1:05.45  1:40.74    2:15.52   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Bjørn Hansen  1998    536  33.49  1:07.41  1:42.25    2:17.74   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
William Matras  1998    523  32.29  1:07.26  1:43.34    2:18.85   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Frederik Rindshøj  1999    481  33.03  1:09.34  1:46.00    2:22.79  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Mads Ejdrup Hansen  1999    477  32.11  1:08.41  1:46.14    2:23.23   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
Marius Møldrup  1999    465  33.46  1:09.84  1:47.46    2:24.42   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Jakob Schmidt  1999    447  33.73  1:10.42  1:48.99    2:26.34   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Markus Bøjsen  1999    415  34.53  1:12.83  1:51.58    2:29.96   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Johan Joensen  2000    407  35.31  1:13.69  1:52.67    2:30.96   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Lars Hallberg  2001    404  35.17  1:13.39  1:53.04    2:31.32   
  Trelleborg Sim                   
                     
11  Filip Bækgaard  2000    403          2:31.43   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
12  Sten Ludvigsson  1998    398  34.82  1:13.32  2:32.04    2:32.04   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
13  Lukas Sieben  1999    389  36.43  1:15.35  1:54.88    2:33.26   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
14  Malthe Letting  2001    373  36.63  1:16.58  1:57.02    2:35.41   
  Farum Svømmeklub                   
                     
15  Kristoffer Buus Langkilde  1999    368  36.20  1:15.67  1:56.45    2:36.09   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
16  Niels Paulli Sparholt  2000    365  37.07  1:16.36  1:56.71    2:36.54   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
17  Emil Johansen  2000    362  35.14  1:13.72  1:54.71    2:37.03   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
18  Rasmus F. Jørgensen  1999    355  35.96  1:16.49  1:57.83    2:38.03   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
19  Niels Ottosen  1998    348  37.06  1:17.08  1:58.12    2:38.97   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
20  David Ajken Hansen  1999    342  37.49  1:18.26  1:59.33    2:39.90   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
21  Frederik Palmø  2000    335  37.70  1:19.00  2:00.67    2:41.10   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
22  Daniel Berg Wenk  2000    313  38.70  1:20.80  2:03.46    2:44.81   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
23  Sebastian Mikkelsen  1998    312  38.43  1:20.81  2:03.12    2:44.96   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
24  Alfred Højberg  2002    305  39.06  1:21.64  2:04.12    2:46.22   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
25  Lucas Dybendal Maack  1999    303  39.12  1:21.94  2:04.78    2:46.47   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
26  Lucas Hansen  1999    294  39.62  1:22.42  2:05.67    2:48.30   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
27  Emil Kayerød-Rasmussen  2002    283  39.26  1:23.46  2:06.90    2:50.41   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
28  Alfred Persson  2000    272  41.62  1:26.08  2:10.47    2:52.66   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
29  Filip Kutlesovski  2000    249  41.83  1:26.74  2:12.47    2:57.72   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
30  Albert Frydensberg  2001    248  42.87  1:28.11  2:13.44    2:58.12   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
31  Mikkel Kronborg Riis  2002    168          3:22.80   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
Jonas Gram-Lange  1999              DNS   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Lukas Gustafson  1999              DNS   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Mathias Petersen  1999              DNS   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Thyge Ludvigsen  1999              DNS   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Tobias Andersen  1998              DNS   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Asbjørn Lau Everland  1999              DSQ  Neddyk ved afslutnin 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Christian Mørkeberg  1999              DSQ  Ej fort bev 150m 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Jeppe Mathiassen  2000              DSQ  ej fort bev 50m 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
 
Løb 26, 200m Rygsvømning Herrer, Indledende Årg. 1996-1997 
Verdensrekord Senior: Aaron Piersol (1983) 1:51.92 2009-07-31 
Europarekord Senior: Radoslaw Kawecki (1991) 1:54.24 2013-08-02 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Gustav Friberg  1997    584  31.38  1:05.29  1:40.29    2:13.84   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Jonathan Müller  1997    578  32.14  1:05.72  1:40.20    2:14.34   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Lars Breum Hansen  1997    561  32.39  1:07.18  1:41.39    2:15.66   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
Jens Saugmann  1996    439  33.90  1:10.67  1:49.15    2:27.24   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Mads Ottosen  1997    411  35.96  1:13.99  2:30.53    2:30.53   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
 
Løb 27, 100m Frisvømning Damer, Indledende Årg. 2002-2014 
Verdensrekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Ida Gelineck Padborg  2002    473  32.07        1:06.80   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Claudia Sperling  2002    409  33.17        1:10.12   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Olivia Olivarius Vølund  2002    375  34.69        1:12.19   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Mathilde van der Linden  2002    358  34.24        1:13.32   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Emma Bækgaard  2002    324  35.47        1:15.75   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Melanie Eggertsen  2002    319  36.16        1:16.16   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
Emilia Sol Gudmundsdottir  2002    291  35.66        1:18.49   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Maria Petri  2002    287  37.18        1:18.89   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Katja Kjær Nielsen  2002    266  38.39        1:20.88   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
10  Josephine Ahlm  2002    265  1:21.05        1:21.05   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
11  Katja Lorentzen  2003    263  39.55        1:21.25   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
12  Maja Marie Elmgreen  2003    262  38.58        1:21.29   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
13  Nicole Vaabengaard  2002    255  37.78        1:22.09   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
14  Camilla Gram Nilsson  2002    243  39.16        1:23.36   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
15  Mathilde Emilie K. Larsen  2002    221  40.33        1:26.04   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
16  Julie Bruun Jørgensen  2003    211  41.65        1:27.45   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
17  Sophie Grandjean  2003    189  43.09        1:30.66   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
18  Line Due Truelsen  2002    184  41.49        1:31.51   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
19  Kresstine Brusen Jensen  2002    169  43.04        1:34.15   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
20  Caroline Bach Offendal  2002    168  42.94        1:34.21   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
21  Ella Bork  2003    157  46.34        1:36.34   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
22  Fredeikke Wallentin Wiese  2002    156  45.52        1:36.56   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
23  Lærke Samsø Svenningsen  2002    149  46.83        1:38.18   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
24  Pernille Møller Leisted  2002    133  51.04        1:41.82   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
25  Sofie Høj Larsen  2002    132  48.15        1:42.09   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
26  Amalie Nyhave Nielsen  2004    96  50.27        1:53.34   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
27  Ida Lund Järund  2003    93  53.48        1:54.85   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
28  Natacha Munch  2005    72  55.66        2:04.63   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Katrine Brandt Nielsen  2002              DNS   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
 
Løb 27, 100m Frisvømning Damer, Indledende Årg. 2000-2001 
Verdensrekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Marie-Louise Stentved  2000    616  29.84        1:01.17   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Lina Sjöholm  2000    557  30.67        1:03.26   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Sandra Lendt  2000    536  30.31        1:04.07   
  Trelleborg Sim                   
                     
Josefine Søgaard Andresen  2000    517  30.83        1:04.87   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Julie Brandt  2001    496  32.19        1:05.77   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Ida Just Mikkelsen  2001    495  31.28        1:05.79   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Cassandra Hammershøj  2001    486  31.37        1:06.22   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Nicola Parfitt  2000    486  31.83        1:06.22   
  Trelleborg Sim                   
                     
Katrine Tetzschner Madsen  2000    483  31.91        1:06.32   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
10  Josephine G. Lauridsen  2001    483  31.23        1:06.36   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Frederikke Jensen  2000    468  32.37        1:07.02   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
12  Clara Neumann  2001    461  32.08        1:07.36   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
13  Iben Jeppesen  2000    445  32.29        1:08.20   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
14  Gabriella Sjursen  2000    421  33.55        1:09.44   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
15  Nikoline Biltoft-Jensen  2001    416  33.54        1:09.75   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
16  Emilia Frederiksen  2000    409  33.62        1:10.10   
  Trelleborg Sim                   
                     
17  Maria Borre Jacobsen  2001    406  33.50        1:10.29   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
18  Nikoline Nielsen  2001    405  34.64        1:10.34   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
19  Line Pedersen  2001    403  33.33        1:10.45   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
20  Mikkeline Mentz  2001    400  33.50        1:10.66   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
21  Caroline Friis Thirstrup  2000    391  34.78        1:11.17   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
22  Julie Ludvig  2001    385  34.69        1:11.54   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
23  Louise Engelhardt Christi  2001    369  35.23        1:12.57   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
24  Johanne Vium-Heinesen  2000    366  35.13        1:12.78   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
25  Kristina Louise Molberg  2000    352  34.67        1:13.68   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
26  Zenia Aarestrup  2001    350  34.91        1:13.82   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
27  Elvira Wolff-Sneedorff  2001    331  35.18        1:15.27   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
28  Victoria Kappel  2000    323  37.24        1:15.85   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
29  Alberte Andersen  2001    283  37.73        1:19.29   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
30  Anna Louise Elmgreen  2001    282  38.02        1:19.36   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
31  Camilla Friis  2001    281  36.67        1:19.45   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
32  Julia Frederiksen  2001    277  37.87        1:19.81   
  Trelleborg Sim                   
                     
33  Nicoline Huusfelt  2000    264  37.97        1:21.10   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
34  Asta H Jensen  2000    260  37.85        1:21.54   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
35  Thea Krøll  2000    253  38.90        1:22.22   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
36  Mia B. Schrøder Jensen  2001    252  38.06        1:22.41   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
37  Sara Solevad  2000    241  40.44        1:23.63   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
38  Celine Nordal Jacobsen  2001    196  41.67        1:29.57   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Amalie Marie Hermannsen  2000              DNS   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Augusta Jansson  2000              DNS   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Lærke Skov Nielsen  2001              DNS   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
Caroline Bonde  2000              DSQ  tyvstart 
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Sophia Lindegaard  2001              DSQ  tyvstart 
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
 
Løb 27, 100m Frisvømning Damer, Indledende Årg. 1998-1999 
Verdensrekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Amanda Højberg  1998    659  28.77        59.81   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Klara Reeh  1999    614  29.84        1:01.26   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Emily Gantriis  1999    594  28.97        1:01.93   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
Ida Pedersen  1998    564  29.82        1:03.00   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Freja Andersen  1998    561  30.34        1:03.11   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Emilie Buurgaard Westh  1999    548  30.45        1:03.60   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Hanna Liljegren  1998    536  30.93        1:04.07   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Nikoline Svensson  1998    532  30.45        1:04.25   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Anna Grahovac  1999    532  30.88        1:04.26   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
10  Mathilde Christjansen  1999    519  30.88        1:04.76   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
11  Hannah Karin Wood-Kurland  1998    508  30.97        1:05.23   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
12  Maria Heiberg Larsen  1998    470  32.19        1:06.97   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
13  Majken Lillegaard Hansen  1998    466  31.90        1:07.16   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
14  Katrine Maria Arnkjær  1999    459  32.08        1:07.46   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
15  Simone Jørgensen  1999    444  33.11        1:08.22   
  Farum Svømmeklub                   
                     
16  Laura Weinreich  1998    436  32.62        1:08.63   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
17  Nathalie Lindh  1998    403  33.96        1:10.45   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
18  Celina Langtoft  1999    394  33.98        1:11.00   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
19  Julie Jørgensen  1999    385  35.05        1:11.55   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
20  Simone Thorsen  1998    375  34.16        1:12.18   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
21  Friderika Bursan  1998    371  35.04        1:12.45   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
22  Nicole Olofsson  1999    358  34.55        1:13.31   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
23  Frida Munch Jørgensen  1999    344  35.29        1:14.29   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
24  Louise Albrechtsen  1998    337  35.24        1:14.78   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
25  Frederikke Amund Nielsen  1999    316  37.72        1:16.41   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
26  Julie Nielsen  1999    313  35.96        1:16.65   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Sophie Amalie Schøn  1999              DNS   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
 
Løb 27, 100m Frisvømning Damer, Indledende Årg. 0-1997 
Verdensrekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Julie Lunau  1995    638  29.14        1:00.47   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Anne Frølund-Grangaard  1996    624  29.38        1:00.91   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Hanna Cronqvist  1996    620  29.68        1:01.04   
  Trelleborg Sim                   
                     
Didde Karstensen  1996    602  29.67        1:01.65   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Annabelle Grønbech Ladik  1997    585  30.19        1:02.23   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Andrea Gustafsson  1996    567  29.89        1:02.91  Deltager ikke i finalen 
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Hannah Skog  1997    546  30.64        1:03.69   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Tove Andersson  1995    546  30.01        1:03.69   
  Trelleborg Sim                   
                     
Jenny Thalin  1997    495  31.76        1:05.78   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
10  Rikke Henningsen  1997    480  31.96        1:06.50   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
11  Alexsandra Maric  1997    454  32.34        1:07.73   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
12  Ida Bzorek  1997    400  34.70        1:10.63   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
13  Julia Ström  1997    393  33.92        1:11.05   
  Trelleborg Sim                   
                     
14  Julia Schubert  1997    385  33.94        1:11.52   
  Trelleborg Sim                   
                     
Camilla Dufour  1996              DNS   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
 
Løb 28, 100m Frisvømning Herrer, Indledende Årg. 2000-2014 
Verdensrekord Senior: Cesar Filho Cielo (1987) 46.91 2009-07-30 
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.19 2013-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Isak Larsson  2000    474  28.64        1:00.13   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Arthur Dalén Ellegaard  2001    468  29.19        1:00.41   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Victor Grandjean  2001    442  29.65        1:01.54   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Nicolai Yuon Hansen  2000    442  29.94        1:01.55   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
William Textor Broch  2001    439  29.50        1:01.71   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Anders Blix Mogensen  2000    433  29.30        1:01.96   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Mikkel S. Hansen  2000    427  30.31        1:02.25   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Mattias Rydqvist  2000    417  30.28        1:02.78   
  Trelleborg Sim                   
                     
Niels Paulli Sparholt  2000    411  30.29        1:03.07   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Frederik Junker Neldeberg  2000    394  30.90        1:03.94   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
11  David Siöland  2000    393  30.77        1:04.04   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
12  Lars Hallberg  2001    387  30.70        1:04.33   
  Trelleborg Sim                   
                     
13  Jeppe Mathiassen  2000    385  30.90        1:04.47   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
14  Mads Toft  2001    380  30.97        1:04.76   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
15  Andreas Gram Peters  2001    376  30.88        1:04.97   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
16  Anders Nielsen  2001    361  32.06        1:05.86   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
17  Jonathan Hiltonsson  2000    355  31.32        1:06.22   
  Trelleborg Sim                   
                     
18  William Simonsen  2000    348  31.70        1:06.69   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
19  Magnus Madsen  2000    341  32.17        1:07.08   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
20  Christopher Toftel Larsen  2000    336  28.86        1:07.41   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
21  Albert Nyhlén  2000    334  31.57        1:07.55   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
22  David Arneskov  2002    330  32.33        1:07.83   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
23  Alfred Persson  2000    330  32.47        1:07.87   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
24  Anders Ludvigsson  2000    322  31.19        1:08.37   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
25  Nicolai Pagh Petersen  2002    316  33.05        1:08.80   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
26  Jonas Andersen  2001    314  32.85        1:09.01   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
27  Oliver Aagaard Jeppesen  2001    307  33.92        1:09.47   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
28  Albert Frydensberg  2001    307  33.51        1:09.53   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
29  Daniel Lindkvist  2000    306  34.01        1:09.58   
  Trelleborg Sim                   
                     
30  Alexander Søgaard  2002    293  33.47        1:10.56   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
31  Sebastian Jensen  2001    291  32.97        1:10.77   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
32  Emil Kayerød-Rasmussen  2002    285  33.73        1:11.24   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
33  Theodor L Munch-Jensen  2002    283  33.09        1:11.40   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
34  Frederik Møller  2002    280  34.44        1:11.69   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
35  Casper Ramsdahl  2000    278  33.78        1:11.81   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
36  Lukas Adeler  2001    275  34.71        1:12.12   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
37  Gustav Fabiansen  2002    269  34.25        1:12.65   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
38  Bjørn Bisbjerg  2001    268  34.69        1:12.73   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
39  Mathias Aner  2001    267  35.36        1:12.83   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
40  Gorm Topp Tholle  2001    265  33.82        1:13.02   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
41  Theodor Palmø  2002    258  34.52        1:13.68   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
42  Victor Troelsen  2001    227  36.17        1:16.88   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
43  Benjamin Bodal  2003    192  37.58        1:21.20   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
44  Christoffer Jensen  2002    183  37.88        1:22.61   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
45  Morten Kilhof  2000    158  40.72        1:26.63   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
46  Axel Nielsen Karbæk  2002    143  40.30        1:29.51   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
47  Thorbjørn Ikkala  2002    141  41.76        1:30.09   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
48  Mikkel Kronborg Riis  2002    124  42.97        1:33.89   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
49  Alexander Englev  2004    103  48.36        1:40.01   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 28, 100m Frisvømning Herrer, Indledende Årg. 1998-1999 
Verdensrekord Senior: Cesar Filho Cielo (1987) 46.91 2009-07-30 
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.19 2013-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Philip Greve  1998    644  26.16        54.30   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Mikkel-Emil Rosenbom  1999    615  27.21        55.16   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Carl Fabiansen  1999    514  28.09        58.56   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Magnus Grundesen  1998    500  28.37        59.07   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Mads Lünell Bruhn  1998    493  28.56        59.37   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Asbjørn Lau Everland  1999    486  27.90        59.64   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Anton Junker Neldeberg  1998    480  29.39        59.89   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
Thomas Bech  1998    480  28.56        59.90   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Mikkel Henriksen  1999    476  29.44        1:00.06   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
10  Matthias Spring Granhøj  1999    468  29.35        1:00.38   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
11  Simon Ajken Hansen  1999    446  29.42        1:01.38   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
12  Lukas Sieben  1999    445  29.45        1:01.42   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
13  Jacob Friland  1999    445  30.21        1:01.43   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
14  Marius Rasmussen  1999    444  29.01        1:01.48   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
15  Sebastian Mikkelsen  1998    437  30.19        1:01.77   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
16  Axel Lloyd  1999    435  29.18        1:01.91   
  Trelleborg Sim                   
                     
17  Oscar Olsson  1999    432  29.80        1:02.04   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
18  Luka Maric  1998    426  28.92        1:02.32   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
19  Simon Tufvesson  1999    425  29.32        1:02.39   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
20  Sam Zandi  1998    420  29.57        1:02.61   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
21  David Ajken Hansen  1999    418  29.96        1:02.71   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
22  Johan Feld Sørensen  1999    408  31.18        1:03.22   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
23  Sten Ludvigsson  1998    406  30.74        1:03.31   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
24  Lucas Hansen  1999    404  29.99        1:03.45   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
25  Adam Ringdahl  1998    396  31.23        1:03.87   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
26  Gustav Frydensberg  1999    389  31.15        1:04.22   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
27  Mads Rishøj  1999    368  31.42        1:05.42   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
28  Harrison Johnson  1998    362  31.35        1:05.77   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
29  Alexander Mogensen  1999    350  31.94        1:06.54   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
30  Andrè Abildgaard  1999    348  31.83        1:06.63   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
31  Lucas Dybendal Maack  1999    317  32.62        1:08.74   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
32  Christoffer Drejer Mikkel  1999    313  33.03        1:09.07   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
33  Jonas Kristensen  1999    303  33.16        1:09.81   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
Jonas Hyllested  1999              DNS   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Lukas Gustafson  1999              DNS   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Mathias Petersen  1999              DNS   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 28, 100m Frisvømning Herrer, Indledende Årg. 1996-1997 
Verdensrekord Senior: Cesar Filho Cielo (1987) 46.91 2009-07-30 
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.19 2013-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jakob Klint Axelsen  1996    616  26.68        55.13  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Gustav Bækgaard  1997    579  26.82        56.27   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Mads Steen Petersen  1997    529  28.13        58.00   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
Jonas Hansen  1996    502  28.37        58.99   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Emil Brohus Nielsen  1997    497  28.35        59.19   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Tobias M. Jensen  1996    487  28.32        59.60   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
Anders Juul Rasmussen  1997    478  28.80        59.97   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Joachim Frimann  1997    468  29.33        1:00.41   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
Peter Forsberg  1997    371  31.07        1:05.28   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
Christoffer Friis Conrad  1997              DNS   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Filip Bivesand  1997              DNS   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Hugo Gustafsson  1997              DNS   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
 
Løb 28, 100m Frisvømning Herrer, Indledende Årg. 0-1995 
Verdensrekord Senior: Cesar Filho Cielo (1987) 46.91 2009-07-30 
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.19 2013-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Frederik Siem Pedersen  1991    626  26.73        54.81   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Niels Breum Hansen  1994    601  27.36        55.58   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
Emil Müller  1995    571  27.42        56.53   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Claus Hansen  1995    551  27.47        57.20   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Lasse Winther Andersen  1994    502  28.18        59.01   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Johan Nilsson  1994    437  30.14        1:01.79   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
 
Løb 29, 200m Medley Damer, Indledende Årg. 2000-2014 
Verdensrekord Senior: Ariana Kukors (1989) 2:06.15 2009-07-27 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Katrine Tetzschner Madsen  2000    518  32.48  1:12.98  1:59.79    2:37.06   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Marie-Louise Stentved  2000    508  32.28  1:13.03  2:01.45    2:38.03   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Emma Bjørnholdt  2000    501  33.77  1:14.70  2:01.67    2:38.76   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Mille Hesselgren Ikov  2000    493  34.36  1:16.14  2:01.32    2:39.59   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Lina Sjöholm  2000    493  33.35  1:14.27  2:04.30    2:39.65   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Helena Berg Wenk  2000    480  35.40  1:17.94  2:05.82    2:41.03   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Davilda Lareva  2000    475  35.25  1:14.88  2:03.05    2:41.65   
  Trelleborg Sim                   
                     
Ida Just Mikkelsen  2001    474  35.04  1:16.77  2:03.57    2:41.75   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Amalie Frederiksen  2001    472  33.46  1:14.27  2:02.98    2:41.93   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
10  Julie Brandt  2001    465  37.05  1:19.75  2:06.86    2:42.72   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Line Strandby  2001    428  39.02  1:21.29  2:09.67    2:47.38   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
12  Alberte Mammen  2001    409  38.68  1:24.43  2:10.61    2:49.81   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
13  Zenia Aarestrup  2001    392  39.12  1:22.16  2:13.57    2:52.33   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
14  Caroline Sofie Hermannsen  2001    379  37.78  1:21.86  2:16.32    2:54.21   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
15  Ida Gelineck Padborg  2002    368  39.35  1:25.01  2:17.02    2:55.99   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
16  Mathilde van der Linden  2002    358  38.44  1:23.04  2:14.63    2:57.61   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
17  Josefine H. Lundstrøm  2001    357  39.14  1:22.17  2:17.83    2:57.81   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
18  Noa Andersen  2001    355  41.23  1:25.76  2:16.62    2:58.09   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
19  Caroline Friis Thirstrup  2000    349  40.11  1:28.02  2:19.22    2:59.05   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
20  Alberte Andersen  2001    319  41.25  1:30.95  2:22.10    3:04.58   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
21  Olivia Olivarius Vølund  2002    311  40.45  1:26.30  2:24.50    3:06.15   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
22  Louise Engelhardt Christi  2001    306  41.19  1:30.36  2:24.03    3:07.06   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
23  Johanne Vium-Heinesen  2000    304  42.24  1:30.41  2:24.63    3:07.43   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
24  Elvira Wolff-Sneedorff  2001    302  37.70  1:28.62  2:23.77    3:07.85   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
25  Lærke Skov Nielsen  2001    289  36.81  1:24.64  2:25.40    3:10.62   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
26  Karla Sejling  2001    274  37.95  1:28.49  2:28.63    3:14.12   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
27  Julie K Madsen  2001    264  46.55  1:37.66  2:36.04    3:16.40   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
28  Anna Louise Elmgreen  2001    243  46.15  1:43.23  2:37.32    3:22.09   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
29  Maja Marie Elmgreen  2003    238  49.74  1:40.77  2:37.66    3:23.30   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
30  Asta H Jensen  2000    236  45.08  1:40.22  2:37.24    3:23.99   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
31  Malou Heegaard  2002    228  45.07  1:37.25  2:38.57    3:26.40   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
32  Camilla Gram Nilsson  2002    224  45.16  1:39.95  2:37.62    3:27.49   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
33  Mathilde Emilie K. Larsen  2002    193  53.60  1:51.81  2:49.83    3:38.13   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
34  Ida Lund Järund  2003    84  1:15.48  2:27.47  3:43.74    4:47.15   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
Camilla Friis  2001              DNS   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Caroline Bonde  2000              DNS   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Emilia Sol Gudmundsdottir  2002              DNS   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Julia Frederiksen  2001              DNS   
  Trelleborg Sim                   
                     
Katrine Brandt Nielsen  2002              DNS   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Frederikke Jensen  2000              DSQ  sv mave v 100m 
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Maria L. C. Pedersen  2000              DSQ  bryst i fri-del 
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Sara Solevad  2000              DSQ  afsl rygcr på maven 
  Solrød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 29, 200m Medley Damer, Indledende Årg. 1998-1999 
Verdensrekord Senior: Ariana Kukors (1989) 2:06.15 2009-07-27 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sophie Amalie Schøn  1999    556  30.49  1:08.42  1:56.25    2:33.37   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Klara Reeh  1999    535  33.27  1:13.42  2:00.27    2:35.30  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Signe Nielsen  1998    535  33.71  1:14.90  1:58.91    2:35.34   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Helena Kornerup Klejstrup  1999    531  33.84  1:15.99  1:58.41    2:35.71  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Tanja Lylloff  1998    467  35.49  1:15.39  2:05.38    2:42.52   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Emily Gantriis  1999    427  34.61  1:21.73  2:12.80    2:47.44   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
Amanda Højberg  1998    419  35.84  1:21.89  2:11.28    2:48.58  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Cassandra Thimmer  1999    418  35.32  1:19.39  2:09.31    2:48.63   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Mathilde Christjansen  1999    416  37.27  1:20.78  2:11.43    2:48.91   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
10  Hannah Karin Wood-Kurland  1998    412  38.20  1:22.93  2:13.10    2:49.53   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
11  Ida Enehov  1999    391  37.20  1:21.13  2:14.03    2:52.50   
  Trelleborg Sim                   
                     
12  Celina Langtoft  1999    335  39.34  1:24.03  2:20.65    3:01.50   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
13  Katrine Maria Arnkjær  1999    324  41.66  1:28.46  2:22.92    3:03.66   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
14  Simone Thorsen  1998    278  42.78  1:31.60  2:30.67    3:13.26   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
15  Sara Hassel Toubro  1999    273  45.72  1:33.22  2:31.11    3:14.46   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Hannah Pilgaard  1999              DNS   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Maria Heiberg Larsen  1998              DNS   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
 
Løb 29, 200m Medley Damer, Indledende Årg. 0-1997 
Verdensrekord Senior: Ariana Kukors (1989) 2:06.15 2009-07-27 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Josefine Hansson  1992    605  31.38  1:11.52  1:54.31    2:29.12   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Thea Laurberg Simonsen  1997    560  32.84  1:11.23  1:57.39    2:33.01  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Julie Lunau  1995    548  32.07  1:11.76  1:59.57    2:34.08  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Camilla Dufour  1996    539  31.67  1:11.64  1:59.56    2:34.92  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Josefine Johnsson  1996    500  31.55  1:13.68  2:01.65    2:38.91   
  Trelleborg Sim                   
                     
Rikke Henningsen  1997    411  36.77  1:21.06  2:12.60    2:49.55   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Andrea Gustafsson  1996    408  31.90  1:16.62  2:07.18    2:49.99   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Emilie Steffensen  1997    375  35.92  1:19.58  2:13.48    2:54.92   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Steffie Anthonys George  1997    368  37.79  1:25.33  2:11.66    2:55.92   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
 
Løb 30, 200m Medley Herrer, Indledende Årg. 1998-2014 
Verdensrekord Senior: Ryan Lochte (1984) 1:54.00 2011-07-30 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Daniel Christian  1998    620  28.94  1:03.98  1:43.16    2:13.64   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Frederik Rindshøj  1999    578  28.83  1:05.03  1:44.82    2:16.79   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Mikkel-Emil Rosenbom  1999    537  28.66  1:04.70  1:48.15    2:20.18  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Bjørn Hansen  1998    517  31.10  1:07.35  1:50.10    2:21.98   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Marius Møldrup  1999    504  30.81  1:08.84  1:52.41    2:23.22   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
William Matras  1998    485  30.63  1:07.78  1:51.26    2:25.01   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Arthur Dalén Ellegaard  2001    465  32.15  1:11.38  1:54.59    2:27.06   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Mikkel S. Hansen  2000    464  31.29  1:11.92  1:53.87    2:27.15   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Axel Lloyd  1999    441  32.63  1:11.53  1:54.89    2:29.76   
  Trelleborg Sim                   
                     
10  Johan Joensen  2000    429  30.52  1:09.89  1:53.95    2:31.06   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Carl Fabiansen  1999    416  30.72  1:11.24  1:56.90    2:32.62   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
12  Mikkel Henriksen  1999    414  32.00  1:10.29  1:58.27    2:32.93   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
13  Victor Grandjean  2001    399  34.46  1:14.23  2:00.92    2:34.73   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
14  Rasmus F. Jørgensen  1999    382  33.77  1:13.14  1:59.54    2:37.02   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
15  Niels Paulli Sparholt  2000    374  34.76  1:16.04  2:02.98    2:38.10   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
16  Jacob Friland  1999    370  32.95  1:17.23  2:02.94    2:38.78   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
17  Lars Hallberg  2001    369  33.02  1:12.78  2:03.15    2:38.89   
  Trelleborg Sim                   
                     
17  Mads Rishøj  1999    369  33.79  1:16.19  2:04.00    2:38.89   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
19  Filip Bækgaard  2000    368  32.79  1:13.12  2:01.94    2:38.99   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
20  Mikkel Halby  1999    367  33.40  1:16.24  2:04.04    2:39.21   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
21  Asbjørn Lau Everland  1999    356  30.77  1:12.91  2:02.38    2:40.71   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
22  William Textor Broch  2001    346  35.91  1:19.86  2:07.43    2:42.35   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
23  Kristoffer Buus Langkilde  1999    341  35.07  1:15.32  2:07.04    2:43.04   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
24  Harrison Johnson  1998    333  36.32  1:18.57  2:06.19    2:44.32   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
25  Alfred Højberg  2002    321  37.39  1:19.40  2:10.16    2:46.47   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
26  William Simonsen  2000    301  35.42  1:20.98  2:12.76    2:49.94   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
27  Simon Tufvesson  1999    301  35.88  1:22.66  2:09.59    2:50.04   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
28  Teis Gerdt Høring  1999    291  35.20  1:21.15  2:14.35    2:51.89   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
29  Christopher Toftel Larsen  2000    284  38.96  1:22.20  2:15.06    2:53.41   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
30  Christoffer Drejer Mikkel  1999    273  40.54  1:24.95  2:17.21    2:55.57   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
31  Gustav Fabiansen  2002    270  37.50  1:23.57  2:15.66    2:56.34   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
32  Albert Frydensberg  2001    258  41.66  1:26.31  2:20.67    2:58.86   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
33  Lucas Dybendal Maack  1999    250  42.20  1:29.72  2:22.67    3:00.83   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
34  Casper Ramsdahl  2000    248  37.17  1:27.26  2:21.48    3:01.32   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
35  Oliver Aagaard Jeppesen  2001    240  40.63  1:29.14  2:23.17    3:03.37   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
36  Emil Kayerød-Rasmussen  2002    233  38.90  1:27.22  2:25.56    3:05.13   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
37  Theodor Palmø  2002    231  40.11  1:27.87  2:24.09    3:05.60   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
38  Frederik Møller  2002    215  38.81  1:28.95  2:29.73    3:10.03   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
39  Theodor L Munch-Jensen  2002    201  39.06  1:28.34  2:32.25    3:14.42   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
40  Thorbjørn Ikkala  2002    125  55.57  1:56.76  2:58.51    3:47.84   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
Jonas Hyllested  1999              DNS   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Mathias Petersen  1999              DNS   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Oliver Christiansen  1999              DNS   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
Andreas Kaas Elmgreen  1999              DSQ  Tyvstart 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Daniel Berg Wenk  2000              DSQ  svøm mave v100m 
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Lasse Kriegel Skovrup  1998              DSQ  Ej 2 hånd 150 
  Farum Svømmeklub                   
                     
Morten Kilhof  2000              DSQ  crawlarm i fly 
  Solrød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 30, 200m Medley Herrer, Indledende Årg. 1996-1997 
Verdensrekord Senior: Ryan Lochte (1984) 1:54.00 2011-07-30 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Victor Lloyd  1996    554  28.89  1:04.43  1:46.13    2:18.80   
  Trelleborg Sim                   
                     
Jakob Klint Axelsen  1996    528  29.38  1:07.90  1:47.83    2:20.97  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Joakim Brønnum  1997    459  29.05  1:09.17  1:52.74    2:27.72   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Alexander Piihl Hansen  1997    447  30.77  1:08.40  1:53.07    2:29.09   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
Marco Brander  1996    408  34.12  1:14.42  1:58.73    2:33.58   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Tobias M. Jensen  1996    403  32.94  1:14.47  2:00.03    2:34.29   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
Christoffer Friis Conrad  1997              DNS   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 30, 200m Medley Herrer, Indledende Årg. 0-1995 
Verdensrekord Senior: Ryan Lochte (1984) 1:54.00 2011-07-30 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mads Hansen  1995    561  30.16  1:05.77  1:45.53    2:18.19   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
 
Løb 31, 100m Brystsvømning Damer, Indledende Årg. 2002-2014 
Verdensrekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mathilde van der Linden  2002    369  42.03        1:29.84   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Ida Gelineck Padborg  2002    340  44.09        1:32.27   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Emma Bruhn  2002    329  44.13        1:33.34   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Maja Marie Elmgreen  2003    247  48.06        1:42.66   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
Olivia Olivarius Vølund  2002    228  49.24        1:45.35   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Malou Heegaard  2002    226  50.04        1:45.75   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Mathilde Emilie K. Larsen  2002    221  50.40        1:46.52   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
Kresstine Brusen Jensen  2002    213  51.34        1:47.90   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Fredeikke Wallentin Wiese  2002    191  53.83        1:51.76   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
10  Katja Kjær Nielsen  2002    157  57.39        1:59.45   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
11  Katja Lorentzen  2003    134  1:00.23        2:05.90   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
12  Ida Lund Järund  2003    98  1:08.12        2:19.40   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
13  Ella Bork  2003    97  1:07.49        2:19.81   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
14  Natacha Munch  2005    92  1:08.04        2:22.52   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
15  Amalie Nyhave Nielsen  2004    77  1:09.40        2:31.24   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Katrine Brandt Nielsen  2002              DNS   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
 
Løb 31, 100m Brystsvømning Damer, Indledende Årg. 2000-2001 
Verdensrekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Josefine Søgaard Andresen  2000    508  37.92        1:20.73   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Josephine G. Lauridsen  2001    504  38.47        1:20.97   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Sandra Lendt  2000    483  38.71        1:22.14   
  Trelleborg Sim                   
                     
Nikoline Biltoft-Jensen  2001    445  40.07        1:24.38   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Emma Bjørnholdt  2000    440  39.66        1:24.71   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Alberte Mammen  2001    436  40.32        1:24.97   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Nicola Parfitt  2000    432  39.85        1:25.23   
  Trelleborg Sim                   
                     
Kamille Auerbach-Lind  2001    426  41.66        1:25.61   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Julie Brandt  2001    413  40.87        1:26.50   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Amalie Frederiksen  2001    390  41.87        1:28.15   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
11  Ida Just Mikkelsen  2001    376  42.26        1:29.29   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
12  Emilia Frederiksen  2000    374  41.66        1:29.44   
  Trelleborg Sim                   
                     
13  Clara Neumann  2001    339  43.72        1:32.43   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
14  Sarah Sejr Aagaard  2000    337  43.54        1:32.56   
  Farum Svømmeklub                   
                     
15  Maria Borre Jacobsen  2001    331  43.56        1:33.15   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
16  Camilla Friis  2001    318  43.94        1:34.40   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
17  Noa Andersen  2001    301  46.47        1:36.14   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
18  Caroline Friis Thirstrup  2000    296  46.29        1:36.66   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
19  Alberte Andersen  2001    285  46.92        1:37.92   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
20  Johanne Vium-Heinesen  2000    283  46.71        1:38.13   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
21  Louise Engelhardt Christi  2001    282  46.52        1:38.23   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
22  Kathrine Pii Frederiksen  2000    271  46.62        1:39.55   
  Farum Svømmeklub                   
                     
23  Zenia Aarestrup  2001    269  48.00        1:39.77   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
24  Anna Louise Elmgreen  2001    267  47.61        1:39.97   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
25  Nikoline Nielsen  2001    260  47.26        1:40.87   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
26  Julie Ludvig  2001    245  49.06        1:42.89   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
27  Asta H Jensen  2000    239  48.92        1:43.79   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
28  Celine Nordal Jacobsen  2001    226  50.24        1:45.74   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
29  Sara Solevad  2000    217  51.80        1:47.13   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
30  Victoria Kappel  2000    194  52.78        1:51.21   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
31  Maria L. C. Pedersen  2000    193  53.57        1:51.41   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
32  Caroline Bonde  2000    188  51.67        1:52.42   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Katharina Nekhorochko  2000              DNS   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Nicoline Huusfelt  2000              DSQ  tyvstart 
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
 
Løb 31, 100m Brystsvømning Damer, Indledende Årg. 1998-1999 
Verdensrekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Helena Kornerup Klejstrup  1999    554  37.10        1:18.43   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Signe Nielsen  1998    537  37.38        1:19.27   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Laura Weinreich  1998    488  38.64        1:21.82   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Freja Andersen  1998    448  40.30        1:24.20   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Emilie Buurgaard Westh  1999    447  39.84        1:24.26   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Frederikke Hansen  1998    389  41.21        1:28.28   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Anne Sofie Gadfelt  1999    367  41.65        1:29.99   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Hannah Karin Wood-Kurland  1998    351  43.01        1:31.28   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Emilia Harlund  1999    351  43.24        1:31.34   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
10  Simone Jørgensen  1999    336  43.12        1:32.64   
  Farum Svømmeklub                   
                     
11  Julie Jørgensen  1999    322  43.86        1:34.00   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
12  Friderika Bursan  1998    303  44.86        1:35.86   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
13  Frederikke Amund Nielsen  1999    303  45.86        1:35.87   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
14  Louise Albrechtsen  1998    296  44.62        1:36.60   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
15  Katrine Maria Arnkjær  1999    260  46.82        1:40.97   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
16  Nikoline Victoria Sass  1999    252  50.05        1:41.96   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
17  Nicole Olofsson  1999    240  47.92        1:43.60   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
18  Sara Hassel Toubro  1999    198  52.08        1:50.55   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Katrine Dickow  1999              DNS   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
 
Løb 31, 100m Brystsvømning Damer, Indledende Årg. 0-1997 
Verdensrekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Anne Frølund-Grangaard  1996    486  38.29        1:21.92   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Steffie Anthonys George  1997    472  37.75        1:22.74   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
 
Løb 32, 100m Brystsvømning Herrer, Indledende Årg. 2000-2014 
Verdensrekord Senior: Cameron van der Burgh (1988) 58.46 2012-07-29 
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 1:02.76 2012-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mikkel S. Hansen  2000    466  35.98        1:15.39   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Jonathan Hiltonsson  2000    412  36.09        1:18.53   
  Trelleborg Sim                   
                     
Isak Larsson  2000    396  36.07        1:19.58   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Arthur Dalén Ellegaard  2001    385  38.24        1:20.34   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Frederik Junker Neldeberg  2000    384  38.34        1:20.36   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
David Siöland  2000    318  39.92        1:25.59   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Frederik Palmø  2000    288  41.92        1:28.46   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Alexander Søgaard  2002    285  41.89        1:28.80   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Malthe Letting  2001    283  41.89        1:29.01   
  Farum Svømmeklub                   
                     
10  Daniel Lindkvist  2000    271  42.25        1:30.26   
  Trelleborg Sim                   
                     
11  Jakob Forsberg  2000    269  42.97        1:30.49   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
12  William Textor Broch  2001    268  42.37        1:30.66   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
13  Lukas Adeler  2001    258  43.18        1:31.77   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
14  Mads Toft  2001    232  44.30        1:35.12   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
15  Filip Kutlesovski  2000    232  44.31        1:35.13   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
16  Gustav Fabiansen  2002    224  45.94        1:36.14   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
17  Daniel Berg Wenk  2000    217  46.53        1:37.21   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
18  Albert Nyhlén  2000    189  47.19        1:41.71   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
19  Gorm Topp Tholle  2001    173  49.50        1:44.90   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
20  Mikkel Kronborg Riis  2002    163  49.73        1:46.82   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
21  Theodor L Munch-Jensen  2002    152  50.97        1:49.49   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
22  Thorbjørn Ikkala  2002    127  54.62        1:56.19   
  Frederiksværk Svømmeklub                   
                     
23  Morten Kilhof  2000    91  1:00.72        2:09.84   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
24  Alexander Englev  2004    75  1:05.68        2:18.05   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Axel Nielsen Karbæk  2002              DSQ  1 hånd afslut 
  Solrød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 32, 100m Brystsvømning Herrer, Indledende Årg. 1998-1999 
Verdensrekord Senior: Cameron van der Burgh (1988) 58.46 2012-07-29 
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 1:02.76 2012-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Philip Greve  1998    609  32.13        1:08.94   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Sebastian Mikkelsen  1998    419  36.49        1:18.12   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Jacob Friland  1999    388  37.18        1:20.10   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Christian Mørkeberg  1999    384  38.27        1:20.42   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Johan Feld Sørensen  1999    381  37.78        1:20.58   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Sam Zandi  1998    358  37.98        1:22.32   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Magnus Grundesen  1998    331  38.35        1:24.47   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Rasmus F. Jørgensen  1999    310  39.96        1:26.32   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Mikkel Halby  1999    306  40.39        1:26.75   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
10  Mads Lünell Bruhn  1998    304  41.07        1:26.93   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
11  Simon Tufvesson  1999    304  40.30        1:26.94   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
12  Lucas Hansen  1999    283  41.77        1:29.00   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
13  Christoffer Drejer Mikkel  1999    233  42.86        1:34.91   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Jakob Schmidt  1999              DNS   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Tobias Andersen  1998              DNS   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Andreas Kaas Elmgreen  1999              DSQ  crawlben vend 50 m 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
 
Løb 32, 100m Brystsvømning Herrer, Indledende Årg. 1996-1997 
Verdensrekord Senior: Cameron van der Burgh (1988) 58.46 2012-07-29 
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 1:02.76 2012-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jakob Klint Axelsen  1996    621  32.72        1:08.49   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Lars Breum Hansen  1997    447  35.74        1:16.41   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
Joachim Frimann  1997    418  36.34        1:18.15   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
Gustav Bækgaard  1997    394  38.06        1:19.68   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Anders Juul Rasmussen  1997    392  37.00        1:19.82   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Alexander Piihl Hansen  1997    372  37.79        1:21.23   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
Marco Brander  1996    369  39.18        1:21.44   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Joakim Brønnum  1997    361  38.33        1:22.06   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Christoffer Friis Conrad  1997              DNS   
  Solrød Svømmeklub                   
                     
Hugo Gustafsson  1997              DNS   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Jakob Helman  1996              DNS   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Peter Forsberg  1997              DSQ  ej adsk hænder 50m 
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
 
Løb 32, 100m Brystsvømning Herrer, Indledende Årg. 0-1995 
Verdensrekord Senior: Cameron van der Burgh (1988) 58.46 2012-07-29 
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 1:02.76 2012-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Niklas Hedegaard  1990    708  30.57        1:05.59   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Mads Hansen  1995    534  33.87        1:12.05   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
Max Peterson  1994    508  33.55        1:13.25   
  Trelleborg Sim                   
                     
 
Løb 33, 200m Butterfly Damer, Indledende Årg. 2000-2014 
Verdensrekord Senior: Zige Liu (1989) 2:01.81 2009-10-21 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 2:15.36 2012-07-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Amanda Duus  2000    519  33.75  1:13.02  1:53.35    2:31.54   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Katrine Tetzschner Madsen  2000    452  34.37  1:14.08  1:56.27    2:38.70   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Mille Hesselgren Ikov  2000    396  36.81  1:18.03  2:01.96    2:45.82   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Ida Maria Nielsen  2000    340  35.88  1:19.12  2:05.89    2:54.39   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Line Strandby  2001    310  41.04  1:27.59  2:15.13    2:59.92   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Kamille Auerbach-Lind  2001    304  39.91  1:26.44  2:15.59    3:01.12   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Josefine H. Lundstrøm  2001    292  41.70  1:28.92  2:17.41    3:03.45   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Caroline Sofie Hermannsen  2001    270  41.10  1:29.41  2:19.86    3:08.37   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Mikkeline Mentz  2001    254  40.11  1:27.72  2:18.78    3:12.14   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Emma Bruhn  2002              DNS   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Elvira Wolff-Sneedorff  2001              DSQ  asynkrone ben 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
 
Løb 33, 200m Butterfly Damer, Indledende Årg. 1998-1999 
Verdensrekord Senior: Zige Liu (1989) 2:01.81 2009-10-21 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 2:15.36 2012-07-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Nanna Sonne  1999    403  34.24  1:15.31  1:59.16    2:44.82   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Nikoline Svensson  1998    383  34.18  1:15.61  2:01.76    2:47.65   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Sophie Amalie Schøn  1999    370  32.68  1:14.93  2:02.13    2:49.56   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Hannah Pilgaard  1999    363  35.22  1:15.53  2:02.69    2:50.67   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Signe Nielsen  1998    363  38.62  1:20.44  2:05.71    2:50.73   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
 
Løb 33, 200m Butterfly Damer, Indledende Årg. 0-1997 
Verdensrekord Senior: Zige Liu (1989) 2:01.81 2009-10-21 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 2:15.36 2012-07-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Marina Heller Hansen  1994    553  34.05  1:11.80  1:49.03    2:28.32   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Julie Lunau  1995    544  32.28  1:08.95  1:48.15    2:29.17   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Camilla Dufour  1996    507  33.02  1:10.62  1:51.32    2:32.68   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Thea Laurberg Simonsen  1997    483  34.08  1:12.72  1:53.49    2:35.22   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Emilie Steffensen  1997    294  39.01  1:24.67  2:12.38    3:03.03   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Josefine Johnsson  1996              DNF   
  Trelleborg Sim                   
                     
 
Løb 34, 200m Butterfly Herrer, Indledende Årg. 1998-2014 
Verdensrekord Senior: Michael Phelps (1985) 1:51.51 2009-07-29 
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
Dansk Rekord Senior: Viktor Bromer (1993) 1:57.67 2013-07-01 
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mikkel-Emil Rosenbom  1999    635  28.55  1:02.39  1:36.20    2:09.69   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Frederik Rindshøj  1999    432  31.38  1:07.90  1:46.77    2:27.43   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Marius Møldrup  1999    429  31.96  1:08.54  1:47.35    2:27.81   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Oscar Olsson  1999    417    1:07.65      2:29.16   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Niels Ottosen  1998    397  32.42  1:10.56  1:50.61    2:31.66   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Johan Joensen  2000    367    1:09.65      2:35.72   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Marius Rasmussen  1999    354  32.65  1:12.38  1:54.88    2:37.53   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Jakob Schmidt  1999    348  34.17  1:14.50  1:57.09    2:38.47   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Mads Rishøj  1999    312  36.02  1:19.07  2:03.50    2:44.30   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Lars Hallberg  2001    287  34.89  1:18.20  2:06.63    2:48.95   
  Trelleborg Sim                   
                     
11  Adam Ringdahl  1998    259  36.53  1:20.87  2:06.47    2:54.82   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
12  David Arneskov  2002    220  40.71  1:27.17  2:16.17    3:04.58   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Jonas Andersen  2001              DNS   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Jonas Hyllested  1999              DNS   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Lukas Gustafson  1999              DNS   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Oliver Christiansen  1999              DNS   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
Thyge Ludvigsen  1999              DNS   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Tobias Andersen  1998              DNS   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
 
Løb 34, 200m Butterfly Herrer, Indledende Årg. 1996-1997 
Verdensrekord Senior: Michael Phelps (1985) 1:51.51 2009-07-29 
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
Dansk Rekord Senior: Viktor Bromer (1993) 1:57.67 2013-07-01 
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jonathan Müller  1997    586  29.97  1:03.66  1:38.40    2:13.23   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Jens Saugmann  1996    553  29.49  1:03.57  1:39.54    2:15.83   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Victor Lloyd  1996    480  29.85  1:05.17  1:43.10    2:22.37   
  Trelleborg Sim                   
                     
Mads Steen Petersen  1997    461    1:08.49      2:24.29   
  Helsinge Svømmeklub                   
         <