Resultat Total - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Farum Cup 2015    Udskriftsdato  11 maj 2015   
  Stævne by  Farum    Udskriftstidspunkt  22:49   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  08 maj 2015         
 
 
Løb 25, 200m Medley Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jaqueline Hippi  1996    689  29.94  1:07.84  1:49.71    2:22.81   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    646  30.30  1:07.69  1:51.67    2:25.88  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Anna Boutrup  1998    611  32.94  1:12.32  1:55.84    2:28.61   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Caroline Erichsen  1998    601  30.51  1:09.62  1:54.98    2:29.41  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Sara Krog Christoffersen  1996    601  31.38  1:12.84  1:53.44    2:29.42   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Maj Howardsen  1997    595  32.40  1:13.76  1:57.87    2:29.94  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Anna Brandt Nielsen  1998    595  31.46  1:08.53  1:55.27    2:29.98   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Erica Sjöholm  1997    586  32.02  1:09.58  1:56.49    2:30.74   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Thea Laurberg Simonsen  1997    569  32.41  1:12.12  1:56.83    2:32.20   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
10  Marie-Louise Stentved  2000    566  31.98  1:10.52  1:57.18    2:32.44   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
11  Emma Bjørnholdt  2000    564  33.24  1:14.72  1:57.23    2:32.64   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
12  Julie Schmidt  1995    559  32.47  1:13.35  2:00.60    2:33.12  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
13  Kristine Mikkelsen  2000    557  32.79  1:12.98  1:57.08    2:33.29   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
14  Karen Tanderup Hansen  1996    545  34.55  1:12.80  1:55.81    2:34.39  Deltager ikke i finalen 
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
15  Emma Wahlund  1998    541  33.78  1:14.50  1:56.69    2:34.75   
  Väsby Simsällskap                   
                     
16  Sandra Lendt  2000    541  34.09  1:15.01  1:58.40    2:34.78   
  Trelleborg Sim                   
                     
17  Sara Fogh Myrup  1997    540  33.07  1:15.94  2:00.18    2:34.86   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
18  Sarah Sannung  1996    533  32.34  1:10.13  1:58.93    2:35.55   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
19  Alberte M Hansen  2000    506  34.37  1:16.21  2:03.50    2:38.23   
  VAT Copenhagen-MK31                   
                     
20  Sara Tang-Holbek  2000    505  33.40  1:14.85  2:00.82    2:38.38   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
21  Davilda Lareva  2000    491  34.25  1:13.96  2:02.18    2:39.85   
  Trelleborg Sim                   
                     
22  Stinna Schnabl  1999    480  32.65  1:12.82  2:02.87    2:41.07   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
23  Josefine Søgaard Andresen  2000    471  34.21  1:18.19  2:03.51    2:42.03   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
24  Anika Bryde  2000    471  34.39  1:17.48  2:04.23    2:42.11   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
25  Nicola Parfitt  2000    470  35.85  1:16.81  2:04.73    2:42.23   
  Trelleborg Sim                   
                     
26  Mille Rask Sander  1999    461  33.87  1:15.62  2:07.72    2:43.30   
  VAT Copenhagen-MK31                   
                     
27  Tanja Lylloff  1998    450  35.73  1:15.02  2:06.13    2:44.59   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
28  Andrea M. Lang Bolvig  2000    431  35.33  1:19.56  2:08.34    2:46.97   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
29  Helena Højsted Eriksen  2000    427  36.94    2:08.17    2:47.44   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
30  Emilie Hermann Schimming  1999    425  37.17  1:22.33  2:11.80    2:47.71   
  Roskilde Svømning                   
                     
31  Marina Nissen Jakobsen  2000    415  36.13    2:09.55    2:49.03   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
32  Astrid Albertsson  2000    407  35.37  1:21.43  2:10.62    2:50.19   
  Väsby Simsällskap                   
                     
33  Veronika Storm  1998    396  35.93  1:18.92  2:12.30    2:51.68   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
34  Mia Walter  2000    380  36.64  1:21.32  2:15.37    2:54.02   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
35  Anna Elisabeth Mathiasen  2000    377  35.79  1:21.70  2:16.54    2:54.51   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
36  Cecilie Meyn  2000    372  37.25  1:24.79  2:16.11    2:55.28   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
37  Kamma Bruun Fejfer  1998    365  36.36  1:23.81  2:15.44    2:56.36   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
38  Anna Fiedler  2001    353  38.95  1:30.27  2:17.23    2:58.42   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
39  Isabelle Moreau  2001    323  35.71  1:23.69  2:18.54    3:03.71   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
40  Isabella Voldby Ipsen  2000    322  39.74  1:28.49  2:24.32    3:04.03   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
41  Maria Louise Ryle  2000    302  41.62  1:29.96  2:24.63    3:08.02   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
42  Frida Eilertsson  2000    294  40.25  1:29.26  2:25.73    3:09.59   
  Trelleborg Sim                   
                     
Anna Aavang Brendstrup  2000              DNS   
  Roskilde Svømning                   
                     
Frederikke Mertins  2000              DNS   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
Melinda Andersson  2000              DNS   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
Iben Jeppesen  2000              DSQ  tyvstart 
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
 
Løb 26, 200m Medley Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 1:58.02 2013-07-31 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Magnus Andersen  1995    652  27.33  1:01.25  1:40.88    2:11.43   
  Roskilde Svømning                   
                     
Samuel Törnqvist  1997    630  29.95  1:06.26  1:41.55    2:12.98   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Anton Olsen  1998    608  28.28  1:02.71  1:44.27    2:14.52   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    595  28.46  1:02.89  1:45.30    2:15.51   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Andreas Kaas Elmgreen  1999    587  29.68  1:05.44  1:44.69    2:16.15   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Andreas Borre Heltborg  1996    585  28.96  1:05.84  1:45.55    2:16.30   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Frederik Rindshøj  1999    582  28.73  1:05.03  1:44.90    2:16.47   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Ditlev Balle  1996    565  29.27  1:04.71  1:46.30    2:17.87   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Niklas Broch Thielemann  1994    518  29.80  1:07.29  1:49.59    2:21.88  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
10  Rasmus B. Larsen  1997    480  30.91  1:10.38  1:51.30    2:25.56  Deltager ikke i finalen 
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
11  Axel Lloyd  1999    473  31.24  1:10.79  1:52.05    2:26.22  Deltager ikke i finalen 
  Trelleborg Sim                   
                     
12  Rasmus Wegener  1997    462  30.55  1:08.76  1:52.31    2:27.42   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
13  Magnus Koch Sonnenborg  1997    453  30.33  1:09.18  1:54.59    2:28.38   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
14  Martin Jungersen  1997    435  29.98  1:12.14  1:55.49    2:30.41  Deltager ikke i finalen 
  VAT Copenhagen-MK31                   
                     
15  Marco Brander  1996    388  33.93  1:13.57  2:01.18    2:36.27   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
16  Oliver Steen  1997    355  33.43  1:15.97  2:05.02    2:40.88   
  Rønne Svømme Klub                   
                     
Bjørn Wismann  1996              DNS   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Mikkel Møller-Jensen  1995              DNS   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
Oliver Jacobsen  1997              DNS   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
Jonas Hyllested  1999              DSQ  ryg afsl mave 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
 
Løb 27, 100m Frisvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 52.67 2014-08-20 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Emily Gantriis  1999    675  28.22        59.33   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
Freja Gram  1999    666  28.89        59.61   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
My Rydgren  1999    645  28.52        1:00.25   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
Julie Schmidt  1995    644  29.61        1:00.28   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Klara Reeh  1999    632  29.38        1:00.65   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Rikke Munkholm  1998    629  29.14        1:00.75   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Ida Agerbak Trandum  1996    626  28.90        1:00.85   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Caroline Erichsen  1998    622  29.70        1:00.98  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    615  29.61        1:01.20   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
10  Tove Sparrman  1996    604  29.27        1:01.58   
  Väsby Simsällskap                   
                     
11  Frederikke Dons  1998    599  29.46        1:01.75   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
12  Thea Hovmand Larsen  1997    599  29.57        1:01.77   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
13  Mia Wennecke  1999    589  29.94        1:02.09   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
14  Ebba Rosenquist  1989    589  29.99        1:02.10   
  VAT Copenhagen-MK31                   
                     
15  Clara Schade Cantby  2000    584  29.75        1:02.27   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
16  Astrid Ovesen  1999    583  29.88        1:02.31   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
17  Anna Brandt Nielsen  1998    576  29.94        1:02.58   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
18  Cecilie Jørgensen  1998    571  30.30        1:02.73   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
19  Frederikke Houen  1998    569  29.78        1:02.81   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
20  Nicoline Reinstrup  1998    565  29.69        1:02.95   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
21  Clara Vater  1997    562  29.90        1:03.06   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
22  Katrine Stampe  2000    553  30.20        1:03.40   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
23  Sara Krell Refn  1999    538  31.18        1:04.01   
  Farum Svømmeklub                   
                     
24  Helena Kornerup Klejstrup  1999    536  30.85        1:04.07   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
25  Vibe Tofte Jørgensen  1999    535  31.11        1:04.14   
  Rønne Svømme Klub                   
                     
26  Sara Fogh Myrup  1997    534  30.26        1:04.17   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
27  Emilie Hørlykke  1998    529  30.57        1:04.35   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
28  Nina Corydon-Petersen  1999    523  30.78        1:04.59   
  Roskilde Svømning                   
                     
29  Alice Gantriis  2000    519  31.17        1:04.79   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
30  Xenia Huryn  2000    517  31.21        1:04.85   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
31  Amanda Egerod Lund  2000    517  30.91        1:04.87   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
32  Thit Bondo  2000    510  31.25        1:05.16   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
33  Mathilde Huberts  2000    504  31.06        1:05.41   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
34  Mille Rask Sander  1999    502  32.01        1:05.50   
  VAT Copenhagen-MK31                   
                     
35  Lina Sjöholm  2000    494  31.41        1:05.86   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
36  Julie Bak  1997    491  31.11        1:06.00   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
37  Caroline Sofie Lund  2000    486  31.46        1:06.22   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
38  Karina Garne Larsen  2000    483  32.28        1:06.34   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
39  Simone Bukholt  1999    482  31.04        1:06.39   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
40  Simone Jørgensen  1999    473  31.83        1:06.81   
  Farum Svømmeklub                   
                     
41  Maria Dollas  1998    467  31.97        1:07.08   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
42  Mathilde Olsen  1998    464  32.30        1:07.24   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
43  Daniella Thea Johansen  2000    456  30.99        1:07.64   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
44  Kathrine Pii Frederiksen  2000    454  32.84        1:07.71   
  Farum Svømmeklub                   
                     
45  Elin Rundblad  1999    438  31.73        1:08.55   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
46  Sofie W. Krattet  2000    433  33.29        1:08.80   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
47  Lisa Hemme Nielsen  2000    425  33.22        1:09.25   
  Roskilde Svømning                   
                     
48  Frederikke Arentoft  2000    424  32.85        1:09.29   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
49  Astrid Albertsson  2000    414  32.91        1:09.83   
  Väsby Simsällskap                   
                     
50  Frida Thunheim-Glad  2001    413  33.73        1:09.91   
  Trelleborg Sim                   
                     
51  Mia Walter  2000    407  33.54        1:10.25   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
52  Lærke Sandholdt Jensen  2000    404  33.74        1:10.41   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
                     
53  Caroline Høst Lorenzen  1999    399  33.12        1:10.70   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
54  Stine Boe Gad  1997    397  34.12        1:10.79   
  Roskilde Svømning                   
                     
55  Anna Elisabeth Mathiasen  2000    390  34.08        1:11.23   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
56  Emma Beyer  2000    387  33.62        1:11.45   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
57  Laura Dorenda  2001    375  33.62        1:12.20   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
58  Ninwa Somi  1998    353  34.66        1:13.64   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
59  Isabella Voldby Ipsen  2000    349  35.19        1:13.95   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
60  Frida Eilertsson  2000    338          1:14.73   
  Trelleborg Sim                   
                     
61  Cecilie Christensen  1997    338  29.30        1:14.75   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
62  Francesca Nord  2001    315  35.33        1:16.52   
  Trelleborg Sim                   
                     
63  Melinda Andersson  2000    288  36.15        1:18.82   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
Caroline Hørlykke  2000              DNS   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Clara Marott Schelde  2000              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Emilie Buurgaard Westh  1999              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Josefine B. Pedersen  1999              DNS   
  VAT Copenhagen-MK31                   
                     
Linnéa Månsson  1996              DNS   
  Simsällskapet Iden                   
                     
 
Løb 28, 100m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.19 2013-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Kevin Witt Christensen  1995    698  25.44        52.88   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Niklas Hedegaard  1990    635  26.76        54.56   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Jonas Vibsig Berding  1996    610  26.44        55.29   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Daniel Christian  1998    606  26.68        55.42  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub                   
                     
Gustav Frödeberg  1997    602  26.91        55.55   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Alfred Christensson  1998    599  27.17        55.62   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
Lasse Pittioni  1995    599  26.90        55.63   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Andreas Mårtensson  1997    597  26.99        55.69  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Frederik O. Møller  1999    592  26.54        55.84   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
10  Asbjørn Garne  1995    585  27.03        56.07   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
11  Filip Christensson  1991    577  26.39        56.32   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
12  Ditlev Balle  1996    567  27.25        56.65   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
13  Joachim Blach Kristensen  1995    566  27.37        56.71   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
14  William Matras  1998    565  27.01        56.73   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
15  Niels Breum Hansen  1994    564  28.12        56.76   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
16  Mikkel Samsøe Borch  1997    563  27.21        56.78   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
17  Andreas Borre Heltborg  1996    562  26.85        56.84  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
18  Mads Steen Petersen  1997    561  27.33        56.85   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
19  Marcus Rappenborg  1999    561  27.28        56.87   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
20  Frederik Weiss  1999    548  27.84        57.32   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
21  Niklas Broch Thielemann  1994    538  27.73        57.65  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
22  Søren Meier  1994    537  27.54        57.68  Deltager ikke i finalen 
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
23  Lasse Kriegel Skovrup  1998    529  27.97        57.99   
  Farum Svømmeklub                   
                     
24  Mathias Marsengo  1997    528  27.00        58.01   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
25  Adam Hansen  1998    527  27.64        58.05   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
26  Mads Lünell Bruhn  1998    524  27.92        58.17   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
27  Mikkel Ulrich  1998    480          59.88   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
28  Bjørn Wismann  1996    479  28.78        59.95   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
29  Victor Emil Lundgaard  1998    462          1:00.67   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
30  Magnus Koch Sonnenborg  1997    451  29.09        1:01.15   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
31  Rasmus Aavang Jensen  1998    386          1:04.39   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
32  Ali Raeisi  1998    382          1:04.60   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
33  Oliver Steen  1997    378  31.44        1:04.87   
  Rønne Svømme Klub                   
                     
34  Salim Celikovic  1998    373          1:05.12   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
35  Peter Forsberg  1997    370  31.06        1:05.33   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
36  Tino Floris  1998    198  36.66        1:20.45   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
Gustav Bækgaard  1997              DNS   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Thomas Vilmar  1998              DNS   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
 
Løb 29, 200m Butterfly Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 2:15.36 2012-07-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Marina Heller Hansen  1994    639  31.15  1:06.73  1:43.71    2:21.40   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Caroline Erichsen  1998    623  31.58  1:08.21  1:45.40    2:22.56   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Maj Howardsen  1997    617  32.56  1:08.68  1:45.17    2:23.04   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Lisa Steen Duus  1997    540  33.93  1:11.78  1:50.60    2:29.55   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Erica Sjöholm  1997    527  32.62  1:11.12  1:50.16    2:30.73   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Louise Halldén  1998    526  32.59  1:10.98  1:50.10    2:30.84   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Augusta Andersson  1997    524  33.52  1:11.12  1:50.51    2:31.04   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Katrine Tetzschner Madsen  2000    510  34.51  1:14.01  1:53.35    2:32.43   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Anna Boutrup  1998    478  34.09  1:12.95  1:54.17    2:35.79   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
10  Hannah Pilgaard  1999    477  33.93  1:13.67  1:54.63    2:35.89   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
11  Mathilda Eriksson  2001    428  34.20  1:15.14  1:57.99    2:41.52  Deltager ikke i finalen 
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
12  Sara Krog Christoffersen  1996    396  33.73  1:14.83  1:59.71    2:45.75   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
13  Sarah Sejr Aagaard  2000    384  34.76  1:16.48  2:02.38    2:47.58   
  Farum Svømmeklub                   
                     
14  Clara Marott Schelde  2000    330  36.96  1:22.88  2:10.73    2:56.23   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Anna Aavang Brendstrup  2000              DNS   
  Roskilde Svømning                   
                     
 
Løb 30, 200m Butterfly Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
Nordisk Rekord Senior: Viktor B. Bromer (1993) 1:55.29 2014-08-21 
Dansk Rekord Senior: Viktor Bromer (1993) 1:55.29 2014-08-21 
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Christian Røssel  1995    647  28.45  1:01.14  1:34.29    2:08.87   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Oskar Hoff  1998    595  28.85  1:02.95  1:38.43    2:12.56   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    585  28.64  1:03.31  1:39.34    2:13.29   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Andreas Borre Heltborg  1996    554  29.75  1:04.02  1:40.09    2:15.75   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Oscar Olsson  1999    525  28.98  1:03.17  1:39.78    2:18.16   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Victor Drevskich  1996    503  31.11  1:08.32  1:45.73    2:20.16   
  VAT Copenhagen-MK31                   
                     
Mikkel Møller-Jensen  1995    465  30.03  1:05.63  1:43.43    2:23.87   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
Jonas Nervil Kistorp  1997    416  30.34  1:06.27  1:46.94    2:29.26   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Oliver Jacobsen  1997    364  30.51  1:08.08  1:52.57    2:36.15   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
10  Magnus Koch Sonnenborg  1997    363  32.23  1:11.57  1:53.60    2:36.27   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
 
Løb 31, 100m Brystsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller-Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Lise Norgil Damgaard  1997    615  35.84        1:15.76   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Sara Krog Christoffersen  1996    594  36.27        1:16.65   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Emma Wahlund  1998    587  36.37        1:16.95   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Helena Kornerup Klejstrup  1999    574  36.44        1:17.52   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Karen Tanderup Hansen  1996    567  36.97        1:17.86   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Christina Kaas Elmgreen  1996    554  36.81        1:18.46   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Josefine Søgaard Andresen  2000    542  37.05        1:19.01   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Thea Laurberg Simonsen  1997    538  37.81        1:19.21   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Sandra Lendt  2000    532  37.16        1:19.53   
  Trelleborg Sim                   
                     
10  Astrid Ovesen  1999    524  38.33        1:19.93   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
11  Signe Skousen  1999    513  37.40        1:20.46   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
12  Sara Fogh Myrup  1997    511  37.48        1:20.61   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
13  Julie Bak  1997    506  38.31        1:20.83   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
14  Emily Gantriis  1999    483  38.78        1:22.09  Deltager ikke i finalen 
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
15  Helena Højsted Eriksen  2000    476  38.46        1:22.53   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
16  Sara Tang-Holbek  2000    459  39.76        1:23.52   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
17  Anna Fiedler  2001    448  38.99        1:24.21  Deltager ikke i finalen 
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
18  Amanda Egerod Lund  2000    446  40.20        1:24.30   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
19  Anika Bryde  2000    435  39.68        1:25.00   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
20  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    433  40.89        1:25.19   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
21  Kamilla Larsen  1996    415  40.32        1:26.34   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
22  Sarah Sannung  1996    408  41.44        1:26.88   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
23  Astrid Albertsson  2000    406  40.49        1:26.98   
  Väsby Simsällskap                   
                     
24  Marta Kruse Johansen  2000    405  40.40        1:27.06   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
25  Marie-Louise Stentved  2000    404  42.11        1:27.12   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
26  Ida Agerbak Trandum  1996    401  40.57        1:27.35   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
27  Marina Nissen Jakobsen  2000    395  40.03        1:27.80   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
28  Anne Sofie Gadfelt  1999    385  41.09        1:28.58   
  Farum Svømmeklub                   
                     
29  Stinna Schnabl  1999    370  42.09        1:29.71   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
30  Alberte M Hansen  2000    365  42.51        1:30.17   
  VAT Copenhagen-MK31                   
                     
31  Silke Mehr  2000    356  43.50        1:30.93   
  Roskilde Svømning                   
                     
32  Daniella Thea Johansen  2000    352  43.32        1:31.24   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
33  Caroline Høst Lorenzen  1999    346  43.26        1:31.79   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
34  Cecilie Meyn  2000    345  43.31        1:31.81   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
35  Isabelle Moreau  2001    343  42.04        1:32.07   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
36  Iben Jeppesen  2000    322  45.17        1:34.02   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
37  Ninwa Somi  1998    318  42.93        1:34.33   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
38  Laura Dorenda  2001    291  43.75        1:37.21   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
39  Maria Louise Ryle  2000    273  44.83        1:39.29   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
40  Isabella Voldby Ipsen  2000    229  49.28        1:45.34   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Mathilde Olsen  1998              DNS   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
 
Løb 32, 100m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 58.71 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 1:02.76 2012-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Robert Palosaari  1992    621  32.82        1:08.51   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Esben Norup  1996    576  33.18        1:10.25   
  VAT Copenhagen-MK31                   
                     
Rasmus B. Larsen  1997    530  33.33        1:12.23  Deltager ikke i finalen 
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Frederik Rindshøj  1999    528  35.78        1:12.32   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Andreas Borre Heltborg  1996    512  34.59        1:13.03  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Niklas Broch Thielemann  1994    511  34.82        1:13.09  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Andreas Mårtensson  1997    494  35.06        1:13.93  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Mikkel Ulrich  1998    480  34.37        1:14.65   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
Mikkel-Emil Rosenbom  1999    470  35.97        1:15.16   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
10  Mikkel Samsøe Borch  1997    441  36.13        1:16.78   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
11  Oskar Hoff  1998    440  35.78        1:16.83  Deltager ikke i finalen 
  Landskrona Simsällskap                   
                     
12  Salim Celikovic  1998    387  37.23        1:20.18   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
13  Jonas Hyllested  1999    386  37.16        1:20.26   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
14  Peter Forsberg  1997    379  37.84        1:20.76   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
15  Ali Raeisi  1998    338  38.22        1:23.91   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
16  Mads Lünell Bruhn  1998    337  39.40        1:23.93  Deltager ikke i finalen 
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
17  Marco Brander  1996    337  39.74        1:23.98  Deltager ikke i finalen 
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
17  Rasmus Aavang Jensen  1998    337  39.52        1:23.98   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
19  Oliver Steen  1997    287  42.17        1:28.59   
  Rønne Svømme Klub                   
                     
 
Løb 33, 200m Rygsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
Nordisk Rekord Senior: Eyglo Osk Gustafsdottir (1995) 2:09.86 2015-03-31 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Marina Heller Hansen  1994    608  34.76  1:11.26  1:48.73    2:26.41   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Signe Bro  1999    572  35.28  1:12.69  1:51.43    2:29.45  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Klara Reeh  1999    569  35.64  1:13.25  1:51.63    2:29.66   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    564  36.04  1:14.00  1:52.30    2:30.12  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Christina Kaas Elmgreen  1996    556  37.11  1:16.38  1:53.94    2:30.83   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Nina Toft  2000    555  35.54  1:13.90  1:52.65    2:30.96   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Sarah Sannung  1996    543  35.81  1:13.75  1:52.90    2:32.03   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Louise Halldén  1998    531  35.08  1:13.23  1:53.23    2:33.18   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Katrine Stampe  2000    515  36.64  1:15.51  1:55.77    2:34.69   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
10  Cecilie Jørgensen  1998    504  36.79  1:15.36  1:55.28    2:35.79  Deltager ikke i finalen 
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
11  Elin Rundblad  1999    500  35.82  1:16.40  1:57.12    2:36.30   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
12  Mia Wennecke  1999    488  36.06  1:15.97  1:57.55    2:37.50   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
13  Tanja Lylloff  1998    478  36.37  1:16.72  1:58.16    2:38.57   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
14  Sofie W. Krattet  2000    473  37.83  1:18.72  1:59.89    2:39.13   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
15  Signe Skousen  1999    470  36.88  1:17.40  1:58.75    2:39.46   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
16  Linnéa Månsson  1996    464  36.57  1:16.55  1:58.39    2:40.22   
  Simsällskapet Iden                   
                     
17  Frederikke Houen  1998    461  37.15  1:17.81  1:59.25    2:40.53  Deltager ikke i finalen 
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
18  Kristine Mikkelsen  2000    457  38.27  1:19.10  2:00.20    2:41.01   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
19  Frederikke Dons  1998    454  38.53  1:19.81  2:01.34    2:41.37   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
20  Emma Bjørnholdt  2000    443  37.50  1:18.54  2:00.56    2:42.68   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
21  Frederikke Arentoft  2000    443  39.27  1:20.65  2:02.88    2:42.73   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
22  Davilda Lareva  2000    433  34.76  1:15.23  1:59.85    2:43.98   
  Trelleborg Sim                   
                     
23  Hannah Pilgaard  1999    421  38.24  1:20.26  2:03.05    2:45.48   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
24  Simone Bukholt  1999    414  37.70  1:19.67  2:04.19    2:46.34   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
25  Mia Walter  2000    407  39.36  1:21.42  2:04.83    2:47.29   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
26  Xenia Huryn  2000    406  38.79  1:20.72  2:04.54    2:47.54   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
27  Nicola Parfitt  2000    390  38.57  1:20.95  2:05.21    2:49.74   
  Trelleborg Sim                   
                     
28  Cassandra Thimmer  1999    363  41.06  1:25.01  2:09.92    2:53.81   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
29  Lærke Sandholdt Jensen  2000    354  40.74  1:25.20  2:10.20    2:55.35   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
                     
Maria Dollas  1998              DNS   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
 
Løb 34, 200m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Radoslaw Kawecki (1991) 1:54.24 2013-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Örn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Kevin Witt Christensen  1995    620  29.70  1:01.94  1:36.59    2:11.21  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub                   
                     
Lars Breum Hansen  1997    610  30.99  1:03.76  1:37.88    2:11.91   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
Andreas Kaas Elmgreen  1999    596  32.56  1:05.92  1:39.74    2:12.94   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    589  32.21  1:06.20  1:40.53    2:13.51  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Magnus Andersen  1995    588  32.13  1:06.11  1:40.82    2:13.54   
  Roskilde Svømning                   
                     
Mikkel-Emil Rosenbom  1999    559  32.39  1:07.09  1:41.74    2:15.84   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Anton Olsen  1998    544  33.02  1:08.05  1:42.48    2:17.03   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
William Matras  1998    506  32.10  1:08.17  1:44.01    2:20.37   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Ditlev Balle  1996    497  34.17  1:09.67  1:45.52    2:21.28   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
10  Jonas Vibsig Berding  1996    491  33.92  1:10.12      2:21.81  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
11  Daniel Christian  1998    482  33.05  1:09.25  1:46.60    2:22.72   
  Farum Svømmeklub                   
                     
12  Jacob Weberg  1997    451  35.16  1:12.15  1:49.25    2:25.94   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
13  Victor Emil Lundgaard  1998    443  33.96  1:11.08  1:48.71    2:26.74   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
14  Lasse Kriegel Skovrup  1998    428  34.48  1:12.05  1:50.21    2:28.42  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub                   
                     
15  Oskar Hoff  1998    406  34.24  1:12.08  1:51.47    2:31.05   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
16  Rasmus Wegener  1997    394  35.68  1:13.98  1:53.00    2:32.59   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Gustav Bækgaard  1997              DNS   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Maxemillian Pedersen  1996              DNS   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
 
Løb 35, 1500m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 16:38.02 2004-07-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Maj Howardsen  1997    727  1:07.03  2:17.13  3:27.97  4:38.48  17:27.75   
  Sigma Swim Allerød        5:49.15  6:59.43  8:09.97  9:20.19     
          10:30.04  11:39.97  12:49.78  13:59.78     
          15:09.91  16:19.89         
                     
Anna Boutrup  1998    709  1:06.18  2:16.85  3:27.07  4:38.18  17:37.02   
  Sigma Swim Birkerød        5:49.41  7:00.17  8:10.57  9:22.07     
          10:32.66  11:43.96  12:54.75  14:05.56     
          15:17.16  16:27.85         
                     
Marina Heller Hansen  1994    668  1:05.84  2:15.48  3:26.62  4:38.18  17:58.12   
  Sigma Swim Allerød        5:50.45  7:04.53  8:18.88  9:31.76     
          10:43.52  11:56.23  13:08.37  14:20.78     
          15:34.30  16:47.01         
                     
Lina Sjöholm  2000    636  1:09.31  2:23.36  3:36.73  4:49.60  18:15.84   
  Sjöbo Simsällskap        6:02.63  7:15.99  8:29.30  9:42.83     
          10:56.24  12:09.60  13:23.11  14:36.50     
          15:50.09  17:03.70         
                     
Caroline Sofie Lund  2000    493  1:12.68  2:32.01  3:52.18  5:13.14  19:52.51   
  Hørsholm Svømmeforening        6:34.49  7:55.28  9:16.86  10:37.27     
          11:58.00  13:17.34  14:38.03  15:58.62     
          17:18.94  18:36.51         
                     
Andrea M. Lang Bolvig  2000    479  1:16.90  2:38.01  3:59.93  5:21.46  20:04.07   
  Sigma Swim Birkerød        6:42.90  8:03.61  9:24.50  10:44.61     
          12:04.17  13:24.02  14:44.06  16:04.99     
          17:24.76  18:45.28         
                     
 
Løb 36, 1500m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Gregorio Paltrinieri (1994) 14:39.93 2014-08-20 
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 14:46.33 2011-07-31 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:58.55 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 15:27.68 2006-12-16 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Anton Ørskov Ipsen  1994    775  1:01.84  2:07.18  3:11.96  4:16.85  15:48.10   
  Sigma Swim Birkerød        5:20.96  6:24.77  7:28.21  9:02.83     
          10:05.22  11:08.02  12:10.92  13:14.02     
          14:16.72  15:18.71         
                     
Victor Drevskich  1996    611  1:04.09  2:11.86  3:20.50  4:29.31  17:06.44   
  VAT Copenhagen-MK31        5:39.15  6:49.02  7:59.08  9:42.17     
          10:51.27  11:59.87  13:07.83  14:16.30     
          15:24.59  16:32.46         
                     
Axel Lloyd  1999    503  1:06.83  2:17.67  3:29.57  4:42.52  18:14.54   
  Trelleborg Sim        5:55.43  7:08.31  8:21.75  9:35.27     
          10:49.32  12:03.85  13:17.99  14:32.85     
          15:47.66  17:02.24         
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.00  Udskriftsdato  11 maj 2015 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  22:49